ManşetSağlıklı Yaşam

Sağlıklı Yaşam İçin Doğal ve Bitkisel Ürünlerin Yeri ve Önemi

Sağlıklı Yaşam İçin Nasıl Beslenmek Gerekiyor?,Bitkisel Kaynakların Önemi ve Faydaları

Sağlıklı yaşam hemen hemen herkesin sahip olmak istediği bir yaşam türüdür. Sağlıklı yaşayarak çeşitli hastalıklardan uzak durmak, hayatın keyfini yaşamak birçok kişinin ulaşmak istediği hedeftir. Eğer insan sağlıklıysa mutlu olabilir, sevdiklerine yararlı olabilir. Sağlıklı olabilmek için de bir takım dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Genel bir kavram olan sağlığı yakından ilgilendiren birçok etkene aynı anda dikkat etmek gerekiyor. Bu etkenlerden birisi de beslenme ve beslenme alışkanlıklarıdır.

Sağlıklı Yaşam İçin Nasıl Beslenmek Gerekiyor?

Taze otlar sadece kalori açısından az olmakla kalmazlar lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda şifalı yiyecekler olarak sağlık yararları da sağlayabilirler. Bitkisel ürünler binlerce yıldır tıbbi olarak kullanılmaktadır ve vücudumuzun bu doğal tedavilere tepkisi değişmezken, artık her zamankinden daha fazla küresel seçime sahip olmak çok daha fazla yararlara sahip olmamızı sağlıyor.  Sadece sağlığımız için değil takibi cilt ,saç , tırnak bakımında da bitkisel ürünler oldukça önemli. Diğer yandan bitkisel beslenme daha doğrusu Akdeniz mutfağı olarak bilinen zeytinyağlı ve bitkisel ağırlıklı beslenme sağlık açısından son derece yararlı ve ömür uzatıyor. Bundan kaynaklı bitkisel beslenmenize bitkisel ürünleri eklemeniz adına size bazı bitkileri yararlarından bahsedeceğiz.

Bitkisel Kaynakların Önemi ve Faydaları 

Sağlıklı YaşamAşağıda bitkisel ürünlerin faydaları ve kullanımları hakkında bilgi vereceğiz.

Biberiye 

Biberiye,  kan damarlarının zarar görmesini önleyebilecek ve kardiyovasküler sağlığa yardımcı olabilecek bir bitkidir . Şifalı bitki ayrıca hazımsızlık ve hafıza fonksiyonlarında yardımcı olabilir ve topikal olarak uygulandığında kas ve eklem ağrılarını azaltabilir .Biberiyede aktif madde, karnosik asit veya karnasol, ayrıca kanserin yayılmasının engelleyici olduğu bilinmektedir. Çok güçlü aromalı bir bitki olan biberiye, et ve patates gibi doyurucu besinler ile çok iyi gider. Sağlıklı yaşam için biberiyeyi , yemeklerinize ekleyin.

Maydanoz 

Maydanoz antioksidanlarca yüksektir , bunu  A ve C vitaminleri ve kimyasal hücrelerin büyümesini engelleyebilecek kimyasal apigenin sağlar, bu içerikler çeşitli çalışmalarda bulunmuştur.  Ayrıca yüksek tansiyonu düşürerek kalp sağlığı etkileri olduğu gösterilmiştir. Bu şifalı bitkiyi diyetinize koymanın hızlı bir yolu, doğranmış bir garnitür hazırlamaktır, ayrıca tavuk yemeklerine de oldukça iyi gitmektedir.

Zencefil 

Zencefil, mide-bağırsak rahatsızlıklarını tedavi etmede etkili  bir bitkisel kaynaktır. Özellikle hamilelikte bulantı ve kusma sırasında ortaya çıkan diyare veya mide bulantısının giderilmesinde veya kanser hastalarının kemoterapi tedavisinden sonra bulantıları gidermek amacı ile kullanılmaktadır. Güçlü bir anti-inflamatuar, zencefil eklem ağrılarını da azalttığı gösterilmiştir.Genelde çay olarak tüketilen zencefil kış aylarında grip ve soğuk algınlığına karşı da korumaktadır.

Tarçın 

Tarçın dalları antibiyotik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Bu iyileştirici yiyecek, ishal ve hazımsızlık dahil olmak üzere gastrointestinal rahatsızlıkların tedavisinde de yardımcı olabilir. Tarçın antioksidan etkileri vardır. Tarçın kan şekeri seviyesini kontrol etmek için mükemmel bir bitkisel kaynaktır ve tip 2 diyabetli kişilerde kötü kolesterol seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir.

Ada Çayı 

Sağlıklı yaşam için ada çayı, orta çağlarda iyileşme özellikleriyle güçlü bir üne sahipti ve hatta veba önlemek için kullanıldı. Güncel araştırmalar, ada çayının özellikle Alzheimer hastalığı olan kişilerde beyin fonksiyonunu ve hafızayı geliştirebileceğini göstermektedir.  Alzheimer hastalığına, beyinde bir kimyasal haberci olan asetilkolin seviyesinde bir düşüş eşlik eder. Adaçayı asetilkolin parçalanmasını engeller.

Nane 

Sağlıklı yaşam için nane de birçok bitkide olduğu gibi, sağlık etkilerinden sorumlu ajanları içeren yağlı bileşendir. Birçok çalışma, nane yağının irritabl bağırsak sendromu ağrı yönetimini geliştirebileceğini göstermiştir. Bu bağırsak hareketleri sırasında yaşanan acıyı hafifleten kolondaki düz kasları gevşeterek işe yarıyor gibi görünmektedir. Aynı zamanda yaygın sindirim semptomu olan abdominal şişkinliği azaltmaya da yardımcı olur.  Aromaterapide nanenin mide bulantısı ile savaşmaya yardımcı olabileceğini gösteren bazı çalışmalar da bulunmaktadır.

Sarımsak 

Sarımsak, şifalı bitkiler arasında en verimli olanıdır. Anti-kanser etkileri için ile bilinmektedir, sarımsak, hipertansiyon ve hatta soğuk algınlığı gibi diğer hastalıkları yavaşlatma yeteneğinin yanı sıra,  antibakteriyel ve anti-fungal özellikleri ile sizi bakteri ve virüslere karşı koruma sağlar. Şifalı bitkilerden biri olan sarımsak,ülkemizde yapılan bütün yemeklerde kullanılmaktadır.

Isırgan Otu 

Isırgan otu , artrit ile ilintili iltihaplanmanın azaltılmasında etkili olarak kullanılmaktadır. Genelde saç bakımında kullanılan ısırgan otu saç  kepeklerini kontrol etmek, saçları parlak yapmak ve genel saç sağlığını iyileştirmek için kullanılmaktadır. Prostatın genişlemesini içeren iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) tedavisinde de etkili olabilir . Isırgan otu infüzyonunu oldukça etkilidir.

Patates 

Fırında patates üzerinde bu lezzetli yeşil garnitür, antioksidan etkileri ile bilinen A ve C vitaminleri açısından zengindir. Şifalı bitkinin de mide kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir. Salata ve makarna üzerine serpme frenk soğanı harikadır, ancak patates tek başına bile C vitamini kaynağıdır ve nişasta deposudur.

Kişniş

Kişniş ‘kötü’ kolesterolü düşürmeye ve ‘iyi’ kolesterolü artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine de yardımcı olabilir Bu iyileştirici gıda, anti-bakteriyel ve anti-fungal özelliklere sahip gibi görünmektedir. Kişniş, Hint mutfağından Tay mutfağına kadar birçok farklı mutfakta temelidir. Asya mutfağına özgü baharattır.  Hafif bir akşam yemeği veya öğle yemeği seçeneği için, bu şifalı bitkiyi kavrulmuş sebzelere veya besleyici bir güvece ekleyebilirsiniz.

Defne

Sağlıklı yaşam için defne yapraklarının çok soğuk ve yatıştırıcı bir güte sahip olmasının bir nedeni vardır. Uzmanlar defne  yaprakları sinüzitin neden olduğu rahatsızlığı azaltan bir yağ içeriğine sahip olduğunu söylemektedirler.  Çalışmalar, uçucu yağın solunmasının, sinüslerdeki inflamasyonu ve sıvı birikimini azaltabildiğini gösteriyor. Ek olarak, defne yaprakları kalp hastalığının önlenmesinde, artritin tedavi edilmesinde ve bağışıklık sisteminin desteklenmesinde rol oynayabilir. Defne yaprakları, güveç, çorba ve soslara lezzet katmak için çok çeşitli bir bitki türüdür.

Karahindiba

Sağlıklı yaşam için karahindiba, bitkiyi zayıf sindirim, karaciğer rahatsızlıkları ve yüksek tansiyonun tedavisinde yardımcı olabilecek doğal hafif bir diüretik olarak kabul edilir. Karahindiba kökü ayrıca karaciğer ve safra kesesi işlevinin yanı sıra gastrointestinal rahatsızlıkları da düzeltebilir. Karahindiba’nın herhangi bir bölümünü – yaprakları, çiçekleri, kökleri, hatta saplarını – ilaç olarak kullanabilirsiniz.

Bitkisel ürünler bunla bitmezler fakat biz sadece belirli özellikleri bulunan ve rahat kullanabileceğiniz ürünlere değindik , yazımızın yararlı olduğunu umuyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa