Faydalı BilgilerManşetSağlıklı Yaşam

Sigara Körlüğü Tetikliyor Mu?

Sigaranın Zararları , Sigara Göz Sağlığını Nasıl Etkiliyor Ve Sigara Körlüğü Tetikliyor mu ? 

Günümüzün baş belası niteliğini taşıyan sigaranın içerdiği 4000’den fazla ölümcül maddeleri sayesinde birçok hastalığa davetiye çıkardığını artık hemen hemen herkes bilmektedir. Ancak sigaranın göz sağlığını da çok ciddi anlamda etkileyerek körlüğün meydana gelmesine neden olduğu pek bilinmemektedir.   Uzmanlar sigaranın aynı zamanda körlüğe de sebep olduğunu belirtmektedirler. Peki bu nasıl olmaktadır. Dilerseniz makalemizin de ana konusu olan sigara körlüğü tetikliyor mu sorusunun cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunalım. Ama öncelikle sigaranın genel zararlarından bir bahsedelim.

Sigaranın Zararları 

Sigara Körlüğü Tetikliyor Mu?Sigara içmek   ölüm nedenidir.    Sigara içenler kalp hastalıkları, inme ve akciğer kanseri geliştirme konusunda sigara içmeyenlerden daha fazladır.  Sigara içenler, kalbi ve kan damarlarını (kardiyovasküler hastalık) etkileyen hastalıklar için daha büyük risk altındadır.  Sigara içmek, Dünya’da önde gelen ölüm nedenleri arasında olan inme ve koroner kalp hastalığına neden olur.   Günde beş sigaradan daha az sigara içen insanlar bile erken kardiyovasküler hastalık belirtileri gösterebilir.  Sigara içmek kan damarlarına zarar verir ve onları kalınlaştırır ve daha da darlaştırabilir. Bu kalbinizin daha hızlı atmasını sağlar ve kan basıncınız yükselir. Pıhtılar da oluşabilir.
Bir pıhtı, beyninizin bir kısmına kan akışını engeller. Beyninin içinde veya etrafında bir kan damarı patlar.
Sigara içmenin neden olduğu tıkanıklıklar, bacaklarınıza ve cildinize giden kan akışını da azaltabilir.  Sigara içmek, solunum yollarınıza ve akciğerlerinizde bulunan küçük hava keselerine (alveol) zarar vererek akciğer hastalığına neden olabilir.  Sigara içmenin neden olduğu akciğer hastalıkları arasında, amfizemi ve kronik bronşiti içeren KOAH bulunmaktadır.

Sigara içmek vücudunuzdaki hemen hemen her yere kansere neden olabilir:  mesane,kan (akut miyeloid lösemi)
boyun,kolon ve rektum (kolorektal),yemek borusu , böbrek ve üreter, gırtlak, karaciğer, orofarinks (boğaz, dil, yumuşak damak ve bademcik kısımlarını içerir), pankreas, mide, trakea, bronş ve akciğer …
Sigara içmek ayrıca kanser hastalarında ve hayatta kalanlarda kanser ve diğer hastalıklardan ölme riskini artırır.

Sigara Göz Sağlığını Nasıl Etkiliyor Ve Sigara Körlüğü Tetikliyor mu ? 

  •  Uzmanlar sigaranın göz içi retinasını korumakla görevli olan ve bir antioksidan olan luteinin emilimini azaltarak göz kör olmasına zemin hazırladığını belirtmektedirler.
  •  Uzmanlara göre özellikle de sigara tiryakilerinde göz içi retinasının zarar görme potansiyelinin oldukça yüksek olduğu belirtilmektedir.
  •  Dolaysıyla sigara kullanan bireylerde rutein düzeyinin düştüğünü belirten uzmanlar sigara içinler için hastalık riskinin 2 ile 4 kat daha fazla olduğunun altını çizmektedirler.

Görüldüğü üzere sigaranın körlüğün oluşmasında da ciddi anlamda etkisi bulunmaktadır. Dolaysıyla genel sağlığın ve göz sağlığının tehlikeye atılmaması açısından sigaradan derhal kurtunulması gerekmektedir. Sağlık kuruluşları sigara bırakmada oldukça başarılı hizmetler sunmaktadırlar. Sizler de sigara tiryakisi iseniz vakit kaybetmeden iradenizle bu zehirli maddeyi terketmeli ve gerekirse bir sağlık kuruluşundan destek talep etmelisiniz.

Makalemizde sigara körlüğü tetikliyor mu konusu hakkında uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunduk. Sağlıklı ve sigarasız günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa