BloklarManşetSağlıklı YaşamSon Eklenenler

Stresi Azaltmak İçin İzlenilmesi Gereken Yolları Nelerdir?

Stres Nedir ? , Stres Belirtileri , Stres Azaltmak için Yollar

Stresi azaltmak adına yapabileceğiniz bazı önerilerden bahsedeceğiz. Bu öneriler genel çözümler olarak stresinizi kontrol etmenizi sağlayacaklar. Şehir yaşamı, iş hayatı , ekonomik sorunlar derken sizlerin stres yaşaması çok normaldir. Fakat ayrıca stres sizi yıpratmaktadır. Bundan kaynaklı size yardımcı olmak adına bu yazıyı hazırladık.

Stres Nedir ? 

Her insan strese farklı şekilde cevap verir, ancak çok fazla stres sağlık sorunlarına yol açabilir.  Stres, bedenin tehlikelere karşı doğal savunmasıdır. Tehlikeden kaçmak veya yüzleşmek için sistemleri hazırlamak için vücudu hormonlarla temizler.  Bir sıkıntı ile karşılaştığınızda cevabınız bir kısmı fizikseldir. Vücudumuz bizi ayakta kalmak ya da savaşmak ya da olabildiğince çabuk kurtulmak için hazırlayarak bizi korumak için kaynakları harekete geçirir.

Vücut daha büyük miktarlarda kortizol, adrenalin ve noradrenalin üretir. Bunlar, artan kalp atış hızını, artmış kas hazırlığını, terlemeyi ve uyanıklığı tetikler. Tüm bu faktörler, tehlikeli veya zorlu bir duruma yanıt verme yeteneğini geliştirir. Bu reaksiyonu tetikleyen ortamın faktörlerine stres denir.

Stres Belirtileri 

Stres, sindirim ve bağışıklık sistemleri gibi normal vücut fonksiyonlarını yavaşlatır. Stres hızlı solunum, kan akımı, uyanıklık ve kas kullanımı üzerine yoğunlaşabilir.  Stres sırasında vücut aşağıdaki belirtileri vermektedir ;

  • Stres Azaltmak için Yollar kan basıncı ve nabız hızı artışı
  • hızlı nefes alıp verme
  • sindirim sistemi yavaşlar
  • bağışıklık aktivitesi azalır
  • kaslar gerilir
  • yüksek uyanıklık durumu uykuyu engeller

Zor bir duruma nasıl tepki verdiğimiz, stresin bizi ve sağlığımızı nasıl etkilediğini belirleyecektir. Başa çıkmak için yeterli kaynağa sahip olmadıklarını düşünen bir kişinin, daha güçlü bir tepki gösterme olasılığı daha yüksektir ve sağlık sorunlarını tetikleyebilir. Stresler bireyleri farklı şekillerde etkiler.

Genel olarak olumlu kabul edilen bazı deneyimler, bir bebeğe sahip olma, bir geziye çıkma, daha güzel bir eve taşınma ve terfi etme gibi durumlar bazı bireylerde strese yol açabilir.

Stres Azaltmak için Yollar 

Stres azaltmak için aşağıdaki işleri yapabilirsiniz.

1. Kafein, Alkol ve Nikotini  Azaltmalısınız 

Nikotin tüketiminizi ve kafein ve alkol içeren içeceklerden kaçının veya en azından azaltın. Kafein ve nikotin uyarıcıdır ve böylece stres düzeyini azaltmak yerine arttırmaktadır.  Alkol, büyük miktarlarda alındığında bir depresandır, ancak daha küçük miktarlarda bir uyarıcı gibi davranır. Bu nedenle, stresi hafifletmenin bir yolu olarak alkol kullanmak, sonuçta yararlı değildir.  Su, bitkisel çaylar veya doğal meyve suları tercih edin kafeinli ve alkollü içecekleri değiştirin ve vücudunuzun stresle daha iyi başa çıkmasını sağlayacak şekilde kendinizi hidrate tutmayı hedefleyin. Ayrıca, rafine şeker alımını önlemek veya azaltmayı da hedeflemelisiniz  Genel olarak, sağlıklı, dengeli ve besleyici bir diyet yemeye çalışın.

2. Egzersiz Yapın 

Stresli durumlar vücudunuzdaki adrenalin ve kortizol gibi stres hormonlarının düzeyini artırır.Bunlar, evrimin beyinlerimize sıkı sıkıya bağlı olduğu ve bizi tehdit altında olduğumuz zaman bedensel zararlardan korumak için tasarlanan  hormonlardır. Fiziksel egzersiz, aşırı stres hormonlarını metabolize etmek ve bedeninizi ve zihninizi daha sakin, daha rahat bir duruma geri döndürmek için bir vekil olarak kullanılabilir. Stresli ve gergin hissettiğiniz zaman, stresi azaltmak için temiz havada yürüyüşe çıkın. Düzenli olarak, işten önce veya sonra veya öğle yemeğinde, günlük rutininize bazı fiziksel aktiviteleri dahil etmeye çalışın. Düzenli fiziksel aktivite de uykunuzun kalitesini artıracaktır.

3. Uyku Düzenini Sağlayın 

Uyku eksikliği, stresin önemli bir nedenidir. Ne yazık ki, stres de başımızı döndürerek, uykuya dalmak için yeterince rahatlatıcı olmamızı engelliyor.  İlaca güvenmek yerine, uyumadan önce amacınız gevşemenizi en üst düzeye çıkarmak olmalıdır. Yatak odanızın strese neden olan şeylerin hiçbir hatırlatıcısı olmayan sakin bir vaha olduğundan emin olun. Bu rahatsızlık uykuya neden olduğunu biliyorsanız, akşam boyunca kafein yanı sıra aşırı alkol tüketiminden kaçının. Yatmadan birkaç saat önce zihinsel olarak zahmetli bir iş yapmaktan vazgeçin, böylece beyin zamanının sakinleşmesini sağlayın. Vücudunuzu rahatlatmak, gözlerinizi canlandırmak ve sizi endişelendiren şeyleri unutmaya yardımcı olmak için sıcak bir banyo yapmayı veya sakinleştirici bir kitap okumanız stresi azaltmak adına ve daha rahat uyumanızı sağlamak açısından önemlidir.

4. Gevşeme Tekniklerini Deneyin

Her gün, bir stres azaltma tekniği ile rahatlamaya çalışın. Stresi azaltmak için denenmiş ve test edilmiş birçok yol vardır, bu yüzden birkaçını deneyin ve sizin için en iyi olanı seçin.

Örneğin, masanızda ya da arabada bile çok kolay olan ve her yerde yapılabilir olan kendi kendine hipnoz deneyin. Çok basit bir teknik, sizin için olumlu bir anlamı olan bir kelimeye veya ifadeye odaklanmaktır. “Sakin”, “sevgi” ve “barış” gibi kelimeler iyi çalışır ya da “hayatımda sakin olmayı hak ettim” veya “Bana huzur ver” gibi bir kendini doğrulayan mantrayı düşünebilirsiniz. Seçtiğiniz kelime veya ifadeye odaklanın; Eğer aklınız karışırsa veya aklınıza girmeye zorlayıcı düşüncelerin farkına varırsanız, bunları göz ardı edin ve odağınızı seçilen kelime veya ifadeye geri döndürün. Kendinizi daha sonra tekrar gergin buluyorsanız, sessizce kelimenizi veya ifadenizi tekrarlayın.

5. Sosyalleşin 

Sadece biriyle nasıl hissettiğiniz hakkında konuşmak yardımcı olabilir.  Konuşmak, sizi stresli düşüncelerinizden uzaklaştırmak ya da gerginliği biraz tartışarak çözebilir.   Stres, kararınızı belirleyebilir ve gerçekleri açıkça görmenizi sağlayabilir. Bir arkadaşınızla, iş arkadaşınızla veya eğitimli bir profesyonelle konuşarak, stresinize çözümler bulmanıza ve sorunlarınızı perspektife koymanıza yardımcı olabilir.

6. Stres Günlüğünü  Yazın 

Stres günlüğünü birkaç hafta tutmak, stresli olmanıza neden olan durumların daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacağından etkili bir stres yönetim aracıdır.

Her stresli olduğunuz zaman ;  tarihini, saatini ve yerini not edin ve ne yaptığınızı, kiminle bulunduğunuzu ve hem fiziksel hem de duygusal olarak nasıl hissettiğinizi not edin. Her stresli bölümü stres derecesine (1-10 arası bir ölçekte) verin ve stresinizi tetikleyen şeyleri ve stresli durumlarda ne kadar etkili olduğunuzu anlamak için günlüğü kullanın. Bu stresli durumlardan kaçınmanızı ve daha iyi başa çıkma mekanizmaları geliştirmenizi sağlayacaktır.

7. ‘Hayır’ Demeyi Öğrenin 

Yaygın bir stres nedeni istenmeyen şeyleri yapmaktır.Sizin için önemsiz taleplere “hayır” demeyi öğrenmek, stres düzeyinizi azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca daha fazla özgüven geliştirmenize yardımcı olabilir.  “Hayır” demeyi öğrenmek için neden bunu zor bulduğunuzu anlamanız gerekir. Birçok insan “Hayır” demeyi zor bulmaktadır, çünkü yardım etmek istiyorlar ve güzel olmaya ve sevilmeye çalışıyorlar. Diğerleri için, çatışma, red veya kaçırılmış fırsatlardan korkuyor. “Hayır” demenin önündeki engellerin kendiliğinden oluşturulduğunu unutmayın.

En azından ilk başta bir “Hayır” ile bir talebe cevap vermekte isteksiz hissedebilirsiniz. Bunun yerine, diğer insanlara daha nazikçe izin vermek için önceden hazırlanmış ifadeler düşünün.

Stres çok karmaşık ve içinden çıkılmaz bir sorun olarak gözükse de aslında yukarıdaki adımlar ve yollar sizin için çok etkili olacaktır. Sizlerde bu yazımızın stresi azaltmak için yeterli olduğunu düşünüyorsanız sosyal alanlarda paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler diler ve  yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa