ManşetSağlıklı Yaşam

Polen Alerjisi Olan Astım Hastaları Dikkatli Olmalı

Polen Alerjisi Nedir ?  , Polen Alerjisi Belirtileri  ,Polen Alerjisi Önleme  ,Polen Alerjisi Nasıl Geçer ,Polen Alerjisine Bitkisel Çözüm 

Daha çok bahar ayalarında ağaçların rüzgar etkisi ile polenleri saçması sonucundan meydana gelen polen alerjisi hakkında bilgiler vereceğiz. Polen alerjisi , polenlerden kaynaklandığı bellidir ama nasıl meyndana gelmektedir. Belirtileri nelerdir ve nasıl geçer sorularına cevap vermeye çalışacağız. Alerji konularında doktorunuza danışmayı da unutmayınız. İyi okumalar dileriz.

Polen Alerjisi Nedir ? 

 

Polen alerjilerin en yaygın nedenlerinden biridir. Polen, aynı türdeki diğer bitkileri döllemek için ağaçlar, çiçekler, çimenler ve yabani otların ürettiği çok ince bir tozdur. Polen içinde nefes alırken birçok insanın olumsuz bir bağışıklık tepkisi vardır.  Bağışıklık sistemi, normal olarak, hastalıkları önlemek için vücudu virüsler ve bakteriler gibi zararlı istilacılara karşı savunur. Polen alerjisi olan kişilerde, bağışıklık sistemi, zararsız bir poleni tehlikeli bir saldırgan olarak yanlış tanımlamakta ve polenle savaşmak için kimyasallar üretmeye başlamaktadır. Bu alerjik reaksiyon olarak bilinir ve ona neden olan spesifik polen tipi bir alerjen olarak bilinir.

Polen AlerjisiBazı insanlar yıl boyunca polen alerjisi geçirirken, diğerleri sadece yılın belirli zamanlarında mevsimsel olarak polen alerjisi geçirirler. Örneğin, huş ağacı polenlerine duyarlı olan insanlar genellikle huş ağaçları çiçek açtıklarında ilkbaharda artan semptomlara sahip olurlar. Polen alerjileri mevsimsel alerjilerin en sık görülen tiplerinden biridir. Geliştirildikten sonra alerjinin ortadan kalkması olası değildir. Bununla birlikte, belirtiler ilaç ve alerji enjekteleri ile tedavi edilebilir. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak da polen alerjileri ile ilişkili semptomları hafifletebilir.  Polen alerjisi ayrıca saman nezlesi veya alerjik rinit olarak da bilinmektedir.

Polen Alerjisi Belirtileri 

Polen alerjisi belirtileri  arasında ;

 • burun tıkanıklığı
 • yüz ağrısına neden olabilen sinüs basıncı
 • burun akması
 • kaşıntılı sulu gözler
 • cızırtılı boğaz
 • öksürük
 • gözlerin altında şişmiş, mavimsi renkli cilt
 • tat ve koku hissin de azalma
 • artan astım rahatsızlıkları bulunmaktadır.

Polen Alerjisi Önleme

 

 • Polen alerjisi meydana gelen mevsimsel değişiklerde ; çim veya ot polenine karşı alerjiniz varsa ya da ağaç polenine karşı alerjiniz varsa, ormanlardan ve parklardan uzak durun.
 • Sıcaklıklar en yüksek seviyede olduğunda pencereleri sabahın erken saatlerinde ve öğleden sonraları kapatın.
 • Dışarıda yorucu fiziksel aktivitelerden kaçının.
 • Araba pencerelerini kapalı tutun
 • Çimen veya yabancı ot polenine karşı alerjiniz varsa çimleri kendiniz biçmeyin.
 • Poleni ev içine sokmamak için, çamaşırları dışarıda kurutmayın.
 • Her  zaman açık havada, başınızı kapalı tutun (şapka, eşarp kullanın ) ve eve dönerken ve / veya yatmadan önce saçınızı yıkayın.
 • Bronşiyal irritanlarla (tütün, parfüm, aerosol spreyler, vb.) temastan kaçının.

Polen Alerjisi Nasıl Geçer 

 

Diğer alerjilerde olduğu gibi, en iyi tedavi alerjenden kaçınmaktır. Ancak, polenden kaçınmak çok zordur. Polen maruziyetinizi minimize edebilirsiniz. Bunun için yukarıdaki önleme yöntemlerine başvurabilirsiniz.  Polen sayılarını, yerel gazetenizin hava durumu bölümünde veya bir uygulamayı kullanarak çevrimiçi olarak kontrol edebilirsiniz.

Bu koruyucu önlemleri almanıza rağmen hala semptomlarınız varsa, yardımcı olabilecek birkaç reçetesiz ilaç bulunmaktadır:

 • loratadin (Claritin), setirizin (Zyrtec) veya difenhidramin (Benadryl) gibi antihistaminikler
 • psödoefedrin (Sudafed) veya oksimetazolin (Afrin burun spreyi) gibi dekonjestanlar
 • Actifed ve Claritin-D gibi bir antihistamin ve dekonjestanı birleştiren ilaçlar

Semptomlarınızı hafifletmek için ilaçlar yeterli değilse alerji enjeksiyonu önerilebilir. Alerji enjeksiyonu, alerjenin bir dizi enjeksiyonunu içeren bir immünoterapi şeklidir. Atışta alerjen miktarı zamanla artar. Bu uygulama, bağışıklık sisteminizin alerjene olan yanıtını değiştirerek, alerjik reaksiyonlarınızın şiddetini azaltmaya yardımcı olur.

Polen Alerjisine Bitkisel Çözüm 

 

Polen alerjinin kesin bir tedavisi yoktur ama aşağıdaki öneriler alerji septomlarını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Isırgan-Nane Çayı

 

Isırgan otunun olumsuz bir imasjı olmasına rağmen alerji için kullanımından  sonra  en inanılmaz bitkilerden biri olduğunu anlayacaksınız. Rahatlatıcı artrit  , kan basıncını düşürme ve (tabii ki) mevsimsel alerjilere yardımcı olarak, çok çeşitli işlevleri yerine getirir. Nane, luteolin-7-O- denilen bir çeşit flavonoid içerir,  histaminler gibi anti-enflamatuar enzimlerin aktivitesini ve sekresyonunu inhibe etmeye ve bunlar boyunca ortaya çıkan korkunç rahatsızlığı büyük ölçüde azaltan rutinosid barındırır.

Malzemeler 

 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş nane veya ¼ bardak doğranmış taze nane
 • 1 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otu yaprağı veya ¼ bardak doğranmış taze ısırgan yaprağı
 • bal  ve limon  (isteğe bağlı)
 • 2 litre tatlı su

Isırgan ve nane bir kaba yerleştirin ve kaynar su ile doldurun. 10-15 dakika boyunca kaynatın ve ardından süzün, tatlandırmak adında bal ekleyin ve alerji rahatlatmak için gerektiği gibi günde 2 kez için.

C Vitamini 

 

İlkbahar ve yaz aylarında birçok alerjinin doruğa çıkması nedeniyle, sıcak ve güneşli günlerle, büyük açık havada eğlenmek istediğinizde meydana gelmektedir. Çay gibi şifa olarak, bazen sadece o  serinletici içecek yanınızda olması gerekir. Bir meyve suyu , bağışıklık sistemini besleyen inanılmaz yeteneği sayesinde, mevsimsel alerjilerin giderilmesini sağlayan bol miktarda C vitamini içerir. Bağışıklık sistemi alerjiniz olduğu zaman doğru işlev gördüğünden, faydalar sağlayacaktır.

Malzemeler 

 • 1/2 limon
 • 2 portakal
 • 1 çorba kaşığı bal

Limon ve portakal suyundan sıkın ve birkaç saat bekletin. Balla karıştırın, biraz buz küpü ekleyin ve günlük olarak tüketin.

Kırmızı Soğan Suyu

 

Soğanlar, vücudun ürettiği histamin miktarını azaltmak ve alerjinin semptomlarını azaltan kuersetin adı verilen suda çözünebilen kimyasal bir bileşik içerir. Aslında, doğanın bir anti-histamin versiyonudur. Quercetin’in de inflamasyonu inhibe ettiği, ayrıca bronkodilatatör gibi davrandığı, solunum yollarını açtığı ve daha kolay nefes almanıza yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Malzemeler 

 • 1 kırmızı soğan
 • 4 bardak su
 • bal

Kırımızı soğanı dilimleyin ve suya ekleyin. Günde 1-2 kez içmeden önce 8-12 saat boyunca demlenmesini sağlayın. Buzdolabında 4 güne kadar saklanabilir. İsterseniz içtiğinizde  bal ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

Polen alaerji durumlarında bitkisel tarfileri uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Polen alerjisi hakkında hazırladığımız yazımız umarım yararlı olmuştur. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa