BloklarPopüler YazılarSağlıklı Yaşam

Protein İçeren Gıdalar ve Protein Miktarları

Protein Nedir ? , Proteinin Faydaları Nelerdir ? , Protein Kaynakları

Protein insan bedeni için olmazsa olmaz bir besin kaynağıdır. Hayvansal ürünlerden alındığı gibi bitkisel  kaynaklardan da alınabilen bir bileşendir. Sizlere aşağıda protein hakkında bilgiler vererek , proteinin yararlarından bahsederek ve protein içeren kaynakları tablo halinde sunarak yararlı olmaya çalışacağız.

Protein Nedir ? 

Organların, dokuların, kasların ve hormonların hepsi proteinlerden meydana gelmektedir. Gıdalarda bulunan protein, vücudun her bölümü tarafından gelişmek, büyümek ve düzgün bir şekilde çalışmak için kullanılır. Protein besinlerini tüketmekten daha önemli bir şey olmadığı ve proteinlerin her vücut fonksiyonunda yer aldığından, protein eksikliğini önlemek için her öğünde proteinleri tüketmek önemlidir.

Proteinin Faydaları Nelerdir ? Çalışmalar yüksek proteinli bir diyet yemenin birçok sağlık yararına sahip olduğunu göstermektedir. Sadece kilo almanıza ve kaybetmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kan şekeri seviyenizi stabilize eder, öğrenme ve konsantre olma yeteneğinizi geliştirir, beyinsel fonksiyonları iyileştirir. enerji seviyenizi arttırır , kaslarınızı ve kemiklerinizi destekler.   Birçok insan kalori sayımı ile aslında yanlış diyet yapar. Yüksek proteinli bir diyette, yedikten sonra tamamen doymuş hissedersiniz ve kan şekeri yüksekliğiyle uğraşmak zorunda kalmazsınız.  Bu açıdan protein yaşamımızda önemli bir yer tutar.

Proteinin Faydaları Nelerdir ? 

Metabolizmalarımızı, enerjimizi ve kan şekeri seviyelerimizi sabit tutmak için her gün bol miktarda proteinli yiyecek tüketmeliyiz. Genel olarak yeterince protein alınabilir ama sağlıklı ve doğru olan protein kaynaklarını tüketmek gerekmektedir.  Proteinlerin yararları aşağıda ayrıntılı olarak verilmektedir.

Kas Sağlığı

Proteinler kas geliştirilmesinde ve koordinasyonunda önemli bir rol oynarlar.  Proteinler bir çok mikrofilamanlardan şeklinde kas dokusunda kas yapısı sağlar. Kas büyümesi , vücuttaki proteinlerin yeterliliğine bağlıdır . Kas protein sentezi oranı ve bu kas proteinlerinin parçalanması arasında bir denge oluşturmak son derece önemlidir. Kas proteinlerinin parçalanma oranı, spesifik koşullara bağlı olarak değişir.

Güçlü Bağışıklık Sistemi 

Proteinler daha güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmak için hayati öneme sahiptir . Vücut kendini savunma mekanizmasını çalıştırır ve çeşitli enfeksiyonlardan ve hastalıklardan korunarak antikorların yardımıyla korunur. Bu antikorlar, antijenler olarak da bilinen yabancı elementleri tespit etme özelliğine sahip spesifik proteinlerdir. Vücut, antijenlere spesifik antikorların üretimi ile yanıt verir ve onu etkisizleştirir.

Sinir Sistemi  Sağlığı 

Proteinler sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlarlar . Vücudun sinir sistemi tetiklendiğinde aktive olur ve uygun bir reaksiyon ile cevap verir. Hızlı yanıtta sorumlu olan reseptör bölgeleri, protein cevabını içerir. Bu reseptör proteinleri, hücreler içindeki sinir sinyallerinin iletilmesine yardımcı olur ve merkezi sinir sistemini düzenler.

Dolaşımı Sağlar 

Vücutta sıvıların dengede kalması ve akışlarının sağlanması proteinler tarafından gerçekleştirilen bir diğer kritik görevdir . Su proteine ​​doğru çekilirken, bir hücre içindeki protein miktarının daha iyi olması, içinde bulunan su içeriği daha dengeli olur. Proteinlerin seviyelerinde düşüş, normal aralıktaki vücuttaki asitliğin veya ‘ph’ değerinin sapmasına neden olabilecek bir sıvı dengesizliği ile sonuçlanır . Kandaki sıvı dengesizlik neden dokular içinde birikmiş olsun olabilir kan damarları, sıvı sızıntısına neden olabilir ödem . Vücuttaki sıvı dengesi, kasların ve sinir hücrelerinin işleyişi gibi diğer işlevler için önem arz eden bir durumdur.

Enerji Sağlar 

Proteinler, bir enerji kaynağı olarak  oldukça önemlidirler . Açlık veya kilo verme programları gibi vücuda yeteri kadar enerji sağlamayan diyet yapılması , vücudun kendi fonksiyonel proteinlerini kompanse etmek için kullanmasına neden olur. Vücudun fazladan protein depolamaması nedeniyle, enzimler ve kas proteinleri, enerji sağlamak veya glikoz sentezlemek ve hücrelere sürekli bir enerji kaynağı sağlamak için amino asitleri vermek üzere parçalanır.

Saç Bakımı 

Saçlar keratin adı verilen proteinden meydana gelmektedir. Bu keratinlerin eksik olmaması proteine bağlıdır ve proteinler sağlıklı saçların korunmasında yardımcı olur ve onları hasara karşı korur. Bu bağlamda yürütülen çalışmalar  , proteinlerin saç büyümesinin bir modülatörü olarak rolünü savunmuştur. Bu yararlı etkilere atıfta bulunan proteinler, saç bakım ürünlerinin üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Dengeli Hormonlar 

Enzimler, vücutta meydana gelen tüm biyokimyasal süreçlerde ve reaksiyonlarda önemli bir rol oynayan protein katalizörleridir. Kendilerini değiştirmeksizin, bu enzimler tüm kimyasal olayların hızını arttırmaktadır. Kimyasal işlemlerin performansı, vücutta bulunan enzimlerin ölçüsüne bağlıdır. Daha yavaş reaksiyon ve süreç oranı vücutta gerekli enzimlerin eksik olduğunu göstermektedir. İnsülin, büyüme hormonu ve glukagon gibi çeşitli protein hormonları, vücutta çeşitli işlevlerde önemli bir rol oynayan amino asitleri de içerir.

Moleküler Taşıma

Proteinler tarafından gerçekleştirilen bir diğer önemli görev, hücre zarları boyunca çeşitli maddelerin taşınması ve depolanmasını sağlamaktır.  Bu, vücudun düzgün kan akışı ve beslenmesi için hayati önem taşır. Örneğin, kırmızı kan hücrelerinde bir oksijen geçişi hemoglobin adı verilen önemli bir protein tarafından yapılır.

Cilt Bakımı 

Proteinler cilt bakımında da kullanılır , çünkü cilt keratin maddesi barındırmaktadır . Kollajen, sürekli olarak yeniden canlandırılması gereken cilt , doku ve deri gibi organlara kuvvet veren önemli bir ve bol lifli proteindir. Protein bu açıdan kollajen sentezini arttırmak ve cildi yaşlanmadan , kırışıklıklardan korumak adına önemlidir.

Hücre ve Doku Rejenerasyonu

Hücrelerin ve dokuların yenilenmesi ve restorasyonu, sağlıklı vücudun korunması için son derece önemlidir. Vücudun; ırnak , saç ve deri gibi yeni hücreler ve dokular üreten proteinlerin oluşumu  için sürekli bir amino asit kaynağına ihtiyacı vardır. Sindirim sistemi, deri ve kanda bulunan hücreler birkaç haftadan fazla sürmez ve yok olmaya başlar. Ölenlerin yerine yeni ve sağlıklı hücrelerin yaratılması ve yenilenmesi gerektiği zaman protein ihtiyacı önemli rol oynar.

Kemik Sağlığı

Daha önce de belirtildiği gibi, vücut , hücrelere yapısal yapı iskelesi sağlamada yardımcı olan kolajen olarak adlandırılan yapılandırılmış bir protein içerir . Kollajen ayrıca kemik sağlığının korunmasında da yardımcı olur. Ağır egzersizler yapan sporcular ve çok çalışan kişiler, eklemlerin yaralanmasını önlemek ve sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlamak için vücudun kollajen üretme kabiliyetini arttırmalıdır. Buda protein ile mümkündür.   Kollajen proteininin osteoartrit gibi inflamatuar durumların tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir.

Protein Kaynakları 

 

100 gramProtein Miktarı
Sığır eti 30-40g
Parmesan32g
Ton balığı32g
Kabak çekirdeği30g
Fıstık25-28 g
Edam27g
Konserve ton balığı 25g
Cheddar25g
Seitan25g
İnek  eti20-24 g
Tavuk24g
Somon24g
Stilton24g
Badem21g
Sardalya21g
Kuzu20g
Uskumru20g
Antep fıstığı20g
Kaju fıstığı18g
Mozzarella18g
Midye18g
Chia tohumları17g
Ceviz15-17 gr
Karidesler15-18g
Kıyma14.5g
Brezilya fıstığı14g
Fasulye13g
Yumurta13g
Tofu12g
Süzme peynir10g
Yoğurt10g
Yulaf10g
Mercimek7-9g
Barbunya8g
Nohut7g
Bezelye6g
Quinoa5g

 

Protein sağlık açısından son derece önemli olan temel bir besin maddesidir. Bundan kaynaklı vejeteryanlar ve veganlar hayvansal gıdalardan alamadıkları proteini almak adına bir çok besin maddesi tüketmektedir. Tabi hiç bir şey hayvansal gıdalardaki proteinin yerini tutmamaktadır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa