Genel

Ruj Nedir ?

Ruj Nedir ? Nasıl Yapılır ? , Ruj İçeriği , Rujun Bileşenleri 

Herkes herhangi bir ruj kullanmaktadır ve bir çok ruj önerisi bulunmaktadır. Bizler bu yazımızda ruj nedir ve nasıl yapılırdan bahsedeceğiz. Bu sayede o her gün sürdüğünüz mat rujlar, likit rujlar hakkında bilgi elde edebileceksiniz. İyi okumalar dileriz.

Ruj Nedir? Nasıl Yapılır? 

Ruj, dudaklarını süsleyen ve doğal rengini değiştiren kozmetik bir üründür. Temel ruj malzemeleri balmumu, yağ, alkol ve pigmentlerdir. 4 temel bileşenle, ruja farklı ekstra özellikler sağlamak için çok çeşitli diğer bileşenler eklenir, böylece: nemlendirici özellik, ekstra hacim özelliği, parlaklık kazandırılmış olur.  Temel bileşen balmumu  ve karnauba mumu kombinasyonunu içerir. Balmumu, ruj şekillendirme işlemini daha kolay hale getirir, koruyucular ve antioksidanlar ise rujun sertleşmesini durdurur. Rujun temel bileşenleri doğal veya organik bileşikler olabilir ve yüzdelerde bulunan mum ve yağ oranı pigmentlerin ve alkollerin oranından daha büyüktür. Üretim süreci üç aşamadan oluşur: eritme ve karıştırma adımı, şekillendirme adımı ve paketleme adımı.

  • Ruj Nedirİlk aşamada, temel bileşenler ayrı ayrı eritilir, dolayısıyla yağlar balmumu karışımı ve çözücülerinden ayrı olarak eritilir. Karışımların eritildiği alıcılar seramik veya paslanmaz çelikten yapılır. Daha sonra pigmentler eritilmiş çözücü ve yağ karışımına eklenir ve sonuç erimiş mum ile karıştırılır.
  • İkinci aşamada, pigmentler ve erimiş yağlar, çözücüler ve mum karışımı, şekillendirici boru biçimli kalıplara dökülür. Daha sonra karışım soğutulduktan sonra kalıplardan ayrılır.
  • Üretim sürecinin son aşaması, otomatikleştirilebilen veya olmayan nihai ürünün ambalajı ile ilgilidir.

Ruj İçeriği 

  • Balmumu rujun sağlam kalmasına yardımcı olur ve aynı zamanda bir yumuşatıcı olarak da hareket edebilir. Bitkilerden elde edilen balmumları, kandelilla ve karnauba içerir. Balmumu hayvandan elde edilir. Parafin ve ozokerit jellerden elde edilir.
  • Yağ , rujuna parlaklık verir, kolayca kaymasını sağlar ve genellikle bir yumuşatıcı görevi görür. Ortak bitkisel yağlar arasında, kastor, papatya, jojoba, zeytin ve ayçiçeği yağları bulunur. Lanolin yağı  ve mineral yağı da kullanılır.
  • Renk katan boyalar ve pigmentler , ruja zararlı metaller ekleyebilen kömür katranı boyalarından sentetik olarak üretilebilir. Titanyum dioksit, demir oksit ve mika gibi mineraller de renk katkı maddeleri olarak kullanılır. Bu mineraller doğal olarak eser miktarda metal içerirken, bunlar genellikle kömür katran boyalarına daha güvenli bir alternatif olarak kabul edilir.
  • Doğal ruj renkleri, zerdeçal veya pancar gibi meyve ve sebze ekstrelerinden ya da alkanet veya calendula gibi çiçek ve bitki özlerinden elde edilebilir. Hayvan bazlı ruj renkleri, balık pullarından gelen karin (bir böceğinden türetilmiş) ve inci özünü (veya guanini) içerir.

Rujun Bileşenleri 

  • Yumuşatıcılar rujunu daha fazla nemlendirir. Bitki bazlı yumuşatıcılar arasında shea yağı, kakao yağı, avokado ve aloe vera bulunur. Petrol bazlı yumuşatıcılar mineral yağ ve vazelin içerir. Diğer yumuşatıcılar arasında, sentetik A vitamini formları  ve tokoferil asetat   bulunur.
  • Koku bazen diğer malzemelerin kokusunu maskelemek veya aromalı dudak ürünlerinin kokusunu arttırmak için eklenir. Etikette sentetik koku malzemeleri gerekli değildir ve alerjenler veya tahriş edici maddeler içerebilir. Doğal kokular arasında vanilya ve nane bulunur.
  • Koruyucular , rujların raf ömrünü uzatır ve malzemelerin bozulmasını önler. Doğal koruyucu maddeler arasında E vitamini, çay ağacı yağı, neem yağı ve tarçın bulunur. Formaldehit, BHT ve parabenler gibi sentetik koruyucu maddeler tipik olarak doğal koruyuculardan daha uzun bir raf ömrüne sahiptir. Fakat bunlar çoğu zaman zararlıdır.

Ruj hakkında vereceğimiz bilgiler bunlardır. Günümüzde likit yani sıvı halde bulunan rujlar daha parlak ve moda olmasından kaynaklı kullanılmaktadır. Ayrıca bu rujlar katı kalmasını sağlayacak ekstra yapay maddeler barındırmaz. Yukarıda yazımız genelde herkesin kullandığı rujlar ile ilgilidir. Umarım yararlı olmuştur.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa