Genel

Varis Ameliyatı

Varis Ameliyatı Nedir?  ,Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır ?  ,Varis Ameliyatı Nedeni ,Varis Ameliyatı Riskleri  ,Varis Ameliyatı Öncesi ve Sonrası 

Varisli damarlar tedavisi hakkında genel bilgileri daha önceki yazımızda vermiştik bu yazımızda ise varis ameliyatı   bilgileri  sunacağız. İyi okumalar dileriz.

Varis Ameliyatı Nedir? 

Varisli damarlar , deri altında görebileceğiniz şişmiş, bükülmüş ve genişlemiş damarlardır. Genellikle kırmızı veya mavi renktedirler. Genellikle bacaklarda görülürler, ancak vücudun diğer kısımlarında da varisli damarla oluşabilmektedir.  Normalde, damarlarınızdaki vanalar kanınızın kalbe doğru aktığını gösterir, böylece kan tek bir yerde toplanmaz. Varisli damarlardaki vanalar hasarlı veya eksik olması durumudur. Bu, özellikle ayakta olduğunuzdan damarların kanla dolmasına neden olur.  Varis ameliyatı  yüzeysel safen ven adı verilen bacaktaki büyük bir damarın çıkarılması veya bağlanması için kullanılır. Bu varisli damarların tedavisine yardımcı olur. Varis ameliyatı  genellikle yaklaşık 1 ile 1 1/2 saat sürmektedir.  Uykuda olacağınız ve ağrı hissedemeyeceğiniz genel anestezi uygulanmaktadır.  Vücudunuzun alt yarısını yapacak spinal anestezi  de cerrahınız tarafından tercih edilebilir.  Ayrıca, rahatlamanıza yardımcı olacak ilaçlar da size verebilir.

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır ? 

Varis Ameliyatı Nedir? 

Cerrahınız bacağınızda 2 veya 3 küçük kesi yapacaktır.   Kesikler, hasar görmüş damarınızın üst, orta ve altına yakındır. Biri kasıklarında. Diğeri bacağınızda, baldırınızda veya ayak bileğinizde olabilir.  Cerrahınız daha sonra ince ve esnek bir plastik telini kasıklarınıza damardan geçirecek ve telini damardan diğer kesime doğru uzatır.
Tel daha sonra damara bağlanır ve alt kesiden dışarı çekilir, bu da damarı dışarıya çeker. Cildinizin yüzeyinde başka hasarlı damarlar varsa, cerrahınız bunları kaldırmak veya bağlamak için küçük kesikler de yapabilir. Bu ambulatuvar flebektomi denir.  Cerrah kesikleri dikişlerle kapatır.  İşlemden sonra bacağınızda bandaj ve kompresyon çorapları kullanacaksınız.

Varis Ameliyatı Nedeni

Varis ameliyatı aşağıdaki sebeplerden kaynaklı yapılabilir.

 • Kan akışında sorun yaratan varisler
 • Bacak ağrısı ve yoğunluğu
 • Damarlarda çok fazla basınçtan kaynaklanan cilt değişiklikleri veya yaralar
 • Damarlarda kan pıhtılaşması veya şişme
 • Bacağınızın görünümünü iyileştirmek
 • Daha yeni prosedürlerle tedavi edilemeyen varisli damarlar

Günümüzde doktorlar nadiren varis  ameliyatları yapmaktadırlar çünkü genel anestezi gerektirmeyen variköz venleri tedavi etmek için daha yeni, cerrahi olmayan yollar vardır ve bir gece hastanede kalmadan yapılmaktadırlar. Bu tedaviler daha az ağrılı, daha iyi sonuçlara ve daha hızlı iyileşme süresine sahiptir.

Varis Ameliyatı Riskleri 

Varis  ameliyatı genellikle güvenlidir. Doktorunuzdan çıkabilecek herhangi bir sorun hakkında bilgi isteyebilirsiniz.

Genel olarak anestezi ve cerrahi riskleri aşağıdaki durumları içermektedir.

 • İlaçlara karşı reaksiyonlar
 • Solunum problemleri
 • Kanama , kan pıhtıları
 • Enfeksiyon
 • Çürüyen veya yara izi bırakan durumlar
 • Sinir hasarı
 • Zamanla varislerin geri dönüşü

Varis Ameliyatı Öncesi ve Sonrası 

 

Her zaman doktorunuza ameliyattan önce aşağıdaki bilgileri vermeniz gerekmektedir. Merak etmeyin size unutursanız doktorunuz size bu bilgiler almak için sorular soracaktır.

 • Hamileyseniz veya hamile kalma ihtimaliniz varsa
 • Reçetesiz satın aldığınız ilaçlar, takviyeler veya herhangi bir ek takviye gıda da dahil olmak üzere  herhangi bir takviye besin alıyorsanız
 • Günde 1 ya da 2 alkollü içki içiyorsanız

Kanınızın pıhtılaşmasını zorlaştıran ilaçları almayı bırakmanız istenebilir. Bunlar arasında aspirin, ibuprofen , naproksen, warfarin ve  diğer ilaçlar gibi kan incelticiler bulunur. Doktorunuz size ameliyat öncesi ve sonrasında ilaçlar reçete edecektir.   Muhtemelen ameliyattan en az 6 ila 8 saat önce bir şey içmemeli veya yemek yememeniz istenecektir.  Reçetelenmiş ilaçlarınızı küçük bir yudum su ile alın.

Bacaklarınız, ameliyattan 3 ile 5 gün sonra şişliği ve kanamayı kontrol altına almak için bandajlarla sarılacaktır. Onları birkaç hafta boyunca bacaklarınızda kalması gerekebilir. Varis ameliyatı sonrası ağrıyı azaltır ve bacağınızın görünümünü iyileştirir. Nadiren,  varis ameliyatı  yara izlerine neden olur. Hafif bacak şişmesi oluşabilir. Varis  çorapları düzenli olarak kullandığınızdan emin olmanız gerekir.

Varis ameliyatı  hakkında bilgilerden de görebileceğiniz gibi herhangi korkulacak bir durum yoktur. Aklınızdaki soruların umarım cevabı olabilmişizdir. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa