CarouselSağlık RehberiSağlıklı Yaşam

Uyku Bozuklukları

Uyku Bozukluğu Nedir ? , Uyku Bozukluklarının Nedenleri, Uyku Bozukluğu Testi  ,Uyku Bozukluğu Tedavisi 

Uyku bozuklukları hakkında sizlere vereceğimiz bilgiler arasında uyku bozukluğu nedenleri , testi ve  tedavisine de değineceğiz. İyi okumalar dileriz.

Uyku Bozuklukları  Nedir ? 

 

Uyku bozuklukları, kişi uyurken onu uykuda rahatsız eden ve bu sayede uyku düzeninin bozulmasına neden olan durumdur.  Geceler uykuya dalmada zorlanma, uyku sırasında uyanma ve uyandıktan sonra bir daha uyuyamama veya uyumadan çok zorlanma gibi birçok uyku bozukluğu bulunmaktadır. Bu durum gün içerisindeki aktivitelerinize ve işlerinize konsantre olmanızı engelleyebilir.

Ayrıca sizi çok daha sinirli yapabilir ve kendinizi aşırı şekilde yorgun hissetmenize yol açabilir. Hemen hemen her insan hayatının belirli bir döneminde bu problem ile karşılaşır.  Ayrıca uyku bozuklukları her yaş gurubunda rastlanan bir problemdir.  Uyku bozuklukları tedavisine ve nedenlerine bağlı olarak uzun veya kısa sürebilir.

Uyku Bozukluklarının Nedenleri

 

Uyku bozukluklarına yol açabilen birçok hastalık, durum   bulunmaktadır.

Ancak bunların arasında en yaygın görülenleri aşağıdaki gibidir;

 • Uyku Bozukluklarının NedenleriGeceleri altına kaçırma durumu genellikle çocuklarda görülen ve yaygın bir uyku bozukluğu nedenidir. Çocuklar genellikle 6,7 ve 8 yaşlarında bu durumdan kurtulurlar ve mesane kontrolü ile kendi başına işeme kontrolünü ellerine alırlar.
 • Uykuya dalmada sorun yaşama, uykusuzluk veya uyuduktan hemen sonra bunu devam ettirememe gibi sorunlar yaşamasıdır. Kimi insanlarda sadece birkaç gece yaşanırken, kimi insanlarda 2-3 ay ve hatta kimi insanlarda yıllar boyunca devam edebilir. Bunun nedeni uzak mesafeli uçuşlarda (jet lag), kaygı bozukluğu (anksiyete), stres, sindirim ve hormon problemleridir. Ayrıca bazı hastalıklar da bunun nedenleri arasında sayılabilir.
 • HBS (Huzursuz bacak sendromu), ara sıra bacaklarda karıncalanma hissi ve bacakların istemsiz hareket etmesiyle oluşan dürtülerdir.
 • Uyku bozukluklarına yol açan diğer durumlar diş taşlama, uyku apnesi, soğuk algınlığı, alerji, kaşıntı, sık idrara çıkma, horlama, kâbuslar ve fibromiyalji’dir.
 • Uyku apneleri, uyku esnasında çeşitli solunum kesintilerine yol açarak uyku bozukluğuna neden olabilir.
 • Soğuk algınlıkları, alerjiler, grip, öksürük, nezle ve üst solunum yolu enfeksiyonları gece nefes alamda zorluk yaşatabilir. Arıca horlamalar çok yüksek sesli ise, uykudan uyanmanıza yol açabilir.
 • Noktüri adı verilen sık idrara çıkma problemleri ise geceleri istemsiz olarak uyarılmanıza ve uyanmanıza yol açabilir.
 • Vücudun çeşitli bölgelerindeki ağrılar ve fibromiyajiniz bulunuyorsa, geceleri uyku bozukluğu çekmek kaçınılmaz olabilir.

Uyku Bozukluğu Testi 

 

Oluşan uyku bozukluklarının maksimum birkaç gün içinde geçmemesi durumunda, altta yatan ciddi problemlere işaret ediyor olabilir.  Bu nedenle hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekebilir. Muayene sonrasında uzman hekim sizden bazı testler isteyebilir.

 • Polisomnografi : uyku düzeyini nasıl etkilediğini belirlemek için oksijen düzeylerini, vücut hareketlerini ve beyin dalgalarını değerlendiren bir uyku testidir
 • Elektroensefalogram : beyindeki elektriksel aktiviteyi değerlendiren ve bu aktiviteye bağlı olası problemleri tespit eden bir testtir
 • Genetik kan testi: uyku sorunlarına neden olabilecek narkolepsi ve diğer altta yatan sağlık durumlarını teşhis etmek için yaygın olarak kullanılan bir kan testidir.

Uyku Bozukluğu Tedavisi 

 

Uyku bozukluklarının tedavisi, tür ve altta yatan nedene bağlı olarak değişebilir. Bununla birlikte, genellikle tıbbi tedavilerin ve yaşam tarzı değişikliklerinin bir kombinasyonunu içerir.

Tıbbi tedaviler arasında ; :

 • uyku hapları
 • melatonin takviyeleri
 • alerji veya soğuk algınlığı  ilaçları
 • altta yatan sağlık sorunları için ilaçlar
 • solunum cihazı veya uyku apnesi sorunu için ameliyat bulunmaktadır.

 

Yaşam tarzı değişiklikleri , özellikle de tıbbi tedavilerle birlikte yapıldığında, uyku kalitenizi önemli ölçüde artırabilir.  Aşağıdaki değişikler size yardımcı olabilmektedir;

 • diyetinize daha fazla sebze ve balık ekleyerek ve şeker alımını azaltmak
 • egzersiz yaparak stres ve endişeyi azaltmak
 • Düzenli bir uyku programı yaratmak ve bu programa uymak
 • yatmadan önce daha az su içmek
 • kafein alımını sınırlandırarak, özellikle öğleden sonra veya akşamları uykunuzu kaçırmasını engelleyebilirsiniz
 • tütün ve alkol kullanımının azaltılması
 • yatmadan önce daha küçük düşük karbonhidratlı yemek yeme

Yatağa gitmek ve her gün aynı zamanda uyanmak da uyku kalitenizi önemli ölçüde artırabilir. Hafta sonları uyumak için cazip olsa da, bu iş günü sırasında uyanıp uykuya dalmayı daha da zorlaştırabilir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa