ManşetSağlıklı Yaşam

Taş Hastalığı Nedir? Taş Hastalığına Ne İyi Gelir?

Taş Hastalığı Nedir ?  , Böbrek Taşı Belirtileri,  Taş Hastalığının Nedenleri, Böbrek Taşı Risk Faktörleri ,Böbrek Taşı Tedavisi  Böbrek Taşına Ne İyi Gelir

Taş hastalığı hakkında sizlere hazırladığımız yazımızda sizlere böbreklerde meydana gelen taş oluşma durumunu hakkında bilgiler aktaracağız. . Son derece ağrılı geçen bu süreç hakkında sizleri bilgilendirmeye ve önlem almanıza yardımcı olacağız. Son olarak belirtmek gerekir ki bu gibi durumlarda özellikle ağrılarınızın dayanılmayacak boyutlarda olması durumunda bir doktora danışmanız gerekmektedir.

Taş Hastalığı Nedir ? 

Böbrek taşları (böbrek litiazisi, nefrolitiazis), böbreklerin içinde oluşan mineral ve tuzlardan oluşan sert birikintilerdir.  Böbrek taşı birçok nedenden kaynaklı meydana gelebilmektedir ve böbreklerden mesanenize kadar idrar yolunuzun herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Çoğu zaman, idrar konsantre hale geldiğinde, minerallerin kristalleşmesine ve birbirine yapışmasına izin verirken taşlar oluşur.

Böbrek taşlarının idrar kanalından geçmesi oldukça acı verici olabilir, ancak taşlar genellikle ufak boyutlarda olarak ağrı haricinde herhangi bir  kalıcı  hasara neden olmazlar. Durumunuza bağlı olarak, ağrı kesici ilaç almak ve bir böbrek taşı geçmek için bolca su içmekten başka bir şeye ihtiyacınız olmaz. Diğer durumlarda – örneğin, idrar yoluna taş atılırsa, idrar yolu enfeksiyonu ile ilişkili veya komplikasyonlara neden olursa- cerrahi gerekebilir. Doktorunuz tekrar tekrar gelişme riskiniz varsa, tekrarlayan böbrek taşı riskini azaltmak için önleyici tedavi önerebilir.

Böbrek Taşı Belirtileri 

Böbrek taşı, böbreğinizin etrafında hareket edene veya üreterinize girene kadar – böbrek ve mesaneyi bağlayan tüpe –  belirtilere neden olmayabilir.  Bu olay gerçekleştiğinde ;

 • Taş HastalığıKaburgaların altında, yan ve arkada şiddetli ağrı
 • Alt karın ve kasıktan yayılan ağrı
 • Dalgalar halinde gelen ve yoğunluğu dalgalanan ağrı
 • İdrar yaparken ağrı
 • Pembe, kırmızı veya kahverengi idrar
 • Bulanık veya kötü kokulu idrar
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Kalıcı idrara çıkma ihtiyacı
 • Normalden daha sık idrara çıkma
 • Bir enfeksiyon varsa ateş ve titreme
 • Küçük miktarlarda idrar yapma gibi belirtiler meydana gelebilmektedir.

Bir böbrek taşının yol açtığı ağrı, örneğin idrar yolunuz boyunca hareket ettiğinde değişebilir ;  farklı bir yere veya yoğunluğa göre farklı sancılara neden olabilmektedir.  Endişe verici  herhangi bir belirti ve semptomunuz varsa doktorunuzla randevu  almanız gerekir. Hatta bunun için fazla septoma da gerek yoktu hafif sızılar ve idrar yaparken meydana gelen yanma hissi doktorunuza danışmanız için yeterlidir. Fakat ;

Ağrınız çok şiddetli, oturamayacağınız veya rahat bir pozisyon bulamayacağınız kadar kötü ise , mide bulantısı ve kusma eşliğinde ağrı yaşıyorsanız,ateş ve titreme eşliğinde ağrı varsa,  idrarınızda kan varsa mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Taş Hastalığının Nedenleri 

 

Böbrek taşları idrarda bir azalma olduğunda ve / veya idrarda taş oluşturan maddelerden fazla olduğunda oluşur. En yaygın böbrek taşı tipi, oksalat veya fosfat ile birlikte kalsiyum içerir. Böbrek taşlarının çoğunluğu kalsiyum taşlarıdır. Üriner sistemde taş oluşturabilen diğer kimyasal bileşikler arasında ürik asit, magnezyum amonyum fosfat  ve amino asit sistein bulunur.

Sıvı alımının azaltılmasından ya da yeterli sıvı değişimi olmaksızın yorucu egzersizden kaynaklanan dehidrasyon (susuz kalma), böbrek taşı riskini artırır. İdrar akışının engellenmesi de taş oluşumuna sebep olabilir. Bu bağlamda, sıcak ve kuru alanların sakinlerinin susuz hale gelmesi ve taş oluşumuna yatkın olma olasılığı daha yüksek olduğundan, iklim böbrek taşı gelişimi için bir risk faktörü olabilir.

Böbrek Taşı Risk Faktörleri

 

 • Böbrek taşları da idrar yolundaki enfeksiyondan kaynaklanabilir. Bunlar struvit veya enfeksiyon taşları olarak bilinir. Metabolizma bozuklukları, kalıtsal metabolizma bozuklukları dahil , idrarın bileşimini değiştirebilir ve bireyin taş oluşum riskini arttırabilir.
 • Gut hastalığı, kanda ve idrarda ürik asit miktarının artmasına neden olur ve ürik asit böbrek taşlarının oluşumuna yol açabilir.
 • Bir başka kalıtsal durum olan hiperkalsiüri (idrarda yüksek kalsiyum), vakaların yarısından fazlasında taş hastalığına yakalanmaktadır. Bu durumda, çok fazla kalsiyum besinlerden emilir ve kalsiyum fosfat veya kalsiyum oksalat böbrek taşı oluşturabilecek şekilde idrar içine atılır.
 • Taş hastalığı  riskinin artmasıyla ilişkili diğer durumlar arasında hiperparatiroidizm , böbrek tübüler asidoz gibi böbrek hastalıkları ve sistinüri , hiperoksalüri dahil olmak üzere diğer kalıtsal metabolik durumlar yer alır .
 • Diyabet ve yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklar da ( hipertansiyon ), taş hastalığı  gelişmesi riskinin artmasıyla ilişkilidir.
 • İnflamatuar bağırsak hastalığı olan kişilerde  taş hastalığı gelişmesi daha olasıdır.
 • Bağırsak bypass veya ostomi cerrahisi geçirmiş olanlar da böbrek taşı riskini artırmaktadır.
 • Bazı ilaçlar da böbrek taşı riskini artırır. Bu ilaçlar arasında, bazı diüretikler, kalsiyum içeren antasitler ve HIV enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan proteaz inhibitörü indinavir ( Crixivan ) bulunmaktadır .
 • Diyetle ilgili faktörler ve uygulamalar, duyarlı bireylerde taş oluşum riskini artırabilir. Özellikle, yetersiz sıvı alımı taş oluşumu için önemli bir risk faktörü olan dehidrasyona yatkındır. Bir kişinin böbrek taşı oluşturma riskini artırabilecek diğer diyet uygulamaları arasında hayvansal protein, yüksek tuz içeren bir diyet , aşırı şeker tüketimi, aşırı D vitamini takviyesi ve ıspanak gibi oksalat içeren gıdaların aşırı alımı gibi yüksek miktarda hayvan proteini bulunur . İlginç bir şekilde, düşük diyet kalsiyum alımı, kalsiyum-oksalat dengesini değiştirebilir ve oksalat atılımının artmasına ve oksalat taşları oluşturma eğilimine neden olabilir.
 • Hiperoksaluri kalıtsal bir durum olarak nadirdir ve primer hıperoksalurı olarak bilinir. İdrardaki yükseltilmiş oksalat seviyeleri taş oluşma riskini artırır. Primer hiperoksalüri, yukarıda belirtilen diyet faktörlerine bağlı olarak hiperoksalüriden daha az yaygındır.

 

Böbrek Taşı Tedavisi 

Litotripsi, böbrek taşına daha küçük parçalara ayırmak için bir şok dalgası göndermeyi içerir. Böbrek taşlarının tedavisi öncelikle semptom yönetimine odaklanır. Taşın kanaldan geçmesi çok acı verici olabilir.  Bir kişinin böbrek taş hastalığı varsa, evde tedavi uygun olabilir. Hiç böbrek taşı geçirmemiş bireyler bir doktorla konuşmalıdır. Hastane tedavisi gerekliyse, bir kişi intravenöz (IV) bir tüp yoluyla rehidre edilebilir ve anti-inflamatuar ilaç da uygulanabilir.  Narkotikler genellikle taştan tolere edilebilecek acıyı sağlamak için kullanılır. Antiemetik ilaçlar mide bulantısı ve kusma yaşayan kişilerde kullanılabilir.

Bazı durumlarda, bir ürolog lithotripsy adı verilen bir şok dalgası terapisi uygulayabilir. Bu böbrek taşını daha küçük parçalara ayıran ve geçmesine izin veren bir tedavidir.  Litotripsiye izin vermeyen bölgelerde bulunan büyük taşlı insanlar , arkadaki bir insizyon yoluyla taşın çıkarılması veya idrar yoluna ince bir tüp yerleştirilmesi gibi cerrahi  işlemler geçirebilir.

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir

 

Atacağınız bir kaç adım böbrek taşı etkisini azaltmak ve tedavi hizmeti sunan doktorlar yardımcı olmak için gerekli olabilir.

Birincisi, idrarı tamamen berraklaştırmak için yeterince su içmektir. Bir kişi idrarı sarı veya kahverengi ise yeterince su tüketmediklerini söyleyebilir. Doktorunuz idrar yaparken doğal olarak böbrek taşının geçmesini belirlemenizi isteyebilir. Daha sonra, bir stok veya gazlı bezle süzerek idrardan bir böbrek taşı bulup bulmadığınızı soracaktır. Alınan taş üzerinde çalışarak, daha ileri tedavinin gerekip gerekmediğini belirleyebilirler.

Böbrek sağlığı üzerinde olumlu etkisi olan çeşitli besinler vardır. Bunlar böbrek taşlarının hem riskini hem de etkisini azaltmaya yardımcı olabilir. Vücut doğal olarak taşı 48 ile 72 saat içerisinde atar.

Barbunya fasulyesi böbrek taşlarınızı azaltmanız adına etkilidir. Fasulyelerin içindeki baklaları altı saat kadar kaynatın, sıvıyı süzün ve bu sıvının soğumasını bekleyin. Böbrek taşı olan kişiler bu sıvıyı 2 saatte bir 1 ila 2 gün boyunca tüketmelidir.

Böbrekleri koruyabilen diğer yiyecekler şunlardır :

 • Fesleğen
 • kereviz
 • elmalar
 • üzüm
 • nar
 • Vitamin B6 takviyeleri ve piroksidin takviyeleri de etkili tedaviler olarak önerilmiştir.

Sağlığı iyi olan bireyler için, böbrek taşlarının önlenmesi hidratlı kalmak kadar kolay olabilir. Doktorlar ayrıca, daha yüksek risk altındaki bireyler için belirli taş türlerini önlemek için ilaçlar da reçete edebilirler.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa