CarouselSağlıklı Beslenme

Tüketimi ve Kullanımıyla Havucun Faydaları Nelerdir?

Havuç Nedir? ,Havuç Besin Değerleri ,Havucun Faydaları ,Havuç Nasıl Tüketilir ?

Havucun faydaları arasında kolesterol ve kalp krizi riskini , kanseri engelleme, göz sağlığını koruma ve erken yaşlanma belirtilerinin azalması sayılabilir. Ayrıca, havuçlar cildi iyileştirme, bağışıklık sistemini güçlendirme, sindirimi iyileştirme , kardiyovasküler sağlığı koruma, vücudu detoksifiye etme ve ağız sağlığını çeşitli yollarla artırma becerisine sahiptir . Ayrıca, çok yönlü vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Şimdi kısaca bahsettiğimiz havucun faydaları konusu aşağıda daha etkili bir şekilde açacağız.

Havuç Nedir?

Havuçlar, dünyada en yaygın olarak kullanılan ve en çok kullanılan sebzelerden biridir, çünkü kısmen kolay büyürler ve çok sayıda yemek ve salata yapımında kullanılırlar. Bilimsel olarak Daucus carota olarak sınıflandırılmış ve kök sebzeler olarak bilinmektedir. Havuç, turuncu, mor, beyaz, sarı ve kırmızı gibi farklı renklerde yetişebilmektedir. Fakat en bilineni turuncudur.

Dünyada en çok tüketilen havuç türü, yukarıda adı geçen yabani türlerin evcil çeşitliliği olup, Avrupa ve Güneybatı Asya’ya özgüdür. Havuçların çoğu şu anda Çin’de yetiştirilmektedir, ancak dünyanın her yerinde salata ve çorbaların yanı sıra atıştırmalıklar, yan yemekler ve birçok reçetenin temel malzemeleri için tek başına bir sebze olarak yer almak üzere ihraç edilmektedir.

Havucun FaydalarıHavuç çok lezzetli olmayan odunsu bir çekirdek elemente sahiptir, bu nedenle ekim, sonunda karakteristik olarak seçilmiştir ve bugün aşina olduğumuz havuçlar biçiminde kalmıştır. Hem yetişkinler hem de çocuklar, gevrek dokuları ve tatlı tadı nedeniyle onları severler, bu nedenle çocuklar için yemekten zevk aldıkları için, ebeveynler için değerli sebzelerden biridir. Havuçların sağlık faydaları ve lezzetli tatları, dünyadaki kültürel mutfaklarda önemli bir sebze olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Bu  nedenle, ilk önce havuçları bu kadar faydalı yapan şeyin ne olduğunu anlamak adına havuncun faydaları hakkında bilgi vermek gerekir.

Havuç Besin Değerleri

Havuçların yararlarının çoğu, beta-karoten ve lif içeriğine bağlanabilir . Bu kök sebzeler de bulunan bir antioksidandır. Ayrıca   A vitamini , C vitamini , K vitamini  ve B vitamini  ile birlikte pantotenik asit , folat, potasyum , demir , bakır ve manganez açısından da zengindir. 100 gram havucun besin değerleri ;

İÇERİK                 BESİN DEĞERİ    RDA YÜZDESİ
Enerji41 Kcal% 2
Karbonhidratlar9.58 g% 7
Protein0,93 g% 1.5
Toplam yağ0,24 g% 1
Kolesterol0 mg0%
Diyet lifi2.8 g% 7
VİTAMİNLER                     
folat19 µg% 5
Niasin0.983 mg% 6
Pantotenik asit0.273 mg% 5.5
Piridoksin0.138 mg% 10
B2 vitamini0,058 mg% 4
Tiamin0,066 mg% 6
A vitamini16706 IU557%
C vitamini5.9 mg% 10
K vitamini13.2 µg% 11
MİNERALLER    
Sodyum69 mg% 4.5
Potasyum320 mg% 6.5
Kalsiyum33 mg% 3
Bakır0.045 mg% 5
Demir0.30 mg% 4
Magnezyum12 mg% 3
Manganez0.143 mg% 6
Fosfor35 mg% 5
Selenyum0,1 µg<% 1
Çinko0.24 mg% 2
BİTKİSEL BESİNLER                         
Karoten-a3427 µg
Karoten-B8285 µg
Kripto-ksantin-B0 µg
Lutein-zeaksantin256 µg

 

Havucun Faydaları 

 

Düzenli olarak havuç ya da havuç suyu tüketmek vücuda bir çok yarar sağlamaktadır. Havucun faydaları aşağıdaki başlıklarda ayrıntılı olarak ele alınmaktadır.

Göz Sağlığını Korur 

 

Üç önemli besin ; beta karoten, lutein ve zeaksantin göz sağlığını önemli ölçüde artırır. Örneğin, beta karoten olmadan (bir A vitamini formu), maküler dejenerasyon ve hatta körlük de dahil olmak üzere çeşitli göz bozuklukları formları oluşabilir. Bu arada, lutein ve zeaksantin, yaşla ilgili görme kaybı riskini azaltmak için etkilidir. Özellikle gece körlüğüne karşı etkilidir.  Sadece bir bardak havuç suyu , A vitamini ihtiyacınızın % 400’ünü sağlar. Havuçlar beta karoten formunda A vitamini içerir.  A vitamini eksikliği ilk önce gece körlüğüne, sonra da kalıcı körlüğe yol açabilir.

Havuç suyunu düzenli olarak içmek veya havuç tüketmek, yaşamınız boyunca sağlıklı gözlerinizi ve görüşünüzü korumanıza yardımcı olacaktır. Ham formda havuç tüketmeniz size hitap etmiyorsa, havuç suyu içmenin aynı göz sağlığı yararları üzerinde olduğunu aklınızda bulundurun.

Antitoksidan Etkisi ile Koruma 

 

Havuçlarda ve diğer turunçgillerde bulunan karotenoidler, çeşitli geçici hastalık ve ciddi kronik hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlar  barındırmaktadır. Havuç ve havuç suyu, vücudun serbest radikal hasarından , zararlı bakterilerden, virüslerden ve iltihaptan korunmasına yardımcı olarak bağışıklık sistemine fayda sağlar .

Havuç ve havuç suyu faydalarından sorumlu olan antioksidanlar şunları içerir: C vitamini, beta karoten, likopen, lutein, zeaksantin. Havuçlar, her ikisi de DNA hasarı, inflamasyon seviyeleri ve hücre mutasyonu düzeylerini durdurarak kanserle savaşan en yüksek doğal karotenoid fitokimyasal ve antioksidan beta karoten kaynaklarından biridir.

Kalp Hastalığı ve İnme için Riski Azaltır

 

Havuç gibi  diğer turunçgiller de dahil olmak üzere yetişkin kadınlarda kardiyovasküler hastalık riskini azaltır . Diğer kardiyovasküler risklerden bağımsız olarak, güncel araştırmalar, içme havuç suyunun oksidatif stresi azaltarak kalp sağlığına yararlı olduğunu ve vücudun çeşitli kardiyovasküler hastalıklara karşı savunmasını geliştirdiğini göstermektedir.

Bu etki büyük olasılıkla havuçların içerdiği yüksek antioksidan içeriğinden kaynaklanmaktadır. Havuçlar ayrıca kolesterolü düşürmek ve vücudun yağları sindirme yeteneğini artıran safra üretimini  dengelemek adına çalışır. Bu sadece sindirim sisteminizin beslenmeden beslenmeyi doğru bir şekilde emmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda doğrudan vücudunuzdaki iyi kolesterol seviyelerini de  olumlu yönde etkileyerek  kalbinizi korur.

Kansere Karşı Koruma Sağlar 

 

Kanıtlar, meyve ve sebzelerden yüksek düzeyde karotenoid tüketilmesinin kanser  riskini azaltacağı yöndedir.  Çalışmalar, havuçlardaki bu antioksidanların lösemi hücrelerine karşı savaşabileceğini ve yumurtalık kanseri, meme kanseri gibi en yaygın kanser türlerinden bazılarının riskini azaltmada rol oynayabileceğini göstermektedir.

Bu sonuçlar, taze havuç suyunun günlük alımının vücudun kansere karşı savunmasında yardımcı olabileceğini göstermektedir. Kandaki koruyucu antioksidan karotenoidlerin artan seviyelerinde etkili bir yaklaşım olduğunu göstermektedir. Bu da, her ikisi de kanser büyümesine karşı koruyan oksidatif stresi ve enflamasyonu azaltmıştır.

Ağız Sağlığının Korur

 

Havuçlarda bulunan besinler, vücudun ağız yoluyla giren ve diş etleri ve dişler içinde yaşayan bakteriler ve toksinlerle savaşma kabiliyeti dahil olmak üzere bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olur. Havuçlardaki bazı mineraller antibakteriyel  olması  ile diş boşlukları ve diş çürümelerini önlemeye yardımcı olabilir . Havuçlar ayrıca yemeklerden sonra yenilirse dişlerden plak ve lekeleri çıkarmaya da yardımcı olmaktadır. Bir kez yenildiğinde, havuçtaki lif, doğal bir sindirim sistemi fırçası olarak hareket ederek, bağırsakta istenmeyen bakterileri uzaklaştırarak ve bağışıklık arttırıcı besinlerin daha iyi sindirilmesini teşvik ederek bağışıklığınızı korur ve güçlendirir.

Cilt Sağlığını ve Yara İyileşmesini Artırır

 

Beta karoten, her türlü yarayı iyileştirmek için kritik öneme sahiptir. Havucun faydaları arasında cilt sağlığını koruma yüksek beta karoten içeriği nedeniyle yüzyıllar boyunca yaraları iyileştirmek için bir kültivatör olarak bile kullanılmaktadır.  Herhangi bir cilt enfeksiyonu, yaralanma durumu veya başka yaralarınız varsa, havuç ve havuç suyunun, daha hızlı iyileşme ve enfeksiyona karşı etkili olarak belirgin deri iltihap belirtileriyle mücadele etme yeteneğinizi arttırarak cildinizin sağlığından yararlandığını göreceksiniz .

Beyin Sağlığı Korur 

 

Havuç ve havuç suyu , Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlayarak, hafızayı geliştirerek ve diğer bilişsel gerileme türlerine karşı korunarak beyin sağlığına fayda sağlar . Bunun nedeni, havuçun beyindeki oksidatif stresi azaltma yeteneğidir ve sinir sinyal kapasitesini zayıflatabilir.

Havuç Nasıl Tüketilir ? 

 

Havucun faydaları  havucun pişirme veya öğütme yöntemi ile tüketilmesi ile alınmaktadır. Ayrıca havuç suyu bir meyve  suyu olarak tüketilebilir.

Havuçların yağda pişirilmesi, püre haline getirilmesi veya meyve suyu haline getirilmesi, karotenoidlerin mevcudiyetini yüzde 600 artırır.

Yağlar, karotenoidlerin yağda çözünebildiğinden, karotenoidlerin kanda% 1000 oranında emilmesine de yardımcı olurlar, bu yüzden üstüne biraz zeytinyağı dökerek havuçları tüketin.

 

Havucun faydaları hakkında sizlere hazırladığımız yazımızın yararlı olduğunu umuyoruz. Her zaman ki gibi bizimle iletişime geçerek , aklınızdaki soruları sorabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa