Sağlık Rehberi

Tavuk Eti ve Faydaları

Tavuk , Tavuk Eti Faydaları, Tavuk Eti Besin Değerleri, Tavuk Eti Zararları

Tavuk  eti sağlık yararları, iyi bir protein, temel vitamin ve mineral kaynağı sağlama yeteneğini içerir . Aynı zamanda kilo kaybına , kolesterol ve kan basıncını düzenleyen ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olur . Özellikle Türk insanı tavuk tüketimi fazladır. Maalesef eski zamanlardaki gibi gezen tavuk bulmak zordur ve genelde sizlere hızlı büyütülen ilaç enjekte edilen tavuklar yedirilmektedir.

Tavuk 

Tavuk, dünyadaki en yaygın kümes hayvanı türüdür. Bu evcil hayvan binlerce yıldır tüketilmektedir. Serbest gezen tavuk, organik tavuk ve geleneksel tavuk da dahil olmak üzere birçok çeşit tavuk vardır. Gezen tavuğun, terimin ifade ettiği gibi, meralarda serbestçe dolaşmasına izin verilir; aynı zamanda en tartışmalı olan geleneksel tavuk, kafeslerde tutulur ve serbestçe hareket etmesine izin verilmez. Geleneksel tavuk, büyümesini hızlandırmak ve onu doğal olmayan şekilde büyük yapmak için hormonlar enjekte edilir. Bu tavuk çeşidi genellikle hijyenik olmayan ve sağlıksız koşullarda tutulur.

Tavuğun Besin DeğeriÜçüncüsü, organik tavuk en pahalısıdır çünkü serbest bir şekilde yetiştirilir ve Avrupa standartlarına göre sadece organik olarak hazırlanmış yiyecekleri yemesine izin verilir . Bundan kaynakla üzerinde mutlaka sertifika etiketi bulunmalıdır. Organik tavuk sağlıklı ve temiz koşullarda tutulur ve hormon döngüsünü bozmak için herhangi bir ilaç kullanmadan doğal olarak büyümesine izin verilir. Organik tavuklar da aşılanır ve bu nedenle yemek güvenlidir.

Tavuğun Besin Değeri

100 Gram Tavukta Bulunan  Besin Değerleri

Enerji215 Kcal
Protein18 G
Yağ15 G
Doymuş Yağ4 G
Kolesterol75 Mg
Kalsiyum11 Mg
Demir0.9 Mg
Magnezyum20 Mg
Fosfor147 Mg ,
Potasyum189 Mg
Sodyum 70 Mg
Çinko1.3 Mg

Vitaminler açısından, içerdiği C vitamini , tiyamin, riboflavin , niasin , B6 vitamini , folik asit, B12 vitamini , A vitamini , E vitamini , D vitamini ve K vitamini  barındırmaktadır.

Tavuk Eti Faydaları 

Neredeyse 2 günde bir sofralarımızı süsleyen tavuk eti faydaları aşağıdaki gibidir. Ama tabiki organik ve gezen tavuklar size bu yararı sağlar bunu da söylemekte fayda vardır.

Anti -Depresan Özelliği Vardır 

Yağsız tavuk eti , vücudunuzu anında rahatlatacak yüksek triptofan olarak bilinen bir amino asit içeriğine sahiptir. Depresyondaysanız ve  üzgün hissediyorsanız veya gergin ve depresif hissediyorsanız, yağsız tavuk eti yemeyi deneyin. Çünkü, ruh halinizi iyileştirmeye ve stresi azaltmaya yardımcı olan beyninizin serotonin seviyelerini arttırır.

Yüksek protein Sahiptir 

Yağsız tavuk protein içeriğinde yüksektir. Tavuk eti yüksek protein ile kas inşa etmek için yardımcı olur. Bu arada, bir günde en az bir gram protein almanız tavsiye edilir, böylece yağsız tavuk bu ihtiyaçları karşılayacaktır.

Bağışıklığı  Artırır

Yağsız tavuk eti mineraller ve vitaminler ile birlikte  özellikle B vitaminleri ile doludur. Fonksiyonu, katarakt ve çeşitli cilt bozuklukları gibi problemleri önlemek, zayıflığı gidermek, bağışıklığı arttırmak, sindirimi düzenlemek ve kalp problemlerini önlemektir.

Kilo Verdirir

Tavuk eti yemek, diyette kullanılır ve size yüksek protein ve daha az yağ içeriği ile kilo vermede yardımcı olur. Diyetinizi kilo vermek istiyorsanız, yeşil sebzeli yağsız tavuk yemeyi tercih ederek daha tok kalarak kilo verebilirsiniz. Yağsız tavuk arzu ettiğiniz vücuda ulaşmanıza yardımcı olabilir. Yağsız tavuk, vücudunuzun kaslarını sıkılaştırmaya yardımcı olan ve size istediğiniz vücut şeklini veren yüksek bir protein içerir.

Yüksek Tansiyona İyi Gelir 

 

Yağsız tavuk eti, doğal yüksek tansiyon tedavisi için  kullanılan gıdalardan biridir . Yağsız tavuk tüketimi kan basıncını düzenlemede yararlı olmaktadır. Hipertansiyondan muzdarip insanlar yağsız tavuk yiyebilirler, çünkü yağsız tavuk kan basıncındaki artışı engeller.

Metabolizmayı Hızlandırır

Yağsız tavuk metabolik hücresel reaksiyonları ve enzimleri destekleyen B6 vitamini içerir. Bu, yağsız tavuk tüketen birinin kan damarlarınızın sağlığını koruyabileceği anlamına gelir. Ayrıca enerji seviyenizi yüksek tutacak ve metabolizma hızınızı artıracaktır, böylece vücudunuz daha fazla kalori yakacaktır.

Mineraller ve Vitaminler Barındırır

Yağsız tavuk yüksek düzeyde mineral ve vitamin içerir. Yağsız tavuğa sahip olan vitaminlerden biri, katarakt ve cilt problemleri gibi sorunları önlemek, güçsüzlüğün üstesinden gelmek, bağışıklığı arttırmak, sindirim, kalp problemlerini ve yüksek kolesterolü önlemek için kullanılan B vitaminidir.

Kanser Riskini Azaltır 

Bir çalışma, yağsız tavuğun kanser önlemede , özellikle kolon kanserini engellemede yararlı olduğunu göstermektedir. Yağsız tavuk tüketiyorsanız, bu durum kanser riskini belirli bir seviyeye indirebilir.

Yüksek Kolesterol Düşürür

Tavuk eti, diğer etlere göre daha az miktarda doymuş yağ ve kolesterol eğilimi gösterir. Yağsız tavuk yeme , yüksek doymuş yağ ve kolesterol seviyelerinin sağlık risklerini ve çeşitli kalp hastalıklarını azaltabilir . İnme geçirme olasılığınızı azaltmak için sağlıklı bir diyete yağsız tavuk eklemelisiniz.

Kemikleri Güçlendirir

Tavuk, kemik sorunlarının azaltılmasında da yararlı bir proteine ​​sahiptir. Buna ek olarak, yağsız tavuk da kemiklerinize, dişlerinize ve merkezi sinir sisteminize yardımcı olacak ve güçlendirecek fosforlara sahiptir.

Sağlıklı  Saç ve Tırnaklar Sağlar 

Yağsız tavukta proteinin bir diğer faydası saçlarınızın ve tırnaklarınızın sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olmaktır. Vücudunuzda protein yoksa, saçlarınız kuru, cansız ve kolay kırılır bir hal alır. Sadece saç değil, vücudunuz protein içermiyorsa, bu tırnaklarınız üzerinde kötü bir etki yaratacaktır. Tırnaklarınız ince ve kırılgan görünecek ve muhtemelen kolayca kırılacak. Saç , tırnak ve cilt keratinden meydana gelmektedir. Keratin ise protein ile beslenir.

Demir İçeriği 

Yağsız tavuklarda demir bulunmaktadır , hücrelerimizin sağlıklı kalmasını sağlayarak ve kanımız aracılığıyla oksijen verme sürecini geliştirerek vücudumuzda önemli bir role sahip olan demir tavuk etinden alınabilir. Vücuttaki demir eksikliği bizi kolayca yorabilir ve vücut sistemini kötü duruma getirebilir. Yağsız tavuk tüketerek, günlük alımımızı karşılayarak   yeterli demir içeriğini alabilirsiniz.

Doymuş  Yağlar Azdır

Doymuş yağların sağlığınız üzerinde kötü bir etkisi vardır, bu nedenle , bunları büyük miktarlarda tüketmemelisiniz. Tavuk eti doymuş yağa sahip olmasına rağmen, doymuş yağ miktarı diğer etlere göre daha düşüktür.

Selenyum Barındırmaktadır 

Tavuk düşük kalorili ve az yağlı diyetlerde çok popülerdir. Tavuk ve hindi yağsız eti ;  selenyum, B3 vitamini ve B6 ve kolin açısından zengindir. Selenyum, vücut hücrelerinin serbest radikal yıkımını önleyen güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. B3 vitamini ve B6, vücudun karbohidratları glikoza ve daha sonra enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Ayrıca, niasin olarak da adlandırılan B3 vitamini, cinsiyet hormonlarının üretimine yardımcı olmak, sinir işini sürdürmek ve iltihaplanmayı azaltmak için faydalıdır.

Tavuk Eti Zararları 

Tavuk etinin size doğrudan bir zararı olmaz ama artık sağlıklı tavuk bulmak çok zordur. Bundan kaynaklı hem yukarıdaki yararları alamayabilir hem de tavuğa uygulanan kimyasallar ile zarar görebilirsiniz. Tavuk eti alırken güvenilir markalardan alışveriş yapmanız gerekmektedir. Tavuk etini tabiki çok fazla tüketmek doğru değildir. Sınırlı tüketim her şey açısından en doğru olandır.

Ülkemizde çokça tüketilen tavuk eti hakkında sizlere sunduğumuz yazımız umarım yararlı olmuştur. Blog sayfamızdaki yazılarımızı  beğenmeyi ve yararlı gördüğünüz taktirde, başkalarının da faydalanması için paylaşmayı unutmayınız. Blog sayfamızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa