BloklarSağlıklı BeslenmeYan Blok

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

Sağlıklı ve Dengeli Beslenmek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar, Kolestrolü Dengelemek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Kişilerin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için sağlıklı ve dengeli beslenme oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm dünyada genel olarak birçok insan sağlıksız beslenmekten dolayı birçok hastalıkla mücadele etmek zorunda kalırlar ve erken yaşta vefat ederler. İnsanlar sağlık problemleri ile daha az karşılaşmak daha az hastalanmak ve daha uzun bir yaşam sürmek için sağlıklı gıdalar tüketmeli ve dengeli beslenmelidir.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenmek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 

Vücudumuzun düzgün bir şekilde çalışması için, proteine, karbonhidrat, mineral, vitamin ve yağa ihtiyacı vardır. Bu nedenle yiyeceklerde ayrım yapılmaması gerekir çünkü her besinin insana sağladığı bir değer vardır. En önemlisi et ve süt ürünleri kesinlikle ihmal edilmemesi gereken besinlerdir. Vücudun ihtiyacı olan protein, mineral ve vitamin için mutlaka sebze ve meyve tüketilmelidir.

Sağlıklı ve Dengeli BeslenmeSüt, yoğurt, peynir, kırmızı et, balıketi ve yumurta sofralarınızda olabildiğince bulundurmanız gereken gıdalardır. Yumurtayı günde bir kere tüketmek protein açısından oldukça önemlidir. Fakat kolesterolü yükseltmemek için kırmızı et ve yumurta tüketimini yine de gereğinden fazla tüketmemeye dikkat etmek gerekmektedir. Süt ve süt ürünleri özellikle büyüme çağında olan çocuklar için kalsiyum açısından oldukça önemlidir.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme  Önemi 

 

Besleyici, dengeli bir diyet – fiziksel aktivitenin yanı sıra sigara içmekten kaçınmak –  sağlığın temelidir. Sağlıklı beslenme, işlenmiş gıdaları, doymuş yağları ve alkolü en aza indirirken aldığınız gıdalarda yüksek kaliteli proteinler, karbonhidratlar, kalp-sağlıklı yağlar, vitaminler, mineraller ve su tüketmeyi içerir. Bu şekilde yemek vücudunuzun günlük işlevlerini korumanıza yardımcı olur, en iyi vücut ağırlığını destekler ve hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Genel Sağlık Faydaları 

Sağlıklı ve dengeli beslenme yediğiniz yiyeceklerdeki besinler günlük yaşam aktivitelerini destekler, hücrelerinizi çevresel hasarlardan korur ve meydana gelebilecek herhangi bir hücresel hasarı onarabilir. Proteinler,  dokuyu yeniden oluşturur ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekler. Hem karbonhidratlar hem de yağlar vücudunuzu beslerken, vitaminler ve mineraller vücudunuzun süreçlerini desteklemek için vücudunuzun her yanında işlev görür. Örneğin A, C ve E vitaminleri, hücrelerinizi toksinlere karşı korumak için antioksidanlar olarak hareket eder ve B vitaminleri, yediğiniz besinlerden enerji almanıza yardımcı olur. Kalsiyum ve fosfor kemiklerinizi güçlü tutarken, sodyum ve potasyum sinir sinyallerini iletmeye yardımcı olur. Sağlıklı bir diyet olmadan, bu önemli işlevlerden herhangi birini tehlikeye atabilirsiniz.

Kilo Kontrolü Sağlar 

Tükettiğiniz besinlerin kalitesine ek olarak, sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarını dikkate alırken miktar önemlidir. Yakacağınız kadar kalori almak, kilonuzun zaman içinde sabit kalmasını sağlar. Diğer taraftan, kalori fazlası ve daha fazla tüketmek vücudunuzun ekstra kalorileri yağ dokusuna dönüştürdüğü için kilo almanıza neden olur. Yağ dokusu biriktirdiğinizde, kalp hastalığı, hipertansiyon, solunum sorunları, diyabet ve kanser gibi bir veya daha fazla sağlık problemi geliştirme riskinizi artırırsınız. Fazla kalori içermeyen sağlıklı bir yemek planı, sadece daha iyi hissetmenize değil, aynı zamanda sağlığını korumaya yardımcı olur.

Hastalıklardan Korur

Obezite, sadece falza yemek ile alakalı değildir. Ayrıca sağlıksız ve dengesiz beslenme sonucu meydana gelmektedir.  Belirli besleyicilerin çok fazla veya çok azı da sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir. Örneğin, diyetinizde kalsiyum eksikliği, sizi osteoporoz hastalığınıza yakalanmanıza  veya kemiklerinizin zayıflamasına yol açabilir, ancak çok fazla doymuş yağ kardiyovasküler hastalığa neden olabilir ve beslenme planınızda çok az meyve ve sebze daha fazla insidansa neden olur.  Çok çeşitli kaynaklardan alınan gıdaların tüketilmesi, vücudunuzun bu sağlık sorunlarından kaçınmak için ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlamasına yardımcı olur.

Sağlığınızı teşvik eden sağlıklı bir diyet yemeye alışkın değilseniz, aşamalı değişiklikler yapmak uzun vadede yeme şeklinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Örneğin, yüksek kalorili, şekerli içecekler için su tüketmeye alışın. Tam yağlı ürünlerden az yağlı  ürünlere geçebilirsiniz.Yağsız etler ,  tam buğday ekmeğini seçmek, sağlıksız yağ alımınızı azaltabilir ve diyet lif alımınızı artırabilir. Taze meyveler ve sebzeler konserve malzemeden daha az sodyum içerir ve havuç, elma ve salatalık dilimleri gibi aperatifler üzerinde atıştırmalar sizin için daha sağlıklıdır.

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa