2'li blokCarouselPopüler YazılarSağlık Rehberi

Midedeki Yaygın Hastalık Reflü ve Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Reflü Hastalığı Nedir ? ,Reflü Hastalığı Nedenleri ,Reflü Diyeti ,Reflü Hastalığı Belirtileri Nelerdir? ,Reflü Hastalığı Teşhisi ,Reflü Hastalığı Tedavisi ,Reflü Ameliyatı

Reflü hastalığı hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere belirtilerinden, nedenlerinden bahsederek reflü diyetinde değineceğiz. Yazımızdan elde ettiğiniz bilgilerden sonra doktorunuza başvurmanız oldukça önem arz etmektedir. Bu sayede sizin için en geçerli tedavi uygulanabilir.

Reflü Hastalığı Nedir ? 

Reflü, alt yemek borusu bölgesinde mide ekşimesi olarak bilinen bir yanma ağrısına sahip olan yaygın bir durumdur. Mide asidi yiyecek borusuna geri aktığı zaman olur. Gastroözofageal reflü hastalığı ( GERD ), haftada ikiden fazla olduğunda ortaya çıkmaktadır.  Kesin rakamlar farklılık göstermektedir, ancak reflünün sonucunda ortaya çıkan hastalıklar ,  en yaygın gut şikayetidir . Kronik mide ekşimesi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Rreflü ayrıca mide ekşimesi, asit hazımsızlığı veya piroz olarak bilinir . Asidik mide içeriğinin bir kısmı yemek borusuna geri döndüğünde meydana gelen bu durum genelde göğüs bölgesinde yemek yedikten sonra yanma hissi yaratır. Beslenme risk faktörleri arasındadır ve  obezite ve sigara içmek durumu kritikleştirmektedir.  İlaç tedavileri en yaygın tedavi yöntemidir ve reçeteyle ve reçetesiz olarak kullanılabililen ilaçlar bulunmaktadır.

Reflü Hastalığı Nedenleri 

Reflü Hastalığı Nedir ? Reflü, midenin asit içeriğinin bir kısmının yemek borusu içine akması, yiyecekleri ağızdan aşağıya doğru akan bazağa akmasıdır. İsmine rağmen, mide ekşimesi neden olsa da alakası yoktur ve  kalple ilgisi yoktur.

Mide, gıda parçalanmasına ve bakteriler gibi patojenlere karşı korunmasına yardımcı olan güçlü bir asit olan hidroklorik asit içerir .  Midenin astarı onu güçlü asitlerden korumak için özel olarak uyarlanmıştır, ancak yemek borusu korunmaz.  Bir kas ringi olan gastroözofageal sfinkter , normal olarak mide içine yiyecek sağlayan, ancak yemek borusuna geri dönmeyen bir valf görevi görür. Bu valf başarısız olduğunda ve mide içeriği yemek borusuna karıştığında, asit reflüsünün semptomları, mide ekşimesi gibi hissedilir. Reflünün oluşmasında bazı risk faktörleri bulunmaktadır.  Risk faktörleri çeşitlidir ve her yaştan insanı, bazen bilinmeyen nedenlerle etkilemektedir. Çoğu zaman, kötü diyet ve beslenmedeki yanlışlıklara bağlıdır, ancak aynı zamanda her zaman önlenemeyen sebeplerden de kaynaklanabilir.  Önlenebilir olmayan nedenler arasında fıtık bulunmaktadır. Diyaframdaki bir delik, midenin üst kısmının, bazen de GERD’e yol açan, göğüs boşluğuna girmesine izin verir.

Diğer risk faktörleri daha kolay kontrol edilebilir olsa da dikkat edilmelidir. Çünkü bırakılması zor alışkanlıklar bu kategoriye girmektedir.  Şişmanlık, sigara içme, düşük seviyede fiziksel egzersiz, astım ilaçları , kalsiyum kanalı blokerleri, antihistaminikler, ağrı kesiciler, yatıştırıcılar ve antidepresanlar dahil olmak üzere ilaçların yan etkisidir.
Gebelik ayrıca iç organlara yerleştirilen ekstra basınç nedeniyle asit reflü de neden olabilir.

Reflü Diyeti 

Reflüde aslında ne yediğinizi değil , ne yememeniz gerektiğini bilmelisiniz.   Yememeniz gerken gıdalar ve içecekler arasında ;

 • kafein
 • alkol
 • sofra tuzu
 • diyet lifince düşük gıdalar bulunmaktadır.

Ayrıca ;

 • çok yemek yemek
 • yemek yerken uzanmak veya yemek yedikten sonra uzanma
 • çikolata, gazlı içecekler ve asitli meyve suları tüketmek  reflüye neden olmaktadır.

Reflü Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Eğer bir reflü durumunuz varsa aşağıdaki belirtileri yaşayabilirsiniz.

Mide ekşimesi : Midenizden karnınıza veya göğsünüze veya hatta boğazınıza taşınabilecek yanık veya rahatsızlıktır.

Regürjitasyon: Boğazınıza veya ağzınızdaa  ekşi veya acı tada sahip olma bunların en başında gelmektedir. Ayrıca bu belirtiler arasında ;

 • Şişkinlik
 • Kanlı  kusma
 • Geğirme
 • Disfaji ; boğazınızda sıkışmış olan yiyecek hissini yaratan özofagusun daralması
 • Hıçkırıklar
 • Mide bulantısı
 • Bilinen bir sebepten dolayı kilo kaybı
 • Hırıltı , kuru öksürük , ses kısıklığı veya kronik boğaz ağrısı bulunmaktadır.

Reflü Hastalığı Teşhisi 

Haftada iki veya daha fazla kez reflü semptomlarınız varsa veya ilaçlarınız kalıcı bir rahatlama getirmiyorsa , doktorunuzu görmeniz gerekmektedir. Mide ekşimesi gibi belirtiler, özellikle yaşam tarzı değişiklikleri, antasitler veya asit bloke edici ilaçlar bu semptomları azaltmaya yardımcı olursa, asit reflü hastalığının tanısının anahtarıdır.  Bu adımlar yardımcı olmazsa veya sık veya ciddi semptomlarınız varsa, doktorunuz bir tanıyı doğrulamak ve diğer sorunları kontrol etmek için testler isteyebilir. Bu testler arasında ;

 • Baryum testi yapılmaktadır. Ülser veya yemek borusunun daralmasını kontrol edebilir. İlk olarak X-ray üzerinde yapıların ortaya çıkmasına yardımcı olacak bir çözüm yutuyorsunuz.
 • Özofagus manometrisi ve alt özofageal sfinkter fonksiyonunu kontrol edebilir.
 • pH izleme özofagusunuzdaki asitleri kontrol edebilir. Doktor özofagusunuza bir cihaz yerleştirir ve yemek borusundaki asit miktarını ölçmek için 1 ile 2 gün boyunca bırakır.
 • Endoskopi , yemek borusu veya midenizdeki sorunları kontrol etmek için uygulanabilir. Bu test, boğazınızdaki bir kamerayla uzun, esnek ve ışıklandırılmış bir tüpün yerleştirilmesini içerir. İlk olarak, doktor, boğazınızın arkasını anestezi yapacaktır ve size daha rahat edebilmek için bir yatıştırıcı verir.
 • Enfeksiyon veya anormallikler için bir mikroskop altında doku örneklerini kontrol etmek için endoskopi sırasında bir biyopsi alınabilir.

Reflü Hastalığı Tedavisi 

Çoğu durumda, reçetesiz ilaçlar ile birleştirilmiş  beslenme alışkanlıklarında değişiklikleri hastalığın semptomlarını kontrol etmek için ihtiyacınız olan tek şeydir.  Ancak  ilaçlar, özellikle onları aşırı kullanırsanız, ishal veya kabızlığa neden olabilirler . Magnezyum hidroksit ve alüminyum hidroksit içeren antasitler kullanmak en iyisidir . Birleştirildiğinde, bu gastrointestinal yan etkilere karşı yardımcı olabilirler. Eğer antiasitler yardımcı olmazsa, doktorunuz başka ilaçları deneyebilir. Bazıları reçete ile satılmaktadır ve doktor tarafından yazılmaktadır.

Reflü Ameliyatı 

Eğer ilaçlar asit reflü hastalığınızın semptomlarını tamamen çözmezse ve semptomlar hayatınıza ciddi bir şekilde sıkıntılara neden olursa doktorunuz ameliyatı önerebilir. Günlük ilaç kullanımı etkili değilse , GERD semptomlarını hafifletmek için kullanılan iki tip cerrahi tedavi vardır .

En son onaylanan prosedür, özofagusun alt ucunun dışına, ağzını mideye bağlayan tüpün etrafına LINX cihazı olarak bilinen bir halkanın cerrahi olarak yerleştirilmesini içerir . Halka titanyum teller ile bir arada tutulan manyetik titanyum boncuklardan oluşur. Cihaz, mide içeriğinin özofagusa yedeklenmesini önleyerek geri akışa yardımcı olur.

Fundoplikasyon olarak adlandırılan başka bir cerrahi yöntem olan, reflüyü önlenmenize yardımcı olabilmektedir. Midenizin üst kısmını kullanarak yapay bir kapak oluşturur. Prosedür, midenin üst kısmının güçlendirilmesi, asit reflüsünün önlenmesi ve hiatal herni onarımının yapılması için LES’in etrafını sarar.

Reflü hastalığı ile ilgili size sunduğumuz yazımızda gerekli tüm bilgileri vererek meraklarınızı gidermeye çalıştık, aklınıza takılan sorular için yorum kısmına soru yazabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa