BloklarFaydalı BilgilerSağlık RehberiSağlıklı Yaşam

Toksoplazma Enfeksiyonu

Toksoplazmoz Nedir? , Toksoplazmozun Belirtileri Nelerdir? ,Toksoplazmozun Nedenleri Nelerdir? ,Toksoplazmoz Teşhisi  ,Hamilelikte Toksoplazma Enfeksiyonu Tedavisi  ,Toksoplazmoz Doğal Tedavisi 

Toksoplazma enfeksiyonu hakkında sizlere sunacağımız yazımız bu enfeksiyona neden olan etkenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.  Daha sonra toksoplazma tedavisinde doğal yöntemlerden bahsederek hastalığı nasıl yeneceğinizi , nasıl önleyeceğinizi de aktarmış olacağız. İyi okumalar dileriz.

Toksoplazmoz Nedir?

Toksoplazma enfeksiyonu bir parazitin neden olduğu  enfeksiyondur. Bu parazit Toxoplasma gondii adı verilir. Az pişmiş ett, özellikle geyik eti, kuzu eti ve domuz etinde bulunur. Tabi bizim ülkemizde domuz etinden kaynaklı bize bulaşma ihtimali yoktur. Kirlenmiş su yoluyla da bulaşabilir. Toksoplazma enfeksiyonu ölümcül olabilir veya gebe olan kadınlar enfekte olursa bir fetus için ciddi doğum kusurlarına neden olabilir. Bu yüzden doktorlar hamile kadınlara kedi kumu kutularını kepçe ile  temizlemelerini önermektedir.

Toksoplazmozun Belirtileri Nelerdir?

Toksoplazmozun NedirToksoplazma enfeksiyonu  neden olan parazit ile enfekte olmuş çoğu insan hiçbir belirti veya semptom göstermez.  Semptomlar geliştiren kişiler  aşağıdaki durumları yaşayabilmektedir;

  • ateş
  • özellikle boyunda şişlik lenf düğümleri
  • baş ağrısı
  • kas ağrıları
  • boğaz ağrısı

Bu belirtiler bir ay veya daha fazla sürebilir ve genellikle kendi başlarına geçerler.  Toksoplazmoz, bağışıklık sistemini zayıflatmış kişiler için özellikle ciddi sonuçlara yol açmaktadır.

Toksoplazmozun Nedenleri Nelerdir?

T. gondii , toksoplazma enfeksiyonu neden olan parazittir. Pişmiş veya çiğ  kirli etlerden geçmektedir. Ayrıca kirli su içerek toksoplazmoz da kapabilirsiniz. Nadir durumlarda, toksoplazmoz, kan transfüzyonu veya nakledilen organ yoluyla iletilebilir.  Parazit de dışkıda bulunabilir. Bu, gübreyle yetiştirilen  bazı yıkanmamış ürünlerde bulunabileceği anlamına gelir.

T. gondii neredeyse tüm sıcak kanlı hayvanlarda bulunmasına rağmen , kediler bilinen tek konaklardır. Bu, parazitin yumurtalarının yalnızca kedilerde cinsel olarak yeniden ürettiği anlamına gelir. Yumurtalar kedinin vücudundan dışarı atılır. Kediler genellikle konakçı olsalar bile toksoplazmoz belirtileri göstermezler. İnsanlar sadece parazitleri aldıkları takdirde toksoplazmozla enfekte olurlar. Bu kirlenmiş kedi dışkılarına maruz kaldığında ortaya çıkabilir.

Gebe kadınlar, doğmamış çocuklarına toksoplazmoz geçirme riskinde artışa sahiptir. Bu nedenle, hamileliğiniz sırasında kedinizin varsa bakıma dikkat etmek yukarıdaki diğer bulaşma etkilerine de dikkatli olmak gerekir.  İnsanların kedilerden toksoplazmoz alması çok nadirdir. Genel olarak, dışarıya çıkmasına izin verilmeyen ev kedileri T. gondii’yi taşımamaktadır .

Toksoplazmoz Teşhisi 

Doktorunuz genellikle bu parazite karşı antikorları kontrol etmek için bir kan testi yapacaktır. Bir antikor, bağışıklık sisteminizin zararlı maddeler tarafından tehdit edildiğinde ürettiği bir protein türüdür. Antikorlar yabancı maddeleri yüzey belirteçleri tarafından antijen olarak adlandırırlar. Antijenler virüsler, bakteriler, parazitler, mantarları içerir.
Bir antikor belirli bir antijene karşı geliştiğinde, o yabancı madde ile gelecekteki enfeksiyonlara karşı korunmak için kan akışınızda kalır.

Eğer T. gondii’ye maruz kalırsanız , kanınızda antikorlar bulunur. Bu, antikorlar için pozitif testi yapacağınız anlamına gelir. Testleriniz olumlu sonuçlanırsa, hayatınızdaki bir noktada bu hastalığa yakalandınız demektir. Olumlu bir sonuç, şu anda aktif bir enfeksiyonunuz olduğu anlamına gelmez.

Testleriniz antikorlar için olumluysa, doktorunuz tam olarak ne zaman enfekte olduğunuzu anlamaya yardımcı olmak için daha fazla test yapabilir.  Hamileyseniz ve aktif bir enfeksiyon geçirirseniz, doktorunuz amniyotik sıvınızı ve fetüsün kanını test edebilir. Bir ultrason da fetüsün enfekte olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.  Fetüsünüzde toksoplazmozis tanısı varsa, muhtemelen bir uzmana yönlendirilirsiniz. Genetik danışmanlık da önerilecek. Gebeliğin sona ermesi, bebeğin gebelik yaşına bağlı olarak bir seçenek olarak sunulabilir. Hamileliğe devam ederseniz, doktorunuzun bebeğinizin semptom riskini azaltmaya yardımcı olması için muhtemelen antibiyotik reçete edecektir.

Toksoplazmoz Tedavisi 

Doktorunuz, herhangi bir semptoma neden olmazsa, Toksoplazma enfeksiyonu tedavi etmemenizi tavsiye edebilir. Enfeksiyon geliştiren çoğu sağlıklı insan herhangi bir semptom göstermez veya kendi kendini zamanla iyileşmektedir.  Hastalık şiddetli ise, kalıcıdır, gözlere veya iç organlara yayılmış olabilir, doktorunuz bu durumda size ilaç reçete edecektir.   HIV veya AIDS varsa, ilaçları ömür boyu kullanmanız gerekmektedir. İlaçlar, bir tür B vitamini olan folik asit seviyenizi azaltır. Doktorunuz ilacı alırken ek B vitamini almanızı da isteyebilir.

Hamilelikte Toksoplazma Enfeksiyonu Tedavisi 

Hamilelik sırasında tedavi biraz farklıdır. Tedavi süreciniz, doğmamış çocuğunuzun enfekte olup olmadığına ve enfeksiyonun şiddetine bağlı olacaktır. Doktorunuz, özel durumunuz için en iyi durum hakkında sizinle konuşacaktır. Muhtemelen, hamileliğinizde fetüsün bulaşma olasılığını azaltmak için ne kadar uzak olduğunuza göre bir antibiyotik reçete edilir.

Eğer doğmamış bebeğiniz toksoplazmoza sahipse, pirimetamin ve sülfadiazin tedavi olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte, her iki ilacın da kadınlarda ve fetüste önemli yan etkileri vardır ve sadece son çare olarak kullanılırlar. Potansiyel yan etkiler arasında kan hücrelerinin ve karaciğer toksisitesinin oluşmasına yardımcı olan kemik iliğinin baskılanması yer alır.

 

Toksoplazmoz Doğal Tedavisi 

 

Bir paraziti yok etmeye çalışırken, sağlıklı bir diyet başlamak en iyi seçenektir. Şeker, buğday, rafine karbonhidrat, süt, kahve, çay ve alkolden kaçınmak en iyisidir. Meyve alımını kısa vadede sınırlamak da iyi bir fikirdir. Anti-parazit etkisi olan önerilen gıdalar arasında zencefil, çiğ kabak çekirdeği, papaya suyu,  turp, kelp, soğan, yaban turpu, acı biber, nar, lahana, badem, kombucha çayı, papaya tohumu, havuç, karabiber, limon ve ananas bulunmaktadır.  Genel olarak, diyet yüksek miktarda sebze, biraz meyve ve yeterli et tüketmelidir.

  • Ceviz  toksoplazmoza karşı etkili bir doğal çare olarak kabul edilir. Mantar, maya ve parazitlerle savaşan doğal tanenler içerir.
  • Sarımsak  , toksoplazmoz için mükemmel bir tedavidir. Antimikrobiyal, antibiyotik, antioksidan, antibakteriyel, antifungal, antelmintik ve anti-parazitik özelliklere sahiptir. Sarımsak dişleri ve  sarımsak suyu, toksoplazma gibi parazitlerin çoğalmasını önleyebilir.
  • Hindistan cevizi   yağı anti-Toxoplasma gondii analizinde önemli bir inhibe edici aktivite göstermiştir. Sonuç olarak standart antibakteriyel ilaç klindamisin ile karşılaştırılabilir olarak kabul edildi.
  • Kekik  esansiyel yağı, karvakrol adı verilen bir monoterpenik fenol izomerik içerir. Antitümör, antimikrobiyal, antibakteriyel, insektisidal ve anti-parazitik gibi birçok koruyucu faaliyet gösterdiği bilinmektedir. Kekik yağı da parazitleri tedavi etmek için bulunan timol adı verilen başka bir güçlü madde içerir .

 

Özellikle gebelik döneminde riskli olan bu enfeksiyondan korunmak için önerilerimizi dikkatli bir şekilde takip etmeli ve en kısa sürede doktorunuza danışarak gerekli tedaviyi olmalısınız. Yazımız umarım bu açıdan yol gösterici olmuştur. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa