Cilt & BakımSağlık RehberiYan Blok

Tamanu Yağının Cilde Faydaları

Tamanu Yağı Nedir ? , Tamanu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir ? 

Geçmişten günümüze bir çok bitkisel veya kimyasal yağ cilt bakım ürünü olarak kullanılmıştır. Bazıları hakkında detaylı bilgiye sahipken bazıları hakkında ise yeteri seviyede bilgiler bulunmamaktadr.  Bu nedenle cilt bakımı için faydaları saymakla bitmeyen tamanu yağının cilde faydaları hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacağız.Ama öncelikle tamanu yağının ne olduğuna bir değinelim.

Tamanu Yağı Nedir ? 

 

Tamanu yağı, Güneydoğu Asya’ya özgü olan ve Polinezya, Melanezya, Vietnam, Malezya ve diğer tropikal bölgelerde bulunabilen tamanu ağacının meyve çekirdeğinden üretilir . Bilimsel ismi Calophyllum inophyllum olarak bilinen bu ağaç,   çiçekleri yılda iki kez açmaktadır  ve  büyük, küçük sarı meyve üretir , fındık çekirdekleri vardır. Zengin ve güçlü tamanu yağının bulunduğu yer burasıdır, fakat  yağın çıkarılma süreci oldukça zaman alabilir. Bu kabuklar 1-2 ay güneşte bırakılmalı ve nemden uzak tutulmalıdır. Somun kuruduğunda, yüzeyde güçlü ve yapışkan bir yağ görünecek ve bu da  güçlü bir tamanu yağına  dönüşecektir.

Tamanu Yağı Nedir? Bu yağ uzun zamandır Güneydoğu Asya doğal tıbbının bir parçası olmuştur ve dünyanın bu bölgesinde tropikal kültürlerin önemli bir parçası olmaya devam etmektedir. Tamanu yağına atfedilen sağlık yararlarının çoğunluğu, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitlerini barındırmasından kaynaklanamaktadır. Daha spesifik olarak, yağ asitleri bakımından, tamanu yağı, sırasıyla yaklaşık olarak % 10 stearik ve palmitik asitlerin yanı sıra kabaca 1/3 oleik asit ve 1/3 linoleik asit içerir. Yağın geri kalanı terpenler, benzoik asit, lipitler, doymuş yağlar ve diğer uçucu bileşikler ve antioksidanlardan oluşur.

Tamanu yağı, cildi koruma, inflamasyonu azaltma, kanseri önleme , ağrı düzeyini azaltma,  mantar enfeksiyonları ile mücadele etme, bağışıklık sistemini güçlendirme ve yaşlanma sürecini yavaşlatma gibi birçok etkileyici özelliğe sahiptir . Bu tropik yağ ayrıca; ciltte yanma, kızarıklık ve kaşıntı gibi belirli yan etkilerle neden olmasından kaynaklı dikkatli kullanılmalıdır. Fakat bu etkilerin ender bir şekilde ortaya çıktığını da unutmamak gerekmektedir. Tüketilirse gastrointestinal sıkıntı da ortaya çıkabilir.  Bir cilt bakım uzmanı, dermatologa danıştıktan sonra cilt için kullanılabilir.

Tamanu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir ? 

 

 • Tamanu yağının cilde faydaları arasında  yanıkların ve yaraların tedavisinde kullanılması bulunmaktadır. Bu yağın araştırmalara göre hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır ancak hamile kadınların kullanımına uygun olup olmadığı kesin olarak bilinmemektedir. Bu nedenle eğer hamile iseniz doktorunuza danışmadan bu yağı kullanmayınız.
 • Tamanu yağının cilde faydaları  ayrıca  arı sokmalarından veya böcek ısırıklarından hemen sonra kullanılırsa oluşabilecek şişliği ve acıyı engeller.
 • Cildinizde hissettiğiniz ve rahatsız olduğunuz herhangi bir kaşıntı varsa tamanu yağı tam size göre. Bu yağı kullanmanız kaşıntılarınızı giderecektir.
 • Tamanu yağı cildi nemlendirir ve kuru olan ciltlerin canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar.
 • Özellikle cildinizde herhangi bir sivilce bulunuyorsa ve iyileşme süreci çok uzun sürecek gibiyse tamanu yağını kullanmanız önerilir. Bu yağ sivilcelerin yayılmasını engelleyerek iyileşme sürecini kısaltır.
 • Hamilelik döneminden sonra oluşan çatlakların geçmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Dudak çatlakları ve şişkinlikten sonra oluşan çatlak izleri bu yağ ile geçirilebilir.
 • Tamanu yağının ter kokusu ile savaştığı ve azalttığı bilinmektedir. İnsanları rahatsız edecek kadar kötü bir ter kokusuna sahipseniz tamanu yağını kullanmanız bu kokuyu hafifletecektir.
 • Özellikle bebeklerde oluşan pişiklere çok faydalıdır. Bu pişiklerin çok daha çabuk iyileşmesini sağlar. Oluşan tahriş en az seviyeye indirilir.
 • Romatizmanın neden olduğu ağrıları bu yağ ile masaj yaparak dindirebilirsiniz. Oldukça etkili bir çözüm olduğunu söylemekte fayda vardır.
 • Tamanu yağı cildi yumuşatır ve canlı bir görünüm verir. Bu yağı direk katkı maddesi olmadan kullanabilir ve etkisini gözlemlemeye koyulabilirsiniz.
 • Tamanu yağı bir başka maskeler ile karıştırıldığında çok daha fazla etkili olabilir ama bunun için bir profesyonelden destek almanız şarttır.
 • Tamanu yağı çok ağır bir kokuya sahiptir. Bunu gidermek adına kendiniz orjinal fikirler üretebilir ya da bizim tavsiyemizi dinleyerek içerisine bir kaç damla lavanta yağı damlatabilirsiniz. Bu yöntem kokusunu gidermek için birebirdir.

Tamanu yağı cilde faydaları hakkında verdiğimiz bilgiler umarım işinize yaramıştır. Sizlerde bu faydaların başkaları tarafından kullanılması adına yazılarımızı sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa