Sağlıklı BeslenmeYan Blok

Toprakaltında Yetişen Şeker Pancarı En Önemli Faydaları

Şeker Pancarı Nedir ,Şeker Pancarı Besin Değerleri ,Şeker Pancarı Faydaları

Şeker pancarı en güçlü sağlık yararları arasında kan basıncını düşürme, kanseri önleme , karaciğeri temizleme, anemi tedavisi , dayanıklılığı artırma ve libidoyu artırma özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca maküler dejenerasyonu önler, kan dolaşımını artırır, cilt bakımında yardımcı olur , kataraktı önler, bağışıklığı güçlendirir ve solunum problemlerini tedavi ederler . Şeker pancarı aşağıda vereceğimiz tablodaki besin değerleri ile bu yararları sağlar. Faydalarına da ayrı ayrı değineceğiz. Özellikle bu dönemde şeker pancarı fabrikaları özelleştirmeleri  ile bu konu popüler hal gelmektedir. Biz de bir kez daha konuya değinmek isteriz. İyi okumalar.

Şeker Pancarı Nedir 

Şeker Pancarı Faydaları 

Şeker pancarı şeker üretmek için kullanılan bir tür kök sebzedir. Ispanakgiller familyasının bir üyesidir. Bu koyu kırmızı-beyaz  kök sebzeler besin bakımından zengindir, ancak yağ ve kaloriler bakımından da düşüktür. Şeker pancarı çiğ veya pişmiş tüketilebilir . Hayvan yemi olarak kullanılmaktadır.  Şeker pancarı seçerken, sert kabuklu ve solgun olmayan yapraklı pancarlara bakın. Küçük pancarlar genellikle daha tatlıdır. Şeker pancarı ülkemizde ; Afyon, Ağrı ,Alpullu, Ankara, Bor, Burdur, Çarşamba, Çorum, Elazığ,Elbistan,Erciş,Ereğli,Erzincan,Erzurum, Eskişehir, Ilgın, Kars , Malatya ve Muşta yetiştirilmektedir.

Şeker Pancarı Besin Değerleri 

ÖGELER                 BESiN DEĞERI    RDA YÜZDESI
Enerji45 cal% 2
Karbonhidratlar9.56 g% 7
Protein1,61 g% 1
Toplam yağ0,17 g% 0.5
Kolesterol0 mg0%
Diyet lifi2.80 g% 7
Vitaminler
folat109 µg% 27
Niasin0.334 mg% 2
Pantotenik asit0.155 mg% 3
Piridoksin0,067 mg% 5
b 2 vitamini0,057 mg% 4
tiamin0,031 mg% 2.5
A vitamini33 IU% 1
C vitamini4.9 mg% 8
E vitamini0,04 mg% 0.5
K vitamini0,2 µg0%
Mineraller
Sodyum78 mg% 5
Potasyum325 mg% 7
Kalsiyum16 mg% 1.5
Bakır0,075 mg% 8
Demir0.80 mg% 10
Magnezyum23 mg% 6
Manganez0.329 mg% 14
Çinko0.35 mg% 3
Bitkisel Besinler
Karoten-B20 µg
Betain128.7 mg
Lutein-zeaksantin0 µg

Şeker Pancarı Faydaları 

Ülkemizde bir çok il de yetişen ve fabrikaları bulunan şeker pancarı yararları aşağıdaki gibidir.  Şeker pancarı özellikle doğal şeker üretiminde kullanılmaktadır. Bunu haricinde endüstriyel ürünü ve hayvan yemi olarak kullanılan şeker pancarı kullanım alanları birbirine geçmiş bir halde oldukça bağlıdır.

Düşük Kan Basıncı Sağlar 

Şeker pancarı, vücuttaki nitrik okside dönüşen diyetsel nitratlarda bol miktarda bulunur. Nitrik oksit kan damarlarını gevşetmeye ve genişletmeye yardımcı olur, böylece kan basıncını düşürür ve hipertansiyonu önler.

Karaciğer Detoksifikasyonunu Teşvik Eder 

Şeker pancarındaki betainler karaciğerin işlevlerini uyarır ve sağlıklı kalmasını sağlar. Ayrıca, bu kök sebzelerindeki suda çözünür bir lif olan pektin, toksinleri karaciğerden temizlemeye yardımcı olur.Karaciğer hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olan şeker pancarı karaciğer yağlanmasını engeller.

Anemiyi Önler

Kırmızı pancarın anemiyi önlemesine ve kırmızı kan hücrelerinin rejenerasyonunu hızlandıran önemli miktarda demir bulunmaktadır. Ayrıca, pancardaki C vitamini, demir emilimini arttırmaya yardımcı olur .

Kanseri Karşı Korur 

Şeker pancarı ve pancar akciğer ve kolon kanseri de dahil olmak üzere  kanserli hücre büyümesini karşı etki pigmenti betacyanins, içermektedirler. Özellikle  pancar suyunun bu bileşiklerin neden olduğu hücre mutasyonlarını inhibe ettiği bilinmektedir. Ayrıca pancarda doğal beta-karoten akciğer kanserini önlemeye yardımcı olur.

Kalp Sağlığını Geliştirir 

Şeker pancarında bulunan betain, vücutta homosistein düzeylerini düşürmeye yardımcı olan güçlü bir biyoaktif bileşiktir. Yüksek düzeyde homosistein, ateroskleroz , kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler problemlere neden olabilir . Betalainler , kalp hastalığı söz konusu olduğunda kronik inflamasyonu inhibe eder.  Pancar lifi, iyi HDL kolesterol düzeyini artırarak kolesterol ve trigliseritleri azaltmaya yardımcı olur.

Performansa Yardımcı Olur

Araştırmalar, nitrat bakımından zengin, bütün pancar tüketiminin sağlıklı yetişkinlerde koşu performansını iyileştirdiğini göstermektedir. Başka bir çalışmada, araştırmacılar pancar suyu içtikten sonra insanlar oksijen artırdığını bulmuşlardır.

Enerji Düzeylerini Artırır 

Pancar, uzun süreli spor aktiviteleri için enerji sağlayan önemli miktarda karbonhidrat içerir. Karbonhidratlar, enerji metabolizmasının doğal yapı taşlarıdır ve pancarlar, diğer birçok karbonhidrat ağır gıdaların olumsuz yan etkileri olmaksızın bunları sağlar . Optimal karbonhidrat seviyeleri, organları etkili bir şekilde işleyen tüm önemli metabolik reaksiyonların tepe fonksiyonunu sağlar.

Beyni Sağlıklı Tutar 

Şeker pancarı, içinde bulunan nitratlar nedeniyle beyin nöroplastisitesini artırır. Bu nitratlar , demansın erken evrelerinde sıklıkla etkilenen bir beyin bölgesi olan somatomotor korteksin oksijenlenmesini artırır . İnsanlar yaşlandıkça, beyne giden kan akışı azalır ve bu da bilişin azalmasına neden olur ve şeker pancarı tüketimi yeme bunu önleyebilir.

Afrodizyak  Etkisi Vardır 

Pancarlar bin yıl boyunca afrodizyak veya cinsel destek olarak kabul edildi. Bunun bir kısmı, pancarların , cinsel hormonların üretimini arttırdığı gösterilmiş olan, mineral borun önemli düzeylerini içerdiği gerçeğinden kaynaklanmaktadır . Bu, libidonuzda bir artışa, doğurganlığın artmasına, sperm hareketliliğinin iyileşmesine ve yatak odasında buzulmasyonun azalmasına neden olabilir. Bundan kaynaklı geçmişten günümze şeker pancarı kullanımı vardır.

Kan Detoksifikasyonunu  Artırır 

Pancar betalain bir karaciğer temizlemek teşvik yardımcı olarak kan temizleyicisidir. Karaciğer, vücudun geri kalan kısmına akmadan önce sindirim kanalından gelen kanı zehirleyen önemli bir organdır.

Doğum Sorunlarını Azaltır 

Şeker pancarı hamile kadınlar için ideal bir besindir ve  bebeğin omurganın gelişiminde yardımcı olur B vitamini folat sağlayarak bunu sağlar. Folat eksikliği, nöral tüp defektleri gibi çeşitli doğum kusurlarına yol açabilir.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur 

Besin maddeleri ve lifle dolu şeker pancarları kilo vermenize yardımcı olabilmektedir.  Pancarlardaki magnezyum ve potasyum, vücudun detoksifiye edilmesine ve fazla suyu temizlemesine yardımcı olur ve şişkinliği engeller. Mtabolizmayı optimize etmeye yardımcı olur ve fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Solunum  Sorunların Yardımcıdır 

Şeker pancarı  C vitamini astım semptomlarını engeller.  Vücudun serbest radikallerin etkilerine karşı savunmanın yanı sıra, vitamin, vücudun yabancı cisimlere karşı savunmasının ana yolu olan beyaz kan hücrelerinin aktivitesini ve ayrıca ortaya çıkabilecek viral, bakteriyel, fungal ve protozoon toksinlerini uyarır. Çok sayıda enfeksiyon ve hastalık durumunda oldukça etkilidir.

Bağışıklılığı Arttırır 

Pancarlar vücutta bağışıklık seviyelerini artırmaya yardımcı olan aşırı derecede besleyici içeriklere sahip oldukları zaten bilinmektedir. yukarıdaki tablo bunun kanıtı olabilmektedir. Bu sebzelerdeki C vitamini, vitamin B-kompleksi ve güçlü antioksidanlar yorgunluğu önlemeye yardımcı olur, küçük ağrıları ve ağrıları hafifletir ve iltihabı azaltır.

Makula Dejenerasyonunu Azaltır 

Pancarda bulunan beta-karoten gözlerde maküler dejenerasyonun azaltılmasına veya yavaşlatılmasına yardımcı olur. Maküla dejenerasyonu genellikle birçok insanın erken yaşlanma sürecini büyük ölçüde etkileyen serbest radikallerdeki artışla ilişkili olan bir durumdur. Beta-karoten antioksidan özelliklere sahip ve serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı gözleri savunan A vitamini güçlü bir formudur .  A vitamini şekli olan beta-karoten, yaş ile ilişkili körlük olan katarakt önlemeye yardımcı olur.

Kılcal Damar Sağlığını Korur 

Pancarlardaki flavonoidler ve C vitamini , vücuttaki en küçük kan damarları olan kılcal damarların yapısını destekler . Potasyum açısından zengin pancar, felç ve diğer kalp sorunları riskini azaltmaya yardımcı olur. Potasyum bir vasodilatördür, yani kan damarlarını rahatlatır ve vücuttaki kan basıncını düşürür. Bu nedenle, kalp sağlığını iyileştirmek için pancar alımı tavsiye edilir.

Yüksek Fiber Kaynağıdırlar 

Şeker pancarı gibi lif bakımından zengin besinler açısından zengin bir diyet yemek , kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olur . Pancar hem çözünür hem de çözünmez lif içerir. Çözünür lif kolesterolü düşürürken, çözünmeyen lif kabızlığı önlemede yardımcı olur .

Sindirimi Düzenler 

Orta Çağda pancarlar, kabızlık gibi sindirim bozuklukları için bir çare olarak kullanılmıştır. Pancarlarda bulunan lif ve antioksidanlar, vücudu zehirli maddelerden uzaklaştırarak sindirim sağlığını en uygun seviyede tutar.

Kemik Sağlığını Korur 

Pancarlardaki bor, bakır ve magnezyum gibi mineraller, kemiklerin normal gelişmesine ve kemik metabolizmasını hızlandırmasına yardımcı olur. Kök sebzeler ayrıca vücut içinde kalsiyumu koruyan ve idrar yoluyla kalsiyum kaybını azaltan potasyum içerir .

Erken Yaşlanmayı Engeller 

Folatta yüksek olan pancar, hücrelerin optimum işleyişine ve onarımına yardımcı olur. Bu erken yaşlanmayı önlemektedir. Antioksidan ve C vitamini bol miktarda bulunması cildimizi  genç görünmesini sağlamaktadır.

Ülkemizde şeker pancarının özelleştirildiği bu günlerde pancarın bu fadyalarına değinmek bizim için bir borçtur. Yazımızın bu açıdan paylaşılması önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa