Neye İyi GelirSağlık RehberiSon Eklenenler

Tırnak Soyulması Nedir, Tırnak Soyulmasına Ne İyi Gelir?

Tırnak Üstü Soyulması, Tırnak Soyulması Nedenleri ,Tırnak Soyulması Nasıl Geçer ? ,Tırnak Soyulmasını Önleme ,Evde Tırnak Soyulmasına Çözüm ,Tırnak Soyulmasına Bitkisel Çözüm

Tırnaklar ile ilgili tek sorun onların kırılması değildir. Tırnak soyulması da tırnaklarda yaşanan bir sorundur ve bizler bu yazıda buna değineceğiz. Tırnak soyulması nedir, tırnak üstü neden soyulur, nasıl önlenir ve bitkisel olarak nasıl deva bulunur sizlere aktaracağız.

Tırnak Üstü Soyulması

Günümüzde tırnaklar sadece kozmetik bir amaca hizmet etmektedir. Geçmiş dönemlerde tırnaklar insanlar tarafından bir yeri kazma veya saldırıda kullanılma amacı ile de farklı şekillerde kullanılmaktaydı. Tabiki bu dönemlerde tırnakların halini siz düşünün.  Tırnaklar saçınızda bulunan bir protein olan keratinden yapılır. Tırnak soyulması aslında zordur çünkü   çok sayıda sert tabakası vardır.  Tırnakların soyulması veya ayrılması için kullanılan tıbbi terim onikotiktir.

Tırnak soyulması, tırnakların  dış travmasının  bir sonucu olabilir. Daha seyrek olarak, sistematik bir durumu veya vücudunuzun içinde patolojik bir sürecin meydana geldiğini gösteren bir işareti gösterebilirler.  Bir tırnağın tam boyuna büyümesi altı ay sürer. Bu süre zarfında tırnak bir çok olumsuzlukla karşılaşabilir. Bu olumsuzluklar hem tırnak kırılmasına hem de tırnak soyulmasına neden olabilmektedir.

Tırnak Soyulması Nedenleri 

Tırnak Soyulması Nedenleri Travma veya tırnağın kendisi zarar görmesi tırnak soyulmasına neden olabilir. Ellerinizi sıcak suya batırırken bulaşıklarınızı yıkarken ya da başka uzun süreli su temasında bulunurken tırnaklarınızı kurutabilirsiniz. Bu da soyulmaya neden olabilir. Tırnak soyulması nedenleri arasında ayrıca ;

 • tırnak üzerine baskı yapılması
 • tırnakları alet gibi aşırı kullanmak
 • tırnak cilasının soyulması
 • yanlış veya akrilik tırnakların uygulanması

Tırnaklarınız soyuluyorsa ancak ayak tırnaklarınız da bu soyulma meydana gelmiyorsa , bu durum harici bir nedeni işaret eder. Tırnaklarınız ve ayak tırnaklarınız soyulursa, bu bir sağlık sorunu olmaktadır.Sağlık sorunları değişebilir. Fakat tipik olarak demir eksikliği ve vitamin eksikliğini işaret etmektedir. Tırnak soyulması durumu nadiren sağlık sorunları ile alakalıdır ve tıbbi bir acil duruma nadiren neden olmaktadır. Ancak, tırnaklarınız soyulmaya ek olarak şiddetli ağrı veya kanamaya neden oluyorsa, acil tıbbi yardım isteyebilirsiniz.

Tırnak Soyulması Nasıl Geçer ?

Tırnak soyulması demir eksikliğinden kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, günlük demir alımınızı arttırmayı düşünebilirsiniz . Demir içeriği yüksek olan yiyecekleri almadan önce doktorunuza kan testi yaparak demir oranınızı ölçtürmelisiniz. Sonuçta bunu test yapmadan bilemezsiniz. Bundan sonra demir eksikliğini gidermek amacı ile aşağıdaki gıdalar tüketilebilir;

 • patates
 • yağsız et
 • mercimek
 • ıspanak
 • kuru fasülye

Ayrıca günlük demir takviyesi de alabilirsiniz . Bir multivitamin alırsanız , etiketine dikkat etmeniz gerekmektedir. Dikkatli olmanız gerekir çünkü  25 miligramdan fazla demir almak vücudun çinko emilimini azaltır. Bu olumsuz etkiyi önlemek için aşırı demir takviyeleri almaktan kaçınmalısınız. Diyetinize demir eklemenin yanı sıra tırnakların güçlendirilmesine yardımcı olmak için biyotin almanız da önerilmektedir.  Tırnaklarınızı nemlendirmek için de adımlar atmalısınız. Bu, suya uzun süre maruz kalmayı en aza indirmeyi içerir. Su içeren ev işlerini düzenli olarak yapıyorsanız, koruyucu eldivenler kullanın. Yüzme gibi su aktivitelerine katılırsanız, ellerinize ve tırnaklarınıza losyon veya krem ​​sürün.

Tırnak Soyulmasını Önleme 

Mümkünse, akrilik veya jel tırnaklara uygulamaktan kaçının. Bu kozmetik prosedürler, ince ve kırılgan tırnaklara yol açabilecek tırnak yataklarınızı soyulmasına ve sonuçta yaralanmasına neden olabilirler.  Bunun yerine, tırnaklarınızın ucuna tırnak törpüsü ile bakım yapın. Tırnaklar, kenarlarda veya uçlarda keskin bırakılmamalı , bir oval şekil verilmelidir. Bu şekilde ;  takılma, kırılma ve ayrılmayı önlemiş olursunuz. Tırnaklarınızı parlatmak onlara sağlıklı bir görünüm verebilir, ancak tek yönlü bir parlatma hareketi kullandığınızdan emin olun. Bir ileri-geri hareketi tırnak plağını inceleterek  tırnaklarınızı soyulmaya daha yatkın hale getirebilir.

Bazen tırnak soyulması, onları kurutan çok fazla nemin sonucudur. Tırnaklarınızı açık bir oje uygulayarak koruyabilirsiniz.  Tırnak soyulması  önlemenin bir başka yolu da, tırnakları bir  alet gibi kullanmaktan kaçınmaktır. Bunun yerine, parmaklarınızın daha çok kullanmalısınız.

Evde Tırnak Soyulmasına Çözüm

Öncelikle tırnaklarınıza aldığınız koruyucu cilalar ve tırnak ojeleri gibi kozmetik ürünler kaliteli olmalıdır.  Tırnakların soyulmasını önlemek için özel olarak tasarlanmış tırnak cilaları kullanabilirsiniz

 • Tırnak güçlendiriciyi haftada üç kez uygulayın.
 • Tırnaklarınızı kalan kısmına daha fazla zarar vermemek için tırnaklarınızın katmanlarını kesmekten veya koparmaktan kaçının.
 • Parmaklarınızı su ve elma sirkesi ile 3 dakika, haftada iki kez suya batırın .
 • Özel bir tırnak törpüsü kullanın ve yavaşça ovalayın , pul pul tabakaları çıkarın. Bu onları daha yumuşak kalmasını sağlayacaktır. Bunu çok sık yapmamanızı tavsiye etmiyoruz çünkü tırnaklarınızı çok ince bırakacaktır.
 • Zeytinyağlı bir pamuk topunu ıslatın ve tırnaklarınıza sürün. Bu onları nemlendirir ve kurumasını engeller.

Tırnak Soyulmasına Bitkisel Çözüm 

Sık sık kırılan zayıf tırnaklardan mustaripseniz, iyi bir güçlendirici ihtiyacınız var demektir. Bu aynı zamanda hem güçlü hem de sağlıklı tırnaklara sahip olmanızı sağlar. Evde kendi bitkisel tırnak güçlendiricinizi yapmak için aşağıdaki malzemeleri kullanmalısınız.

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı ( tırnaklarınızı nemlendirecektir)
 • 1 çorba kaşığı saf bal ( tırnaklarınızı mikroplardan korur ve incelemesini engellemek adına koruma sağlar)
 • bir tutam tuz ( tırnaklarınızı pul pul  döker )
 • 1 yumurta sarısı  ( tırnaklardaki keratini geri kazandırır )

Tüm malzemeleri birbirine karıştırın ve tırnaklarınıza uygulayın. 20 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın. Bunun dışında soğan suyununda tırnaklara iyi geldiği söylenmektedir.

Tırnak soyulması ve kırılması  için yukarıdaki öneriler uygulanabilir. Sizlerde tırnaklarınıza daha iyi bakım yapmak adına önerilerimizi dinleyebilirsiniz. Yazılarımızı yararlı buluyorsanız paylaşabilirsiniz. Ayrıca yorum kısmından bizlere soru sorabilirsiniz. Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa