DiğerleriSağlıklı Besinler

Reishi Mantarı Nedir ? Faydaları Nelerdir?

Reishi Mantarları Nedir?,Reishi Mantarlarının Kullanımı ,Reishi Mantarı Faydaları, Reishi Mantarlarının Yan Etkileri

Reishi mantarı çok merak edilen bir mantar türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizlere bu yazımızda mantar hakkında bilgiler vereceğiz. Bundan kaynaklı sizlere Reishi mantarı kullanım alanlarından nasıl üretildiğinden , faydalarından ve olsı yan etkilerinden bahsedeceğiz.

Reishi Mantarları Nedir?

Reishi mantarları, gezegendeki en popüler ve faydalı mantar türlerinden biridir. Bu mantarlar, özellikle, Asya bölgesinde binlerce yıldır kullanılmaktadır, ancak son zamanlarda tüm dünyanın ilgisini çekmektedir . Bilimsel olarak Ganoderma lucidum olarak bilinen Reishi mantarının Japonya’da bilinen adıdır, Çin’de ise lingzhi mantarları denir. Lingzhi mantarları ise  grup olarak, aslında dünya çapında kullanımda olan, mantar varlıklarının bir tür kompleksini temsil eder. Bu büyüleyici mantarlar, triterpenler, alkaloidler, steroller ve çeşitli temel polisakkaritleri içeren eşsiz organik bileşikler ve bileşenler koleksiyonu nedeniyle güçlüdür.

Reishi Mantarlarının Kullanımı 

Reishi Mantarı Faydaları Her ne kadar mantarlar sağlık yararlarından faydalanmak için yenilerek tüketilse de reishi mantarlarını kullanmanın en popüler yolu, kurutulmuş mantarları ezmek ve suya akıtmaktır. Bu mantarlar tadı aşırı derecede acıdır.  Bu nedenle ve geleneksel bitkisel ilaçlar yerine etkili bitkisel takviyeleri, çoğunlukla bir hap veya kapsül şeklinde reishi mantar takviyeleri olarak kullanılmaktadır. Bu kullanımları  ile bir çok yarar sağlamaktadır.

Reishi Mantarı Faydaları 

Reishi mantarları aşağıdaki sağlık faydalarını sağlar.

Tümöre ve Kansere Karşı Savunma Sağlar 

Tıpkı diğer anti-enflamatuar gıdalar gibi , reishi mantarları, antioksidanlar (polisakkaritler ve triterpenoidler olarak adlandırılanlar gibi), beta-glukanlar ve amino asitler dahil olmak üzere çeşitli tipte önemli anti-kanser besinleri içerir. Araştırmacılar, reshi mantarının en yararlı bileşenlerinden birinin, anti-tümör yeteneklerine sahip olduğu karbonhidratlı gıdalarda bulunan suda çözünebilen bir besin türü olan polisakkaritleri olduğuna inanmaktadır.

Aynı zamanda, tatlı patates veya pancar gibi diğer yararlı bitki besinlerinde bulunan polisakkaritler, triterpenoidlerle birlikte, DNA’yı savunan ve hücre mutasyonlarını durduran, sağlıklı hücreleri koruyan, bağışıklık direncini  arttıran maddelerdir. Bu şekilde  mantar ; kanserle savaşmaya yardımcı olan  polisakkaritler , antioksidan, nöro-koruyucu, radyo koruyucu, anti-diyabet, anti-osteoporoz ve anti-yorgunluk yetenekleri gibi önemli biyolojik faydalara sahiptir.

Buna ek olarak, laboratuvar testleri, triterpenlerin kanserle mücadele özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir; bu da, parlak renkli veya acı tat veren, kabak, çilek ve siyah pirinç gibi yüksek oranda antioksidan gıdaların sağlığın teşviki için bir üne sahip olmasının nedenidir. Triterpen bileşikleri, kanserli hücrelerin endotelyal hücrelere bağlanmasını sınırlandırarak tümör invazyonunu ve metastazlarını inhibe etmede yararlıdır.  Beta-glukanlar da doğal kanser savaşçılarıdır, çünkü bağışıklık sisteminin daha aktif hale gelmesini sağlayarak kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını durdururlar.

Reishi mantarları, meme, yumurtalıklar, prostat, karaciğer ve akciğer kanseri ile, bazen diğer tedavilerle kombinasyon halinde savaşmaya yardımcı olmak için başarıyla kullanılmıştır.. Kanserden kurtulan veya kemoterapi ve radyasyon tedavisi gören hastalar için, reishi’nin ilacı daha etkili hale getirebilecek koruyucu etkileri bulunmaktadır.

Kanser hastalarında üzerinde yapılan bir araştırmada reishi mantarları ;  antiproliferatif ve chemopreventive etkileri bulunmuştur. Düşük bağışıklık ve mide bulantısı gibi kemoterapinin yan etkilerini hafifletmede  yardımcı olur ve potansiyel olarak radyoterapi etkinliğini arttırmaktadır.

Karaciğer Sağlığını Korur 

Vücutta, TCM’nin ana odak noktalarından biri karaciğerdir, çünkü karaciğer, sağlıklı kan ve besinlerin temizlenmesine, işlenmesine, saklanmasına ve dolaşımına yardım etmekten sorumludur. Adaptojen otlar veya reishi mantarı gibi takviyeler, vücudun içinde doğru dengeyi korumak için güçlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Besin maddeleri parçalanır ve emilir.

Adaptojenler, karaciğer fonksiyonunu iyileştirmeye ve karaciğer hastalığını önlemeye yardımcı olabilir , bu sayede çok sayıda fayda sağlarlar, çünkü atık ve toksinlerin vücuttan daha etkin bir şekilde atılmasına yardımcı olurlar. Zamanla gelişebilen hastalıklara karşı bağışıklığı geliştirirler. Reishi mantarının antioksidan özellikler içerdiği bilinmektedir  ve karaciğer fonksiyonunu yavaşlatan zararlı bağışıklık tepkileriyle savaştığı için akut karaciğer hasarı üzerine hepatoprotektif etkiler sağladığı araştırmalara ile kanıtlanmıştır.

Kalp Sağlığını Korur 

Reishi mantarı kan basıncını düşürdüğü ,  kan pıhtılaşmasına yararlı etkileri olduğu ve kolesterol dengesini sağladığı bilinmektedir. Bu mantar  hormonal dengeyi korurken, kan damarları ve atardamarlarda daha düşük inflamasyona yardımcı olmaktadır.  Yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol bazen tiroid rahatsızlıkları veya yüksek miktarda stres gibi hormonal sorunlardan kaynaklanabilir, fakat reishi mantarları en uygun hormon düzeylerini geri kazanmaya ve aynı zamanda kardiyovasküler sistemi güçlendirmeye yardımcı olur.

Reishi, kan basıncını düşürmenin yanı sıra ,  kan dolaşımını ve kalp problemlerini kötüleştiren düşük inflamasyonu ve tıkanmış arterleri veya yüksek kolesterol seviyelerini önleyebilir. Bazı araştırmalar, reishi mantar takviyelerinin  tıkanmış arterler, göğüs ağrılarını  ve nefes darlığını  azalttığını göstermektedir.

Beyin Sağlığına İyi Gelir ve Diyabete Karşı Etkilidir 

Araştırmalar, reishi mantarlarında bulunan birçok antioksidan ve antienflamatuar bileşiklerin, sinirlerin beyne iletme şeklini değiştirdiğini, endokrin ve merkezi sinir sistemindeki çeşitli fonksiyonları iyileştirdiğini ve hormonları doğal olarak dengelediğini göstermektedir . Reishi mantar takviyesi, doğurganlık ve üreme sağlığına olumlu etkilerde sunmaktadır. Diyabet, yorgunluk ve hormonal dengesizlik semptomlarını azaltmak için kullanılır.

Reishi mantarı, vücutta birikebilen ve halsizliğe neden olabilen toksinlerin veya ağır metallerin miktarını düşürür, bu nedenle bu mantarlar daha iyi enerji seviyelerine , daha iyi konsantrasyona, gelişmiş belleğe ve hatta daha iyi kalitede uyku dengesine olanak tanımaktadır. Klinik çalışmalar ayrıca reishi ekstresinin hafif anti-diyabetik etkiler ve dislipidemi geliştirdiğini göstermiştir . Bazı araştırmalar, 12 haftalık reishi mantarı takviyelerinin alınmasının, hemoglobin seviyelerini arttırabildiği, ancak kan şekeri düzeylerini arttıramayacağından , tip 2 diyabetin şiddetini ve komplikasyonlarını azalttığını göstermektedir.

Alerjiler ve Astımla Savaşır

Reshi mantarlarının aktif bileşenlerinden biride, alerjilerde ve astımla ilişkili histamin reaksiyonlarında azalmaya bağlı bir tür olan ganoderik asit olan triterpenes’tir. Reishi mantarının astım doğal bir ilaç olmasının nedeni budur.  Triterpenler, bağışıklık sistemini etkileme, sindirim organlarını kuvvetlendirme, bağırsak zarını koruma, inflamasyonu azaltma, histamin salınımını önleme, oksijen kullanımını iyileştirme ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirme gibi nedenlerle alerjik reaksiyonları azaltabilir.

Enfeksiyon ve Virüslere Karşı Koruma Sağlar 

Reishi mantarları doğal bir antiviral, antibakteriyel ve antifungal madde olarak kabul edilir. Alerji azaltmanın yanı sıra, triterpemler mikrobiyal enfeksiyonlara, virüslere ve mantar enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar. Triterpenler, bir miktar tatsız bitki besinlerinde bulunabilirler, doğada koruyucu olduklarını ve bitkiyi yırtıcılara karşı koruduklarını gösteren bir durum olarak karşımıza çıkar. Yapılan çalışmalarda, izole triterpenlerin sindirim organlarının astarını güçlendirdiği, kötü bakterilerle savaştığı, iyi bakterilerin yenilenmesini ve hücre mutasyonlarına karşı koruma sağladığını göstermiştir.

Reishi mantarları kan dolaşımını ve düşük inflamasyonu artırabildiğinden , enfeksiyonları daha çabuk çözme, ağrıyı azaltma ve yorgunlukla mücadele etme konusunda yardımcı olabilirler. Reishi mantarları, idrar yolu enfeksiyonları, solunum ve sinüs enfeksiyonları, hepatit, bronşit ve hatta HIV ve AIDS virüslerinin semptomlarını ve altta yatan nedenlerini tedavi etmek için kullanılmıştır.

Reishi Mantarlarının Yan Etkileri

Bu kadar sağlık yararının yanında elbette reishi mantarının bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bunlar zaten mantara karşı alerjisi olan insanlardan hemen görülürken , yediğiniz oradan bağlı olarak da değişebilmektedir. Reishi mantarlarının uzun süreli kullanımı sonucunda da bazı yan etkiler ortaya çıkmaktadır Bu yan etkiler arasında ;

  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Burun kanamaları
  • Kuru ağız bulunmaktadır.

Bu yan etkiler hafif görünse de, reishi mantarı takviyeleri almadan önce bir tıp uzmanı veya eğitimli bir bitki uzmanı ile konuşmak en iyi bir karardır.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone Sosyal medya bayilik bebeklerde pişik tedavisi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone Sosyal medya bayilik bebeklerde pişik tedavisi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon