BloklarDiyet ÖnerileriFaydalı BilgilerSon Eklenenler

Saç Dökülmesi ve Dökülmeye Karşı Doğal Çözümler

Saç Dökülmesi   ,Saç Dökülmesini Önleme  ,Saç Dökülmesi Nedenleri  ,Saç Dökülmesine Doğal Çözüm 

Saç dökülmesi sorunu bir çok kişinin yaşadığı bir sorundur fakat erkeklerde daha fazla görülmekle beraber kadınlarda saç dökülme sorununu yaşar. Bizlerde sizlere genetik olmayan ve erkek tipi kelliğe neden olmayan saç dökülmesine karşı doğal yöntemler ile ne yapabileceğinizden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Saç Dökülmesi  

Saç dökülmesi çok yaygın bir durumdur ve çoğu insanı hayatlarında bir süre etkiler. Saç telinin kırılmasından kaynaklanan saç dökülmesi , azalan saç büyümesi nedeniyle saç dökülmesinden farklıdır . Androjenik saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür, ancak erkeklerde daha fazla görülmektedir. Tiroid hastalığı , anemi , protein eksikliği, kemoterapi ve düşük vitamin düzeyleri saç kaybına neden olabilir.  Alopesi areata , cildin lokalize bölgelerinde kıl foliküllerinin otoimmün imhasıyla oluşan bir saç dökülmesi şeklidir.  Saç dökülmesi için tıbbi sağlık taraması, tam kan sayımı ( CBC ), demir seviyesi, B vitamini, tiroid fonksiyon testleri (TFT) ve kafa derisinin biyopsisi gibi kan testlerini içerebilir .
Çünkü saç dökülmesinin birçok türü vardır, nedeni bulmak zor olabilir. Bu derleme, normal renal saçlı deride meydana gelen saç dökülmesinin en yaygın nedenlerini kapsayacaktır. Saç dökülmesi için tıbbi terim alopesidir

Saç Dökülmesini Önleme Saç Dökülmesini Önleme 

  • Saç dökülmesinin önlenmesi iyi saç hijyeni,  doğru şampuan kullanımı ve iyi beslenmeyi içerir.
  • Saçların gerektiği zaman saç maskeleri ile desteklenmesi gerekir.
  • Doğal yağlar ile saç bakımı yapılmalıdır. Badem yağı saç tellerine iyi nüfuz eden yağlar arasındadır.
  • Saçların dökülmemesi adına geniş dişli tarak kullanılmalıdır.
  • Saçları güneşten korumak gerekir.
  • Saçlar için vitaminler ve demir kaynakları içeren gıdalar tüketmek önemlidir.

Saç Dökülmesi Nedenleri 

 

Saç dökülmesinin çoğu, sistemik veya içsel hastalık ile ilişkili değildir ve kötü beslenme sıklıkla görülen bir faktör değildir. Saç, önceden belirlenmiş genetik faktörlerin ve genel yaşlanma sürecinin bir sonucu olarak dökülebilir. Birçok erkek ve kadın 30’lu ve 40’lı yaşlarda başlayan saçların hafif fizyolojik seyreltilerini fark edebilir. Hastalık, duygusal travma , protein yoksunluğu (katı diyet sırasında ) , hamilelik , ergenlik ve menopoz gibi hormonal değişiklikler de dahil olmak üzere yaşamsal değişimler saç dökülmesine neden olabilir.

Tiroid hastalığı ve demir eksikliği anemisi dahil olmak üzere birçok sağlık durumu, saç dökülmesine neden olabilir.Tiroid kan testleri ve sıradan saç dökülmesi olan kişiler üzerinde tam kan sayımı (CBC), dahil olmak üzere diğer laboratuvar testleri genellikle normaldir, saç kaybının tedavi edilebilir nedenlerini dışlamak için önemlidir.

 

Saç Dökülmesine Doğal Çözüm 

Eğer hastalık sonucunda saç dökülmesi durumu yaşamıyorsanız aşağıdaki yöntemler denenebilir.

 

Saç Yağı Masajı

 

Saç dökülmesini azaltmak için atabileceğiniz ilk adım, kafa derisine uygun saç yağı  masajı yapmaktır. Uygun saç ve saç derisi masajı saç köklerine kan akışını arttıracak ve saç köklerinin gücünü artıracaktır. Aynı zamanda rahatlama getirecek ve stres duygularını azaltacaktır. Hindistan cevizi veya badem yağı, zeytinyağı, hint yağı, amla yağı  gibi saç yağlarını kullanabilirsiniz. Daha iyi ve daha hızlı sonuç almak için   birkaç damla biberiye esansiyel yağ da eklemeyim unutmayın.   Parmak uçlarınızla hafif bir basınç uygulayarak, yukarıda belirtilen saç yağlarından herhangi birine saç ve saç derisine masaj yapmanız yeterlidir.

Çemen Otu 

 

Çemen otu, saç dökülmesinin tedavisinde oldukça etkilidir. Çemen otu tohumu saç büyümesini artıran ve saç köklerinin yeniden oluşumuna yardımcı olan hormon önceliklerini içerir. Ayrıca saç büyümesini uyaran proteinler ve nikotinik asit içerirler. Bir fincan çemen tohumu gecede suda bekletin. Sabah, çemen otunu  öğütün. Hamuru saçınıza uygulayın ve bir duş başlığı ile kaplayın. Yaklaşık 40 dakika sonra, saçınızı durulayın. Bir ay boyunca bunu her sabah takip edin.

Soğan Suyu

Saç DökülmesiSoğan suyu, kükürt içeriğinin yüksek olması nedeniyle saç dökülmesine yardımcı olur, bu da saç foliküllerine kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur, saç köklerini canlandırır ve iltihabı azaltır. Soğan suyundaki antibakteriyel özellikler ayrıca mikropları ve parazitleri öldürmeye yardımcı olur ve saç dökülmesine neden olabilecek kafa derisi enfeksiyonlarını tedavi eder.

Bir soğanı rendeleyin ve süzün. Suyu doğrudan saç derisine uygulayın. Yaklaşık 30 dakika bekletin ve sonra yıkayın. Son olarak, saçlarınızı şampuanlayın.

Aloe Vera

 

Aloe vera sağlıklı saç büyümesini doğrudan destekleyen enzimler içerir. Ayrıca, alkalileştirici özellikleri saç derisini ve saç telinin pH’ını saç büyümesini büyük ölçüde artırabilecek  seviyeye getirmeye yardımcı olabilir. Düzenli kullanım ayrıca saç derisi kaşıntıyı hafifletebilir , kafa derisinde kızarıklığı ve iltihapları azaltabilir, saça kuvvet ve parlaklık katabilir ve kepekleri yok eder.

Saç derisine aloe vera jeli  sürün. Birkaç saat bekletin ve sonra ılık su ile yıkayın. İşlemi haftada üç ile dört kez tekrarlayın.

Meyan Kökü

 

Meyan kökü, saç dökülmesini ve saçta daha fazla hasarı önleyen başka bir bitkidir.  Meyan köklerinin molifleştirici özellikleri gözenekleri açar, saç derisini yumuşatır ve kuru pul gibi tahrişlerden kurtulmaya yardımcı olur. Bu ilaç kepek, saç dökülmesi ve kellik için iyidir.

Hindistan Cevizi Sütü 

 

Hindistan cevizi sütü, saç büyümesini teşvik eden ve saç kaybını önleyen protein ve esansiyel yağlar bakımından zengindir. Saçlara uygulandığında hindistan cevizi sütü  saç dökülmesini engeller.  Hindistan cevizi sütünü  5 dakika pişirin ve ardından süzün.  Bir kez soğuduktan sonra, sütü iyice saç derisine ve saçınıza uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekletin ve saçlarınızı şampuanlayın.

Yeşil Çay

 

Yeşil çayın saç foliküllerini uyardığı ve saç üretimini artırdığı bilinmektedir. Aynı zamanda saç büyümesinde bir artışa bağlı olan metabolizmanızı da arttırır.  İki yeşil çay poşetini sıcak suda bekletin ve daha suyun soğumasını bekleyin. Şimdi çay poşetlerini çıkarın ve saçınızı durulamak için solüsyonu kullanın.

Yumurta Maskesi 

 

Yumurta hızlı ve doğal saç büyümesi için kullanılır.. Bildiğimiz gibi, yumurtalar yeni saç oluşumuna yardımcı olan yüksek protein seviyeleri içerir. Ayrıca kükürt, çinko, demir, selenyum, fosfor ve iyot bakımından da zengindir.

Yumurta maskesi için bir kapta bir yumurta beyazı ayırın ve bir çay kaşığı zeytinyağı (üzüm çekirdeği yağı veya lavanta yağı da kullanabilirsiniz) ve bal ekleyin. Bir macun yapın ve saç ve saç derisine yaklaşık 20 dakika boyunca uygulayın. Soğuk su ve biraz şampuan ile durulayın.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa