CarouselSağlıklı BesinlerSon Eklenenler

Susamın Faydaları Nelerdir ?

Susam  Nedir?, Susamın Besin Değerleri,Susamın Faydaları, Susamın Sağlığa Faydaları

Susamın faydaları hakkında sizlere hazırladığımız yazımızda susam nedir , susam tohumları nasıl elde edilir ve besin değerleri hakkında bilgi vereceğiz.  İyi okumalar dileriz.

Susam  Nedir?

Susam tohumları, Sesamum cinsinin bir bitkisinden elde edilir ve Sesamum indiyumunun bilimsel ismini taşır . Bu tohumlar dünyanın en eski yağlı tohum ürünü olarak kabul edilir ve 3,500 yıldan fazla bir süredir yetiştirilmektedir. Afrika ve Hindistan’daki doğal  olarak yetişmişlerdir. Susam  son derece dayanıklıdır ve diğer birçok ürünün başarısız olduğu yerlerde yetişir, bu yüzden de uzun yıllar boyunca saklanmakta ve kullanılmaktadır.

Susamın FaydalarıBir tohum bitkisi olmasına rağmen, hala alerjisi olan insanları rahatsız edebilir ve belirgin bir  fındık tadı vardır. Sağlık yararlarının çoğu , susam tohumlarındaki yüksek konsantrasyonda bulunan yağlardan gelmektedir.  Susam bitkisi 3 metreden daha uzun değildir ve tohumlar bitkinin eksenleri boyunca küçük baklalardan salınmaktadır.   Tohumlar çok küçüktür, sadece 3-4 mm uzunluğunda ve 2 mm genişliğinde olmasına rağmen, her yıl 3.85 milyon ton üretilmektedir. Susam bitkisinin çeşitliliğine veya suşuna bağlı olarak çok çeşitli renklerde bulunurlar. Bu tohumlar kabuklu veya kaplanmamış olarak satın alınabilir. Genellikle ekmek ve tahıl ürünleri, krakerler, suşi , kekler, çorbalar, balık ve et için  kullanılmaktadır.

Susamın Besin Değerleri

Susam tohumları ;  vitaminler , mineraller , doğal yağlar ve kalsiyum , demir , magnezyum , fosfor , manganez , bakır , çinko , lif , tiamin, B6 vitamini içeren organik bileşikler içerir. Folat, protein ve triptofan de içerirler. 100 gram susamdaki besin değerleri tablosu aşağıdadır.

Kalori (kcal)572
Toplam yağ50 g
Kolesterol0 mg
Sodyum11 mg
Potasyum468 mg
Karbonhidrat23 g
Diyet Lifi12 g
Şeker0,3 g
Protein18 g
A Vitamini9 IU
Kalsiyum975 mg
Demir14,6 mg
B6 Vitamini0,8 mg
Magnezyum351 mg

Susamın Faydaları

Susam  hoş lezzeti ile dünya çapında yaygın olarak yayılmaktadır. Çok çeşitli sağlık faydaları aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

 • Susam tohumları yüksek kalitede proteinle doludur. Protein, tohumun yüzde 20’sini 28 gram başına 4.7 gram protein ile oluşturur.
 • Susam tohumları magnezyum ve diğer besin maddeleri içerir. Susam yağının diyabetin önlendiği gösterilmiştir ve ayrıca hipersensitif diyabetiklerde plazma glukozunu da arttırabilir .
 • Susam yağının diyabetiklerde kan basıncını nasıl azalttığını ortaya koymaktadır. Susam tohumu, kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu bilinen bir anahtar besin olan magnezyumla doludur .
 • Susam kolesterol üretimini düşüren fitosterol içerdiğinden kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur. Siyah susam tohumları fitosterollerde özellikle yüksektir.
 • Susamın faydaları arasında  tohumlarının yüksek lif içeriği  ile sindirme ve bağırsak sağlığına yardımcı olması bulunur.
 • Yüksek çinko içeriği cilt daha elastikiyet veren ve onarım  sağlayan kolajen üretimini destekler. Susam yağının düzenli kullanımı cilt kanserini azaltabilir.
 • Susam tohumu yağı, sesamol olarak bilinen antioksidan ve antienflamatuar bileşik ile aterosklerotik lezyonları önleyerek kalp sağlığına yardımcı olabilir.
 • Susam tohumları, fitik asit, magnezyum ve fitosterolleri içeren anti-kanser bileşiklerini içerir . Susam tohumları, tüm tohumların ve fıstıkların en yüksek fitoesterol içeriğine sahiptir.
 • Susamın faydaları arasında stres giderici mineralleri magnezyum ve kalsiyum içermesi bulunur. Susam ayrıca, ağrıyı azaltan, ruh hallerini destekleyecek ve derinlemesine uymanıza yardımcı olan serotonin üretmeye yardımcı olan thiamin ve triptofan sakinleştirici vitaminleri de içerir.
 • Siyah susam tohumları özellikle demir bakımından zengindir . Anemi ve güçsüz olanlar için şiddetle tavsiye edilir.
 • Susam tohumu ve susam yağında sesamolün radyasyonun neden olduğu DNA hasarına karşı koruma sağladığı görülmüştür .

Susamın Sağlığa Faydaları 

 

 • Susam tohumlarındaki yüksek bakır içeriği artriti önler ve hafifletir, kemikler, eklemler ve kan damarlarını güçlendirmede yararlıdır.
 • Susamın faydaları arasında, alkolün karaciğer üzerindeki etkisinden korunmanıza yardımcı olur.
 • Susam tohumu yağı güneşin zararlı ultraviyole ışınlarının cildinize zarar vermesini önleyerek kırışıklıkların ve pigmentasyonun ortaya çıkmasını önler.
 • Bir avuç susam, bir bardak sütten daha fazla kalsiyum içerir . Susam tohumlarının yüksek çinko içeriği ayrıca kemik mineral yoğunluğunu arttırır.
 • Bir susam yağı masajı , bebeklerde büyümeyi destekler ve uykuyu düzenler. Bir bebeğin cildindeki döküntüler – özellikle de bebek bezinin olduğu yerde – cilt üzerinde susam yağı sürtünerek korunabilir.
 • Geleneksel Çin tıbbında, karaciğer ve gözler arasında bir ilişki vardır. Karaciğer, işlevselliği desteklemek için gözlere kan gönderir. Siyah susam tohumu bunun için en iyisidir.
 • Ayurveda’da diş plağını azaltmak , dişlerinizi beyazlatmak ve genel sağlığı arttırmak için  susamın faydaları sizin için idealdir.
 • Susam tohumlarındaki magnezyum, solunum yolu spazmını ve astımı önleyerek solunum bozukluklarını önlemeye yardımcı olur.
 • Susam tohumu yağı, sağlıklı bir kafa derisi ve saç için gerekli olan besinlerle doludur. Burada saçınızda susam yağı kullanmayı öğrenin .

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa