Öne çıkanlarSağlıklı BesinlerYan Blok

Pazı Bitkisi İle Sağlıklı Yaşama Siz De Merhaba Deyin!

Pazı Bitkisi Nedir? ,Pazı Bitkisinin Besin Değerleri ,Pazı Bitkisi Faydaları ve Zararları , Pazı Bitkisi Zararlı Mıdır ?

Pazı  bitkisi hakkında sizlere hazırladığımız yazımızda pazı bitkisinin ne olduğunu pancar ile olan ilişkisini ve faydalarını aktaracağız. Pazı bitkisinin besin değerlerini size tablo olarak sunacağız. Bu sayede daha sağlıklı veriler elde ederek pazı bitkisi hakkında bir  çok şeyi öğrenmiş olacaksınız. İyi okumalar dileriz.

Pazı Bitkisi Nedir? 

Pazı bitkisi, ( Beta vulgaris, çeşitli cicla ), aynı zamanda yenilebilir yaprakları ve yaprak sapları için yetiştirilen , amaranth ailesinin ( Amaranthaceae ) pancar çeşitidir. Taze pazı son derece çabuk bozulur ve uzak pazarlara gönderilmesi zordur. Genç yapraklar salatalarda çiğ olarak yenilebilirken, daha büyük yapraklar ve saplar genellikle sote edilir veya çorbalarda servis edilir. Pazı bitkisi, A vitamini ve C vitamini açısından zengindir ve kültür bitkisi olarak yetişebilmektedir. Orta dereceli sıcak havaya karşı toleransı nedeniyle ev bahçelerinde sebze olarak yetiştirilmektedir.

Pazı Bitkisi FaydalarıPazı bitkisi  yıllık olarak yetiştirilir . Diğer pancar çeşitlerinden farklı olarak, bitkinin kökleri bulunmamaktadır. Büyük yaprakları 30 cm’den daha fazla uzayabilir ve üretim mevsiminde üretim yavaşlarsa da , büyüme mevsimi boyunca sürekli olarak hasat edilebilir . Genellikle gökkuşağı pazısı  olarak pazarlanan bazı çeşitler kırmızı, turuncu, sarı veya soluk yeşil olabilen renkli saplara sahiptir. Bitki donlara karşı dayanıksızdır ancak hafif soğuk iklimlerde hayatta kalabilir. Pazı yaprakları acı olduğu ikinci yıl çiçek açar.

Pazı Bitkisinin Besin Değerleri 

100 gram pazı bitkisi besin değerleri tablosudur. 

Kalori (kcal) 18
Toplam yağ  0,2 g     
Kolesterol  0 mg     
Sodyum  213 mg
Potasyum  379 mg
Karbonhidrat  3,7 g    
Diyet Lifi  1,6 g     
Şeker  1,1 g     
Protein 1,8 g     
A Vitamini 6.116 IU             
C Vitamini 30 mg
Kalsiyum 51 mg  
Demir 1,8 mg
B6 Vitamini 0,1 mg
Magnezyum 81 mg

Pazı Bitkisi Faydaları ve Zararları 

Birçok çalışma pazı  bitkisi gibi daha fazla bitkisel gıda tüketmenin obezite , diyabet , kalp hastalığı  riskini azalttığını ve sağlıklı bir cilde , artan enerjiyi ve genel olarak kilo kontrolü sağladığı ileri sürmektedir . Pazı bitkisi aşağıdaki yararları sağlamaktadır.

Kan  Basıncını Düşürür 

Diyetleri kalsiyum, magnezyum ve potasyum mineralleri düşük olan insanların yüksek tansiyona sahip olma olasılığı daha yüksektir . Bu minerallerin, sodyumun vücuttan atılmasını sağlayarak ve arterlerin genişlemesine yardımcı olarak kan basıncını düşürdüğü düşünülmektedir.  Bu mineralleri takviye formunda almak, onları gıdada tüketirken aynı sağlık yararlarını sağlamayacaktır. Pazı bitkisi  bu sağlıklı minerallerin üçünü içerir ve özellikle magnezyum ile alımını artırmaya yardımcı olabilir.

Pazı bitkisi nitratlar bakımından yüksek gıdalar arasında  bulunması ile vasküler faydası olduğu bulunmuştur. Bunlar kan basıncını düşürmeyi, trombosit agregasyonunu inhibe etmeyi ve endotel disfonksiyonunu korumayı veya iyileştirmeyi içerir.

Kansere Karşı Korur 

Pazı bitkisinin kansere neden olan heterosiklik aminleri bloke etmede etkili olabilen klorofil içerir. Yapraklı yeşillikleri ve klorofil yüksekliğinde diğer sebzeleri ızgara etlerle birlikte tüketmek, karsinojenik etkilerinden bazılarını engelleyebilir.

Diyabete Yararlıdır 

Pazı bitkisinin içeriğinde  alfa-lipoik asit olarak bilinen bir antioksidan bulunmaktadır. Bunun diyabetli hastalarda glikoz seviyelerini düşürdüğü, insülin duyarlılığını arttıracağı ve oksidatif stres kaynaklı değişikliklerin önlendiği gösterilmiştir.

Yapılan araştırmalar sonucunda, diyabetli kişilerde periferal nöropati veya otonom nöropatinin semptomlarını da azaltabileceği de bulunmuştur. Ayrıca retinopatiye, diyabetli kişileri etkileyebilecek kan damarlarına zarar verebileceği gibi koruyabilir.

Osteoporozun Önlenmesi 

Yeterli vitamin K tüketimi kemik sağlığını iyileştirebilir. K vitamini kemik matriks proteinlerini değiştirir, kalsiyum emilimini artırır ve idrarla kalsiyum atılımını azaltır.  Düşük K vitamini alımları daha yüksek kemik kırığı riski ile ilişkili bulunmuştur . K vitamini alımını arttırmanın bir yolu; pazı bitkisi , roka ve ıspanak gibi yapraklı yeşillikleri tüketmektir. Bunlar ayrıca diyete ekstra kalsiyum ekler.

36 gramlık pazı, 298 mikrogram (mcg) K vitamini içerir. Bu  K vitamini açısından günlük önerilen miktarları karşılamaktadır. Erkekler için 120 mcg ve kadınlar için 90 mcg ihtiyacı olan günlük K vitamini ihtiyacının 2 katıdır.

Egzersiz Rutinine Yardımcı Olur 

Diyet nitratlarının egzersiz sırasında kas oksijenasyonunu artırdığı gösterilmiştir. Bu, uzun süreli dayanıklılık egzersizi sırasında daha yüksek bir nitrat alımının egzersiz toleransını artırabileceğini göstermektedir. Ayrıca nitratların kardiyovasküler sistem üzerindeki yararlı etkileri bulunmaktadır.Kardiyovasküler, respiratuar veya metabolik hastalıkları olanlar için yaşam kalitesini artırabileceği anlamına gelmektedir. Bu koşullar, oksijenasyon eksikliği nedeniyle günlük yaşamı zorlaştırabilir.

Pazı Bitkisi Zararlı Mıdır ? 

Herhangi bir sebepten kaynaklı kan inceltici ilaç kullanan bireylerin  K vitamini içeren yiyeceklerinin sayısını aniden değiştirmemelidir. K vitamini, kanın pıhtılaşmasında büyük bir rol oynar, böylece kandaki tinerlerin etkililiğini engelleyebilir. Hastalığın önlenmesinde ve sağlığın sağlanmasında en önemli olan toplam diyet veya genel beslenme şekli olduğunu hatırlamak önemlidir. İyi beslenmenin anahtarı olarak bireysel yiyeceklere konsantre olmaktan çok çeşitli bir diyet yemek daha iyidir. Pazı bitkisinin yüksek  K vitamini seviyesi bu açıdan dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Pazı bitkisi gibi bir çok bitkisel kaynak sağlık açısından yararlıdır. Yazımız umarım bu açıdan size yararlı olmuştur.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa