Faydalı BilgilerSağlık RehberiYan Blok

Polikistik Over Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Polikistik Over Nedir ?  ,Polikistik Over Nedenleri  ,Polikistik Over Belirtileri  ,Polikistik Over Teşhis ve Tanısı  ,Polikistik Over Tedavisi 

Polikistik over sendromu hakkında hazırladığımız yazı kadınları oldukça ilgilendirmektedir ve bu yazımızda polikistik over hakkında her şey yer alacaktır.

Polikistik Over Nedir ? 

Polikistik over sendromu (PCOS) bir kadının hormon seviyelerini etkileyen bir durumdur. PCOS’lu kadınlar normalden fazla erkek hormonları üretirler. Bu hormon dengesizliği, adet dönemlerini atlamasına ve hamile kalmasını zorlaştırır. PCOS ayrıca yüz ve vücutta  saç büyümesine neden olur. Ve diyabet ve kalp hastalığı gibi uzun vadeli sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir . Doğum kontrol hapları ve diyabet ilaçları, hormon dengesizliğini düzeltmeye ve semptomları iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Polikistik Over Nedir ? PCOS, doğurganlık dönemlerinde (15-44 yaş arası) kadınları etkileyen hormonlarla ilgili bir sorundur. Bu yaş grubundaki kadınların yüzde 2.2 ile 26,7’si arasında PCOS  yaşamaktadır. Birçok kadının PCOS’u var ama bunu farkında değildir.  PCOS bir kadının yumurtalıklarını, adet döngüsünü düzenleyen östrojen ve progesteron hormonları üreten üreme organlarını etkiler. Yumurtalıklar ayrıca androjen adı verilen az miktarda erkek hormon üretir. Yumurtalıklar, bir erkeğin spermiyle döllenecek yumurtaları serbest bırakır. Her ay bir yumurtanın salınması yumurtlama denir. Folikül uyarıcı hormon (FSH) ve lüteinizan hormon (LH) kontrol yumurtlama. FSH yumurtalığı bir folikülü – bir yumurta içeren bir keseyi – üretmeye uyarır ve daha sonra LH olgun bir yumurtayı serbest bırakmak için yumurtalığı tetikler.

Polikistik Over Nedenleri 

Doktorlar tam olarak PCOS’un nedenini belirleyememektedir. Yüksek düzeyde erkek hormonlarının, yumurtalıkların hormon üretmesini ve normalde yumurta yapmasını engellediğine inanırlar. Genler, insülin direnci ve inflamasyon, aşırı androjen üretimine bağlanmıştır.

 1. Genler ;   PCOS’un aile bireylerinde genler ile geçtiği gözlemlenmiştir.  Muhtemelen birçok genin – sadece bir değil – duruma katkıda bulunur.
 2. İnsülin direnci; PCOS’lu kadınların yüzde 70’ine kadar insülin direnci vardır , bu da hücrelerinin insülini uygun şekilde kullanamadıkları anlamına gelir.  İnsülin, vücudun enerji için besinlerden şeker kullanmasına yardım etmek için pankreas üreten bir hormondur. Hücreler insülini uygun bir şekilde kullanamadıklarında, vücudun insülin talebi artar. Pankreas kompanse etmek için daha fazla insülin yapar. Ekstra insülin, daha fazla erkek hormonu üretmek için yumurtalıklarını tetikler. Obezite , insülin direncinin ana nedenidir. Hem obezite hem de insülin direnci tip 2 diyabet için riskinizi artırabilir.
 3. İltihap; PCOS’lu kadınlar sıklıkla vücutlarında artan inflamasyon seviyelerine sahiptir. Aşırı kilolu olmak da inflamasyona katkıda bulunabilir. Çalışmalar aşırı inflamasyonu daha yüksek androjen seviyelerine bağlamıştır.

Polikistik Over Belirtileri 

PCOS belirtileri ve semptomları sıklıkla ergenlik döneminde ilk adet dönemi boyunca gelişir. Bazen PCOS daha sonra, örneğin, ciddi kilo alımına tepki olarak gelişir.

PCOS belirtileri ve semptomları değişir. Bu işaretlerden en az ikisini yaşadığınız taktirde PCOS tanısı yapılır:

 • Düzensiz adet dönemleri :  Seyrek, düzensiz veya uzamış adet döngüsü, PCOS’un en sık görülen belirtisidir.
 • Aşırı androjen hormonu üretimi : Erkek hormonunun yüksek seviyeleri, fazla yüz ve vücut kılı (hirsutizm) gibi fiziksel belirtilere ve bazen de ciddi akne ve erkek tipi kelliklere neden olabilir.
 • Polikistik yumurtalıklar varlığı :  Yumurtalıklarınız büyütülebilir ve yumurtaları çevreleyen foliküller içerebilir. Sonuç olarak, yumurtalıklar düzenli olarak çalışmayabilir.

Obez iseniz, PCOS belirtileri ve semptomları genellikle daha şiddetlidir. Adet dönemleriniz hakkında endişeleriniz varsa, infertilite yaşıyorsanız veya kötü hirsutizm, sivilce ve erkek tipi kellik gibi aşırı androjen belirtileriniz varsa doktorunuza başvurmanız ve teşhis yaptırmanız önemlidir.

Polikistik Over Teşhis ve Tanısı 

Pelvik muayene , Transvajinal ultrason  tanıda kullanılan yöntemler arasındadır. PCOS’u kesin olarak teşhis etmek için test yoktur. Doktorunuzun adet tarihleriniz ve kilo değişimleriniz dahil olmak üzere tıbbi geçmişiniz hakkında  sorular soracaktır. Fiziksel  muayene yapara saç büyümesi, insülin direnci ve sivilce belirtilerini kontrol edecektir.

 • Doktorunuz bir pelvik muayenesi yapacaktır . Doktor, üreme organlarınızı bakar ve büyümeler veya diğer anormallikler için görsel ve manuel olarak inceler.
 • Kan testler yaparak hrmon seviyelerini ölçecektir. Bu test, menstrual anormalliklerin olası nedenlerini veya PCOS’u taklit eden androjen fazlalığını hariç tutabilir. Glukoz toleransı ve açlık kolesterol ve trigliserit seviyelerini ölçmek için ek kan testlerine sahip yapılabilir.
 • Bir ultrason çekecektir. Doktorunuz yumurtalıklarınızın görünümünü ve uterusunuzun kaplamasının kalınlığını kontrol eder. Vajinaya (transvajinal ultrason) asalak bir cihaz (transdüser) yerleştirilir. Bilgisayar ekranında görüntülere dönüştürülen ses dalgalarını yayar.

PCOS tanısı varsa, doktorunuz komplikasyonlar için ek testler önerebilir. Bu testler şunları içerebilir:

 • Kan basıncı, glikoz toleransı ve kolesterol ve trigliserit düzeylerinin periyodik kontrolleri
 • Depresyon ve anksiyete taraması
 • Obstrüktif uyku apnesi taramasını içermektedir.

Polikistik Over Tedavisi 

PCOS tedavisi infertilite, hirsutizm, sivilce veya obezite gibi kişisel endişelerinizi yönetmeye odaklanır. Özel tedavi, yaşam tarzı değişikliklerini veya ilaçları içerebilir.

 • Doktorunuz, orta derecede egzersiz aktiviteleriyle birlikte düşük kalorili diyetle kilo kaybını tavsiye edebilir. Kilonuzda   azalma durumunuzu iyileştirebilir. Kilo vermek aynı zamanda doktorunuzun PCOS için önerdiği ilaçların etkinliğini artırabilir ve kısırlık konusunda yardımcı olabilir.
 • Adet döngüsünü düzenlemek için doktorunuz  size bazı ilaçlar reçete edebilir. Doğum kontrol hapları. Östrojen ve progestin içeren haplar androjen üretimini azaltır ve östrojeni düzenler. Hormonlarınızı düzenlerken endometriyum kanseri riskinizi azaltabilir ve anormal kanamayı, aşırı  tüy büyümesi ve sivilceyi engeller. düzeltebilirsiniz.
 • 0 ile 14 gün boyunca her bir ile iki ay boyunca progestin kullanmak dönemlerinizi düzenleyebilir ve endometriyal kansere karşı koruyabilir. Progestin tedavisi androjen seviyelerini artırmaz ve hamileliği önlemez.
 • Doğum kontrol hapları  aşırı tüy büyümesine neden olabilecek androjen üretimini azaltır.

Polikistik Over hastalığı hakkında yukarıdaki yazımızda göre herhangi bir belirti yaşarsanız mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa