Sağlıklı BesinlerYan Blok

Soya Sütünün Faydaları

Soya Sürü Nedir ? Ne Kadar İçilmelidir ?  ,Soya Sütünün Besin Değerleri ,Soya Sütünün Faydaları 

Soya sütünün faydaları hakkında hazırladığımız yazımız daha çok süt içmeyen vegan kişilere uygun bir besin değeri almalarını sağlamak amacı iledir. Soya sütü nedir, ne kadar içilmelidir, besin değerleri ve soya sütünün faydaları bu yazımızda yer alacaktır. İyi okumalar dileriz.

Soya Sütü Nedir ? Ne Kadar İçilmelidir ? 

Soya sütü çoğunlukla laktoz intoleransı olmayan insanlar için yedek içecek olarak bilinir. Ve aynı zamanda erkeklerde sperm kalitesini etkilediği iddia  edilmektedir fakat kesin kanıtlar bulunmamaktadır Soya sütü ile ilgili önemli olan, hipertansiyon, diyabet, meme kanseri, kalp sorunları, obezite ve daha fazlası gibi durumlara yardımcı olmasından kaynaklanmaktadır.

Soya Sütünün FaydalarıSoya sütü, sadece soya fasulyesinden yapılan ve tamamen sütsüz olan bir içecektir, veganlar tarafından ve laktoz intoleransı olanlar için tercih edilen bir içecektir. Ama içmeniz gereken tek sebep bu değildir.  Soya sütü, size birçok sağlık yararı sağlayan sağlıklı besinler ile yüklenir. Soya sütünün  240 ml içilmesi yeterlidir. Bu size gereken besin değerlerini ve  faydalarını sağlayacaktır.

Soya Sütünün Besin Değerleri

Soya sütü iyi bir enerji kaynağıdır. Ayrıca ; protein, şeker , diyet lifi ve yağ kaynağıdır . Soya sütünün içeriğinde mineraller : kalsiyum , demir , magnezyum , fosfor , potasyum , sodyum ve çinko . Folat, tiamin, riboflavin , niasin , B6 vitamini , B12 vitamini , D vitamini, E vitamini ve K vitamini gibi çeşitli vitaminler de bulunur. Aynı zamanda doymuş, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri içerir. Tüm bu besinler sağlığın korunmasında yardımcı olur .

Soya sütünün besin değeri, müstahzar olup olmadığına göre değişebilir. Soya sütü protein içeriği normal sütlere göre karşılaştırılabilir olmasına rağmen , diğer besinler daha az içerikli olabilir ve vitaminler , minerallerin takviye  olarak üretilen soya süt  ürünlerinde bulunmaktadır. Soya sütü , kalsiyum ve diğer vitaminleri içerdiğinden, bitki bazlı bir diyet yiyen veya süt alerjisi olanlar için besleyici bir süt ikamesidir . Soya sütü içinde bulunan protein içeriği ve izoflavonlar, fito-besin maddeleridir.

Soya Sütünün Faydaları 

 

Yukarıda aktarılan soya sütü besin değerleri ile beraber soya sütünün faydaları hakkında aşağıda ayrıntı bilgiler yer almaktadır.

Kalp Sağlığını Korur 

Soya sütünün faydaları arasında  büyüme için gerekli olan protein içermesi bulunmaktadır.  Proteinler, çeşitli sağlık sorunlarının önlenmesinde faydalı bir etkiye sahip oldukları gösterilen amino asitlerden yapılır. Soya proteininin amino asit ve izoflavon içeriği de LDL-kolesterolün daha düşük olmasına yardımcı olur.  Soya izoflavonlarının tüketiminin yaşlı erkeklerde  kolesterol seviyelerini azalttığını göstermiştir .  Tip 2 diyabetik hastalar arasında , soya sütü alımı normal kan basıncı ile ilişkilidir. Böylece, soya sütü alımı, [ 6 ] kalp-damar sağlığını iyileştirmenin etkili bir yoludur .

Soya Sütü ve Östrojen 

Soya sütünün faydaları arasında menopoz dönemi sonrası sağlık sorununun giderilmesi vardır.  Araştırmalar sonucu, soya izoflavonlarının menopozdaki kadınlarda östrojen seviyelerini korumaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Menopoz sonrası kadınlar tarafından soya sütü alımı  östrojen hormonunun doğal kaybına oluşabilecek hastalıkların tedavi ve önlenmesinde yardımcı olmaktadır.  Soya izoflavonlarının antioksidan etkileri, bazı kronik hastalıkların, özellikle de kardiyovasküler sistem rahatsızlıklarını azaltılmasında yararlı olabilir.

Osteoporozu Önler

Soya sütünün faydaları arasında osteoporoz sıkıtılarını menopoz döneminden sonra engellemesi bulunmaktadır. Osteoporoz, menopoz sonrası yaş grubunda kadınlar için bir risktir.  Genellikle kemiklerde zayıflık  olarak bilinen kalsiyum kaybı bu hastalığın gelişme riskine katkıda bulunur.

Soya sütü de kalsiyum ile takviye edilmiş olduğundan   , soya sütünün vücudu ve kemikleri desteklemede yardımcı olduğu söylenebilir.  oya izoflavonları ile doğal hormon replasman tedavisi, kemik kütlesinin ve yoğunluğunu iyileştirebilir ve böylece menopoz sonrası kadınlarda osteporozu engeller.

Kanseri Önler

Bir araştırma çalışmasına göre, soya sütü alımı, östrojen seviyelerini azaltabilir ve meme kanseri riskini azaltabilir. Meme kanseri kadınlar arasında yaygındır ve östrojen seviyeleri bu tür kansere bağlıdır. Özellikle, menopoz sonrası kadınlar meme kanseri için daha yüksek bir risk altındadır ve östrojenik replasmanın diğer sağlık yararları için soya sütü gibi soya ürünlerini tüketirler. Soya sütünün faydaları arasında erkeklerde prostat kanseri riskini azaltması da vardır.

Antioksidan 

Soya izoflavonlarının antioksidan etkileri, bazı kronik hastalıklara karşı koruma sağlar. Oksidatif stres ve hasarı azaltmaya yardımcı olan antioksidan ve hepatoprotektif özelliklere sahiptir . Bir çalışma, oksidatif stresin neden olduğu karaciğer hasarının önlenmesinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Soya sütünün antioksidan özelliklerinin  antioksidan kapasitesinin artırılmasına ve kadınlarda menopoz semptomlarının azaltılmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Obezite ve Kolesterolü Kontrol Eder 

İzoflavonlar açısından zengin soya sütü tüketimi ile  menopoz sonrası kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de  obezite riskinin azalmasına  yardımcı olur. Bunun dışında obez ve aşırı kilolu kişilerde bel çevresinin azaltılmasına yardımcı olur. Soya izoflavonlarının hormonal etkileri, adipoz dokuda daha az genişleme ile sonuçlanan adipogenezi inhibe eder. Soya sütü LDL kolesterol düşürücü etkileri yardım ederek kalp hastalıkları riskini de azaltmaktadır.

 

Soya sütü markaları farklı olmakla beraber markalar hakkında kullanıcıların yorum yapması daha doğru olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa