CarouselFaydalı BilgilerSağlık RehberiYan Blok

Tüberküloz Nedir

Tüberküloz  ( Verem Hastalığı )  ,Verem Nedenleri ,Verem için Riskler Nelerdir ? ,Tüberküloz Belirtileri  , Verem Bulaşıcı mı ?  ,Verem Kuluçka Süresi  ,Verem Tanısı ve Teşhisi  ,Tüberküloz Tedavisi 

Verem olarak bilinen tüberküloz hastalığı artık tedavisi olan bir hastalıktır fakat gene de dikkat edilmeli ve  önlem alınması gereken bir rahatsızlıktır. Bizde bundan kaynaklı sizlere tüberküloz yani verem hastalığı hakkında her şeyi bu yazıda aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Tüberküloz  ( Verem Hastalığı ) 

Tüberküloz  bir bakteri olan Mycobacterium tuberculosis’in   neden olduğu multisistemik bir enfeksiyöz hastalıktır. Tüberküloz  dünya çapında bulaşıcı hastalıklarla ilişkili ölümlerin en yaygın nedenidir (dünya çapında yaklaşık 10 milyon insan tüberküloz hastası olmuştur ve dünya çapında yaklaşık 1,8 milyon insan yaşamını yitirmiştir). D Tüberküloz  gelişmesi için en yaygın yer (yaklaşık% 85) portmone yoldur. İnsanlar Mycobacterium tuberculosis için bilinen tek konaklardır.

TüberkülozVerem muhtemelen birkaç yüzyıl boyunca insanları enfekte etmektedir; Verem enfeksiyonlarının kanıtları, MÖ 8000 yılına kadar uzanan kadavrada bulunmuştur. Yunanlılar bunu bir israf hastalığı (phthisis) olarak nitelendirdi. Birçok Avrupa ülkesi için verem, yetişkinlerin yaklaşık% 25’inde ölüme neden olmuş ve 1900’lerin başına kadar ABD’de önde gelen ölüm nedenidir.   Bu potansiyel olarak zayıflatıcı ve ölümcül hastalığın tüm yönleri hakkında tıbbi literatürde mevcut çok sayıda ayrıntılı bilgi bulunmaktadır. Bu makalenin amacı okuyucuyu veremi tanıtmak ve veremin neden, iletim, tanısal testler, tedaviler ve önleme yöntemleri hakkında genel bir bilgi edinmelerine yardımcı olmaktır.

Verem Nedenleri

Tüberkülozun nedeni, Mycobacterium tuberculosis  bakterisi tarafından insan dokularının  enfeksiyona uğramasıdır.  Bu bakteriler yavaş büyüyen, aerobik ve vücut hücreleri  içinde büyüyebilir. Eşsiz hücre duvarı, vücudun savunma sisteminden korunmasına yardımcı olur ve mikobakterilere  ,diğer bakteriyel, fungal veya parazitik cinslerle nadiren meydana gelen bir asit durulamadan sonra tutma yeteneği kazandırır.

Vücut savunmasıyla tahribattan kaçan mikobakteriler, birçok organı kanla veya lenfatik yollarla yayılabilir . Tipik Verem lezyonları olarak adlandırılan granülomlar genellikle orta nekrotik alandan, daha sonra makrofajlar, dev Langerhans hücreleri ve olgunlaşmamış makrofajlar, plazma hücreleri ve daha fazla lenfositler tarafından çevrelenmiş lenfositlerden oluşan bir bölgeden oluşur. Bu granülomlar ayrıca mikobakteriler içerir. Gizli enfeksiyonlarda, fibröz bir kapsül genellikle granülomları çevreler ve bazı kişilerde granülomlar kalsifiye olur, ancak bağışıklık savunması başlangıçta veya daha sonra başarısız olursa  , bakteriler yayılmaya ve organ fonksiyonlarını bozmaya devam eder. Verem kolayca yayılmamasına rağmen, genellikle yakın temas halinde olan insanlar arasında yayılır.

Verem için Riskler Nelerdir ?

 

Tüberküloz gelişimi için birçok risk faktörü vardır. Bazı insan gruplarının, hastanelerde çalışanlar ve tüberkülozlu insanların yaşayabileceği diğer alanlar (hapishaneler, bakım evleri, HIV hastaları için grup evleri) gibi yüksek riskleri vardır . Uyuşturucu kullanıcıları veya bilinen verem enfeksiyonları olan kişilerle yakın ilişkide olanlar daha yüksek risk altındadır. Yüksek risk altındaki diğer kişiler şunları içerir:

 • Tüberküloz insidansının yüksek olduğu bilinen bölgelerden gelen ziyaretçiler ve göçmenler
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi olan çocuklar ve yaşlılar
 • HIV enfeksiyonu olan hastalar
 • Uyuşturucu bağımlıları
 • Baş ve boyun kanseri hastaları
 • Nakli hastaları
 • Diyabetliler
 • Böbrek hastalığı olanlar
 • İmmünsüpresif tedavi gören insanla
 • Silikoz olanlar.

Tüberküloz Belirtileri 

Bazı verem tipleri olmasına rağmen, akciğer tüberkülozu, verem enfeksiyonlarının çoğunluğundan  sorumludur. Sonuç olarak, akciğer tüberküloz semptomları ve bulguları diğer tüberküloz tanısı ile birlikte veya onlardan önce de ortaya çıkabilir.

 • Ateş
 • Gece terlemeleri
 • Öksürük (genellikle kronik)
 • Hemoptizi ( öksürük kadar kanlı balgam )
 • İştah azalması veya kaybı
 • Kilo kaybı ve / veya kas kaybı
 • Yorgunluk ve / veya halsizlik
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Şişmiş lenf düğümleri
 • Pnömonit (yaşlılarda tek semptom olabilir) verem belirtileri arasındadır.

 Verem Bulaşıcı mı ? 

 

Tüberküloz bulaşıcıdır ve hapşırma , öksürme ve balgam ile temas sırasında havadaki damlacıklar yoluyla başkalarına bulaşabilir , bu yüzden hastalığı enfekte kişilerle yakın temastan vereme yakalanbilirsiniz. Salgınlar kalabalık ortamlarda meydana gelir.

Verem Kuluçka Süresi 

 

Kuluçka süresi yaklaşık iki ile 12 hafta arasında değişebilir. Bir kişi uzun süre  bulaşıcı kalabilir ve birkaç hafta boyunca uygun tedaviye girene kadar bulaşıcı olmaya devam eder. Bununla birlikte, bazı insanlar enfekte olabilir ancak enfeksiyonu baskılayabilir ve yıllar sonra semptmları geliştirebilir; bazıları hiçbir zaman semptom geliştirmez veya bulaşıcı değildir.

Verem Tanısı ve Teşhisi 

 

Veremi kontrol etmek için, doktor akciğerleri dinlemek ve lenf düğümlerinde şişlik olup olmadığını kontrol etmek için bir stetoskop kullanır. Ayrıca bireyin semptomları ve tıbbi öykü hakkında yanı sıra bireyin tüberküloz riskide değerlendirilmektedir.

Verem hastalığı  için en yaygın tanı testi , verem ön bakteri özü olan küçük bir PPD tüberkülin enjeksiyonunun iç önkolun hemen altında yapıldığı bir deri testidir.  Enjeksiyon bölgesi 2-3 gün sonra kontrol edilmeli ve eğer sert, kırmızı bir şişlik belirli bir boyuta kadar şişmişse, bu durumda verem hastalığının mevcut olması muhtemeldir.

Ne yazık ki, cilt testi yüzde 100 doğru değildir ve yanlış pozitif ve negatif okumalar verdiği bilinmektedir. Bununla birlikte, veremi teşhis etmek için kullanılabilen başka testler vardır. Kan testleri, akciğer grafileri ve balgam testleri, vereme neden olan bakterilerinin varlığını test etmek için kullanılabilir ve bir cilt testi ile birlikte bu testler kesin sonuç için yapılır.

 

Tüberküloz Tedavisi 

 

Verem  genellikle tedavi edilebilir ve verem tedavisi için yirmiden fazla ilaç bulunmaktadır. Ancak ilaçların çoğu yıllar önce geliştirilen ilaçlardır. Verem tedavisi ücretsiz devlet desteği ile verem dispanserlerinde yapılmaktadır. Tedavi genellikle en az altı ay boyunca alınması gereken verem ilaçlarından oluşur . Ancak tedavi, ilaçların tüm süre boyunca gerektiği gibi alınmaları durumunda başarılı olacaktır.

İlaçlar farklı durumlarda farklı kombinasyonlarda kullanılır. Örneğin, daha önce hiç tedavi görmemiş kişilere farklı tedavi uygulanır.  Bazı ilaçların çok ciddi yan etkileri vardır ve bu kadar uzun bir süre almak çok zordur. Bu nedenle, geliştirilecek yeni verem ilaçlarına acil ihtiyaç duyulmaktadır . Ayrıca, birçok insan artık bir veya daha fazla ilaca dirençlidir.  Verem ve beslenme arasında iki yönlü bir bağlantı da vardır . Verem beslenmeyi daha da kötüleştirmektedir ve beslenme yetersiz kalırsa veremi, daha kötü hale getirmektedir. Bundan kaynaklı düzenli ve sağlıklı beslenme, sigarayı bırakma ve alkol kullanmamak kesin kurallardır.

 

Verem hastalığı hakkında sizlere elimizden geldiği kadar bilgiler vermeye çalıştık umarım yararlı olmuşuzdur. Sağlıklı günler ve tedaviler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa