2'li blokBloklarSağlık RehberiSağlıklı YaşamSon Eklenenler

Terlemeye Karşı Pratik ve Doğal Çözümler

Terlemeye Karşı Pratik ve Doğal Çözümler Nelerdir ? , Terlemeye Bitkisel Çözüm ,Elma  Sirkesi  ,Koltukaltı Terlemesi için Elma  Sirkesi  ,Ayak Terlemesi için  Elma Sirkesi  ,Limon  ,Koltukaltı Terlemesi için Limon  ,Vücut Terlemesi için Limon ,Karbonat ,Hindistan Cevizi Yağı ,Patates ,Siyah Çay ,Adaçayı,Papatya,Çay Ağacı Yağı ,Domates Suyu

Terlemeye karşı pratik ve doğal çözümler başlığı altında yayınladığımız makalemizde öncelikle terleme hakkında kısa bir bilgilendirme sunacağız. Daha sonra sizlere terlemeye karşı bitkisel çözümlerin listesini vereceğiz. İyi okumalar dileriz.

Terlemeye Karşı Pratik ve Doğal Çözümler Nelerdir ? 

 

Akne, kepek, obezite  utanç verici sorunlar hakkında sıkça konuşulmaktadır, ancak nadiren tartışıldığı  yaygın bir sorun aşırı terlemedir. Koltuk altı ve ayakların terlemesinden kaynaklı kötü koku neredeyse insanların çoğunu özellikle yaz aylarında ciddi ölçüde etkilemektedir.  Koltuk altları, eller, ayaklar veya kasıklarda aşırı ve sürekli terlemeye neden olur . Vücudun soğuması gereklidir ve soğumayan alanlar terleme ile vücudu soğutmaya çalışır yani aslında terlemek hayat kurtarır.  Vücudun geri kalanı kuru kalırken, bu bölgeler en çok terleyen alanlar olarak karşımıza çıkar.

Terlemeye Karşı Pratik ve Doğal ÇözümlerSadece utanç verici olmakla kalmaz, koltuk altlarından ter dökerek  giysilerimizde leke kalmasına neden olurlar. Elleriniz terliyse, bir bilgisayara yazmak veya bir kapı tokmağı açmak zor olabilir ve cilt çok sık ıslandıkça, cilt enfeksiyonu gelişmesi – özellikle mantar-  için uygun  koşulları oluşturur.

Terlemeye Bitkisel Çözüm 

Aşırı terleme ve kötü koku için aşağıdaki doğal ürünleri kullanabilirsiniz.

Elma  Sirkesi 

Elma sirkesi terleme gözenekleri kontrol eden büzücü özelliğe sahiptir. Bakterilerden kurtulmak için vücudun pH seviyelerini, özellikle kollar veya ayaklar da dengelemeye yardımcı olur. Antiperspiran olan, gözeneklerin kapalı olmasını sağlayan cilt üzerinde bir kaplama alanı  oluşturur.

Koltukaltı Terlemesi için Elma  Sirkesi 

 

Bir pamuk topu kullanarak, yatmadan önce koltukaltı elma sirkesi uygulayın. Bir gecede bırakın ve sonra ertesi sabah su ile yıkayın.  Her gece bu sürece devam edin.  Not: Herhangi bir tahriş yaşarsanız, elma sirkesini yeterli suyla seyreltin.

Ayak Terlemesi için  Elma Sirkesi 

 

1 litre su ve ½ fincan elma sirkesini bir leğene  dökün ve iyice karıştırın. Ayaklarınızı içine yerleştirin ve yaklaşık 15-20 dakika boyunca ıslatın. Daha sonra ayaklarınızı  duru su ile yıkayın ve iyice kurulayın.

Limon 

 

Limon, terlemeyi kontrol etmek için etkili bir ilaçtır. Bakteri yok eden sitrik asit ve hoş kokusu onu doğal bir deodorant  yapar. Bu yöntemi kullandıktan sonra güneş ışınlarına dikkat etmeniz leke oluşumunu engellemek açısından önemlidir. Terlemeye karşı pratik ve doğal çözümler arasında limonun kullanımı aşağıdadır.

Koltukaltı Terlemesi için Limon 

 

1 çay kaşığı limon suyu ve küçük bir kabın içinde karbonat ile karıştırın. Pamuklu ped kullanarak bu macunu koltuk altlarına iyice uygulayın. Yaklaşık 20-30 dakika bekletin ve sonra suyla yıkayın.

Vücut Terlemesi için Limon

Küçük bir kapta 1 veya 2 yemek kaşığı limon suyu ve 1 çorba kaşığı tuz karıştırın.  Vücudun ter eğilimli bölgelerinde uygulayın.  Birkaç dakika ellerinizle nazikçe masaj yapın. Yaklaşık 15-20 dakika bekletin ve su ile durulayın. Cildi kurulayın ve düzenli olarak tekrarlayın.

Karbonat 

Ter, bakterilerin gelişmesini teşvik eden belirli asitleri içerir. Karbonat, doğada alkali olup, vücuttaki ter eğilimli bölgelerin pH seviyesini etkin bir şekilde düşürerek asitleri  giderir. Aynı zamanda doğal bir deodorant görevi görür .

Yeterli miktarda karbonat  ve mısır nişastası birleştirin.  Koltuk altlarını iyice temizleyin ve karışımı üzerine uygulayın.  30 dakika bekletin ve su ile durulayın.  Daha etkili sonuçlar için karışıma herhangi bir uçucu yağ ekleyin.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, terlemeye neden olan bakterileri yok etmeye yardımcı olan laurik asit içerir. Taze hissetmenize yardımcı olacak hafif bir kokuya sahiptir, ancak kıyafetleri lekeleyeceğinde dikkatli kullanılmalıdır. Terlemeye karşı pratik ve doğal çözümler içerisinde hindistan cevizi yağı ayrıca cildiniz kurutmadan bakterilerin ölmesini sağlar.

1 bardak hindistancevizi yağına 10 gram ezilmiş kafur ekleyin.  Bir macun yapmak için iyice karıştırın.
Vücudun ter  eğilimli bölgelerine uygulayın.  Birkaç dakika masaj yapın ve yaklaşık 45 – 60 dakika bekletin.
Suyla yıkayın ve kurulanın.

Patates

 

Vücuttaki fazla suyun emilmesinin kalitesi nedeniyle, antiperspirant ve bloke edici ajan olarak bilinir. Birkaç dakika boyunca terleyen bölgelere küçük bir patates parçası sürün.  Patates aşırı terleri emmesine ve terlemeyi daha fazla engellemesine izin verin.  Giysileri giymeden önce tamamen kurumasını bekleyin.

Siyah Çay

Siyah çayda bulunan tannik asit, büzücü ve terlemeyi önleyici özelliklere sahiptir. Aşırı terlemeden rahatlama sağlarlar. Büzücü özellik, ter akışını dış ciltte kontrol eden ter bezlerini daraltır. Yeşil çay  daha fazla tanik asit içerir, bu nedenle yeşil çayda kullanılabilir.

Koltukaltı Terlemesi için Siyah Çay

3 bardak sıcak suya 2 siyah çay poşeti koyun.  Yaklaşık 10-15 dakika  kaynatın.  Bu çaya bir  bez  batırın ve bunu koltuk altlarına koyun.

Ayaklar Terlemesine Siyah Çay 

 

1 litre sıcak su ile içerisine   2 siyah çay poşeti koyun. Bu suyu leğene alın ve kısa bir süre boyunca  ayaklarınızı veya ellerinizi leğende bekletin.  Alternatif siyah çay suyunda bir yıkama bezi ıslatın ve yaklaşık yarım saat boyunca boyun, koltuk altı ve ayak gibi terlenmeye eğilimli bölgeleri silin.

Adaçayı

Adaçayı içinde bulunan tanik asit, ter bezlerinin aşırı ter üretimin durdurur ve kötü kokuyu engeller. Anti-bakteriyel ve antifungal özellikler terlemeye neden olan bakteriyel büyümeyi kontrol eder. Terlemeye karşı pratik ve doğal çözümler arasında adaçayı ;

1 çay kaşığı adaçayı yaprakları ve 1 -2 bardak su ile bir kapta kaynatılır. Oda sıcaklığına soğumaya bırakılır.  Terli  bölgeleri temizlemek için  bu su kullanılır.  Günde en az 3 kez tekrarlanabilir.

Papatya

 

Papatya, aşırı terlemeyi tedavi etmek için en iyi  bitkisel çözümlerden bir tanesidir. Terlemeye karşı pratik ve doğal çözümler içerisinde papatya  anti-bakteriyel, büzücü ve deodorant özelliklerine sahiptir. Antibakteriyel özelliği, vücut kokusunu ve teri üreten bakterileri yok etmeye yardımcı olur. Büzücü özelliği, ter bezlerinin ve kokulara karşı deodorant özelliklerinin azaltılmasına yardımcı olur.

 

1 tatlı kaşığı papatya bitkisini bir fincan sıcak suya koyun. Birkaç dakika bekletin. Rahatlamak için her gün bu çayı için ya da çayda bir pamuk topu  ıslatın ve birkaç dakika boyunca ter  eğilimli bölgelere uygulayın.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, terlemeye neden olan bakterileri öldürerek rahatlama sağlamanıza yardımcı olan doğal anti-fungal ve büzücü özelliklere sahiptir. Ayrıca terden kaynaklanan mantar enfeksiyonuna karşı da koruma sağlar.

Çay ağacı yağında bir pamuk topu ıslatın ve bunu terlemeye eğilimli bölgelere uygulayın. Hassas bir cildiniz varsa, 1/2 fincan suya 4-5 damla çay yağı ekleyerek seyreltin.  Düzenli olarak tekrarlayın.

Domates Suyu

Domates, cilt gözeneklerini küçültmeye yardımcı olan antioksidan ve büzücü özelliklere sahiptir Terden etkilenen bölgelere domates suyu sürün. Kuruması için yaklaşık 10 – 15 dakika bekletin. Domates suyunu yıkamak için duş alın. Çok terliyorsanız günde 2 kez tekrarlayın.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa