Cilt & BakımManşetPopüler YazılarSon Eklenenler

Siyah Nokta İçin Doğal Yöntemlerle Hazırlanmış Maskelerin Kullanımı

Siyah Nokta Nedir ? , Siyah Noktalar Nasıl Oluşur? ,Siyah Noktaları Etkileyen Faktörler ,Siyah Nokta için Doğal Maskeler ,Yumurta Beyazı ve Bal Maskesi ,Zerdeçal Siyah Nokta Yüz Maskesi ,Tarçın Yüz Maskesi ,Kil Maskesi ,Aloe Vera Maskesi ,Siyah Nokta Karbonat Maskesi ,Yulaf Ezmesi Maskesi ,Çay Ağacı Yağı Yüz Maskesi ,Elma Sirkesi Siyah Nokta Maskesi

Sivilcelerden sonra galiba en yaygın cilt sorunlarından bir tanesi de siyah nokta sorunudur. Siyah noktaların geçirilmesi için maskeler bu yazımızdadır.  Bu doğal maskeler siyah nokta sorunlarınızı çözecektir ama öncelikle siyah nokta ile ilgili bazı kısa bilgileri sizler ile paylaşacağız.

Siyah Nokta Nedir ? 

Siyah noktalar, gözenekler sebum ile tıkandığında ortaya çıkar, bu da cildin ürettiği koruyucu yağdır. Gözeneklerdeki tıkanmış sebum, havadaki oksijenle reaksiyona girer ve bu da yağı koyu bir renge çevirir. Bu sürece oksidasyon adı verilmektedir.  Siyaha dönüşen tıkanmış gözenekler açık komedonlardır. Sebum, ölü deri hücreleri ve bakteriler gözenekleri daha büyük hale getirerek tıkarlar.

Siyah nokta, çoğunlukla burnunuzda, çenede ve alnınızda görebileceğiniz küçük ve inatçı lekelerdir. Bunlar saç köklerini tıkanmış durumundan kaynaklanmaktadır. Siyah noktalardaki koyu  görünmelerinin nedeni budur ve dolayısıyla siyah nokta olarak adlandırılır. Çok sık görülen çok hafif bir sivilce türüdür. Dünyadaki en yaygın cilt problemlerinden biridir.

Siyah Noktalar Nasıl Oluşur?

Siyah Noktalar Nasıl Oluşur?Tıkanmış saç folikülleri olduğunda siyah noktalar oluşur. Saç folikülleri, sebasöz bezle bağlanmış bir saç telinden oluşur. Sebasöz bezler, cildi yumuşak tutan sebum adı verilen yağı üretir. Bazen, yağ ve ölü deri biriktirilir ve komedon adı verilen bir yumru oluşturur. Yumru kapalıysa, bu durum sivilceye neden olmaktadır. Ve eğer komedonun açık uçlu ise havaya maruz kalmışsa , bir siyah nokta oluşturur.

Siyah Noktaları Etkileyen Faktörler

Sebumun ve dolayısıyla siyah noktaların üretimini daha da kötüleştiren çeşitli faktörler vardır. Cilt tarafından çok fazla yağ üretimi, saç foliküllerini tahriş eden ölü deri dökülmesinin bozulması, androjen üretimi, doğum kontrol hapları ve akne bakterilerinin birikmesi gibi hormonal değişiklikler bunların arasındadır. Tüm bu nedenler siyah noktalara yol açabilir.

Siyah Nokta için Doğal Maskeler 

 

Evde siyah noktaların tedavisi için uydurulabilecek birçok siyah nokta maskesi vardır. Yapması kolay olan bu maskelerden bazıları, açıklamalarıyla birlikte aşağıda listelenmiştir.

Yumurta Beyazı ve Bal Maskesi 

Bu çok kolay siyah nokta maskesi sadece iki bileşen, yumurta akı ve baldan oluşmaktadır. Bir yumurtayı kırın, yumurta akını yumurta sarısından ayırın. Yumurta akını bir kaseye aktarın ve bir çorba kaşığı bal ekleyin. İyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulayabilirsiniz. Tamamen kurumasını bekleyin. Ilık suyla yıkayın. Yumurta akı, saf proteinler, albümin içerir. Cilt sıkılaştırma yararları vardır. Yumurta akı, siyah noktalardan kurtulabilir ve gözenekleri sıkılaştırabilirsiniz. Ve balın nemlendirici özellikleri var.

Zerdeçal Siyah Nokta  Yüz Maskesi 

Bu inanılmaz cilt faydaları ile umut verici bir maskedir. Bu maskeyi yapmak için, bir çorba kaşığı saf zerdeçal tozu ve iki çorba kaşığı taze nane suyuna ihtiyacınız olacaktır. İyice karıştırın ve yüzünüze uygulayın. 15 dakika sonra yıkayın ve sonra nemlendirin. Zerdeçal inanılmaz anti-bakteriyel özelliklere sahiptir ve nane cilde yatıştırıcı bir dokunuş sağlar.

Tarçın  Yüz Maskesi

Bu başka bir derin temizleyici yüz maskesidir. Tarçın tozu ve limon suyu iki yemek kaşığı gerekir. Bir macun benzeri kıvam oluşturmak için iyice karıştırın. Yüzünüze ve sorunlu bölgelere serbestçe uygulayın. Maskeyi 20 dakika bekletin ve sonra yıkayın. Kireç, siyah noktaların, beyaz başların ve sivilcelerin tedavisinde yardımcı olur. Tarçın anti-aging özelliklerine sahiptir ve genişlemiş gözeneklerin daralmasına yardımcı olur.

Kil MaskesiKil Maskesi

Bu maskeyi hazırlamak için bentonite kile ihtiyacınız vardır.  Piyasada kolayca bulunabilir. Bir çorba kaşığı bentonit kil ve su alın. İyice karıştırın ve bir macun oluşturun. Yüzünüzün her yerine uygulayın. Birkaç dakika bekletin ve yıkayın. Kilin antibakteriyel özelliği, enfeksiyonun yanı sıra derin temizlemede de yardımcı olur.

Aloe Vera Maskesi

Evinizde veya yakınınızda bir aloe vera bitkisi varsa, bitkiden bir yaprak koparın. Yaprakları ortadan ayırın ve şeffaf jeli alın. Yüzünüze uygulayın ve on dakika bekletin. Suyla yıkayın. Aloe vera’nın cilt sorunlarını gidermede yatıştırıcı özellikleri olduğu bilinmektedir. Fazla yağın kontrol edilmesine, siyah noktaların kontrol edilmesine yardımcı olur.

Siyah Nokta Karbonat Maskesi

Siyah Nokta Karbonat MaskesiKarbonat  cildin gözeneklerini sıkılaştırmaya ve siyah noktalara ve sivilcelerine neden olabilecek bakterileri yok etmeye yardımcı olur . Karbonat maskesi hem siyah nokta için yüz maskesi hem de gözenekleri açmak için doğal bir eksfoliyator olarak kullanabileceğiniz anlamına gelir .

İhtiyacınız olacak doğal maddeler:

  • 2 yemek kaşığı karbonat
  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • Su

Talimatlar:

Bir kapta, kalın bir macun oluşturmak için karbonat, limon suyu ve su karıştırın. Ölü cilt hücrelerini temizlemek için karbonat maskesini  yüzünüze hafif dairesel hareketlerle uygulayın.
Karbonat sivilceye ve siyah noktalara   neden olan bakterileri öldürmek için 10 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın, yüzünüzü kurutun ve doğal bir nemlendirici uygulayın.

 

Yulaf Ezmesi Maskesi 

 

Yulaf ezmesinin cildiniz üzerindeki etkileri üzerine yapılan çalışmalar, yulaf ezmesinin ayrıca anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğunu ve akne belirtilerinden kurtulabildiğini göstermiştir.

İhtiyacınız olacak doğal maddeler:

2 yumurta akı

Limon suyu

Yulaf ezmesi

Talimatlar:
2 yumurta akını çırpın ve limon suyunu ekleyin. Bir macun yapmak için yeterince yulaf ezmesi katın. Yüzünüzü cildinizi nazikçe arındırmak ve gözenekleri açmak için dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın.  Daha sonra ılık su ile durulayın.

Çay Ağacı Yağı Yüz Maskesi

Çay ağacı yağı, antimikrobiyal özellikleri nedeniyle siyah nokta ve diğer akne belirtileriyle mücadelede doğal bir çözümdür . Herhangi bir siyah nokta maskesine birkaç damla çay ağacı yağı eklenmesi, siyah noktaların mücadelesinde ve önlenmesinde ve yağlı cildin kontrolünde etkinliğini artırmaya yardımcı olabilir.

Çay ağacı yağı akne çeşitli formları kaldırmak yardımcı olabilir . Araştırmacılar, çay ağacı yağının% 5’lik bir topikal uygulamasının akne ve sivilce  lekelerinin tedavisinde benzoylperoxide kadar etkili olduğunu bulmuşlardır .

İhtiyacınız olacak doğal maddeler:

  • Birkaç damla çay ağacı yağı
  • 2-3 çay kaşığı. aloe vera jeli

Talimatlar:

Aloe vera jeli ve 2-3 damla çay ağacı yağını küçük bir kapta karıştırın. Yüz maskesini, siyah noktaların sorun olduğu yüzünüzdeki alanlara uygulayın. Cildinizdeki bakterileri ve kirleri öldürmek için 10 ile 15 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın ve kurulayın. Burnunuzdaki, yanaklarınızdaki, çenenizdeki veya alnınızdaki siyah noktaların önlenmesine yardımcı olmak ve cildinizi gençleştirmek için haftada iki kez tekrarlayın.

Siyah noktaları  tedavi eden diğer uçucu yağlar arasında lavanta yağı, limon yağı, okaliptüs yağı, papatya yağı ve bergamot yağı bulunur.

Elma Sirkesi Siyah Nokta Maskesi

Elma Sirkesi Siyah Nokta MaskesiDoğal elma sirkesi sirkesinin (ACV) doğal antiseptik ve temizleyici özellikleri, siyah nokta ve diğer akne formları için harika bir ilaç haline getirmektedir.

Elma sirkesi sivilceye neden olan  bakterileri öldürür. Ölü cilt hücrelerini temizlemek için doğal bir soyucu. Cildin pH seviyelerini dengeler. İltihabı azaltır. Skar ( yar izi  ) görünümünüz azaltmak için yardımcı olur  Yüzünüzde elma sirkesi kullanmanın birçok yolu var, ama burada siyah nokta için kendi gözenek temizleme maskesini yapmak adına ;

  • 1 çay kaşığı elma sirkesi
  • 2 çay kaşığı yeşil çay
  • 1 çay kaşığı bal

Pürüzsüz bir maske oluşturmak için bal, elma sirkesi ve yeşil çayı bir kasede karıştırın.  Siyah nokta yüz maskesini sorun alanlarınıza uygulamak için temiz parmak uçlarınızı kullanın. Siyah noktaların çözülmesine ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olmak için 10 dakika bekletin .
Ilık su ile durulayın ve doğal bir nemlendirici uygulayın.

 

Siyah noktalar bu doğal malzemeler ile son derece rahat bir şekilde geçirilebilir. Sizlerde siyah nokta maskelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşarak okuyucularımızın daha çok seçenek elde etmesine yardımcı olabilirsiniz. Sağlıklı günler diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa