Genel

Varis Nedir ?

Varis Nedir?  ,Varis Belirtileri  ,Varis Nedenleri  ,Varis için Risk Faktörleri ,Varis Olumsuz Etkileri  ,Varis Önleme 

Bu yazımızda sizlere varis nedir , varisin nedenleri ve  risk faktörlerinden bahsedeceğiz. Varis genelde bacaklarda görülür. Fakat varis damarlarda gelişen bir durumdur ve bacaklarda görülme nedeni ağırlığımızı taşımasından kaynaklıdır. Daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Varis Nedir? 

Varisli damarların şişmesi durumudur ve genişlemiş damarlar olarak ifade edilri. Herhangi bir damar varis olabilir, ancak en çok etkilenen damarlar bacaklarınızdaki ve ayaklarınızdakilerdir. Çünkü ayakta durmak ve dik durmak alt bedeninizin damarlarındaki basıncı arttırır.  Birçok insan için varisli damarlar ve örümcek damarları – yaygın, varisli damarların hafif bir varyasyonu – sadece kozmetik bir ilgi konusudur. Diğer insanlar için varisli damarlar  ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilir. Bazen varisli damarlar daha ciddi problemlere yol açar. Varisli damarlar, diğer dolaşım problemleri için daha yüksek bir risk de işaret edebilir. Tedavi, doktorunuzun damarları kapatmak veya çıkarmak için kendi kendine bakım önlemlerini veya prosedürlerini içerebilir.

Varis Belirtileri 

Varis Nedenleri  Varisli damarlar herhangi bir acıya neden olmayabilir. Varisli damarlara sahip olabileceğiniz belirtiler şunlardır:

 • Koyu mor veya mavi renkte damarlar
 • Bükülmüş ve şişkin görünen damarlar; genellikle bacaklarındaki kordonlar gibi
 • Bacaklarınızda  ağrı hissi
 • Alt bacaklarınızda yanma, zonklama, kas krampı ve şişme
 • Uzun süre oturduktan veya ayakta durduktan sonra  ağrı
 • Damarlarınızın bir veya daha fazlasının kaşınması
 • Varisli damarlardan kanama
 • Derinin kırmızı renk değişikliği ile damarda ağrılı bir kord

Renk değişimi, damar sertleşmesi, cildin iltihaplanması veya bileğinizin yakınındaki cilt ülserleri, tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir vasküler hastalık formunuz olabilir anlamına gelebilir.  Örümcek damarlar varisli damarlara benzer, ancak daha küçüktürler. Örümcek damarlar cildin yüzeyine daha yakın bulunur ve genellikle kırmızı veya mavidir.  Bacaklarda görülürler, ancak yüzünde de oluşabilirler. Örümcek damarlar boyut olarak değişir ve genellikle örümcek ağı gibi görünürler. Eğer ağrılarınız artış gösteriyorsa ve ciltte ciddi kızarıklıklar varsa doktora görünmeniz gerekir.

Varis Nedenleri  

 

Arterler kalpten kanı dokularınızın geri kalanına taşırlar. Damarlar, vücudunuzun geri kalan kısmındaki kanı kalbe geri gönderir, böylece kan yeniden vücutta dolaşır. Kalbinize kan vermek için bacaklarınızdaki damarlar yerçekimine karşı çalışmalıdır.

Alt bacaklarınızdaki kas kasılmaları pompa görevi görür ve elastik damar duvarları kalbe kan dönüşüne yardımcı olur. Damarlarınızdaki minik supaplar, kanın kalbinize doğru akması ve kanın geriye doğru akmasını önlemek için yakınınızda açılır. Varisli damarların nedenleri arasında şunlar olabilir:

 • Yaşlandıkça damarlarınız esnemeye  neden olabilir. Damarlarınızdaki vanalar zayıflayabilir ve geriye doğru akması için kalbinize doğru hareket etmesi gereken kanı sağlar.
 • Damarlarınızdaki kan havuzları ve damarlarınız büyür ve varislere dönüşür. Damarlar mavi görünür, çünkü akciğerler boyunca dolaşıma girmekte olan oksijensiz kan içerirler.
 • Bazı hamile kadınlar varisli damarlar geliştirir. Hamilelik vücudunuzdaki kan hacmini arttırır, ancak bacaklarınızdaki kan akışını pelvisinize doğru azaltır. Bu dolaşım değişikliği, büyüyen fetusu desteklemek için tasarlanmıştır, ancak talihsiz bir yan etki  olarak bacaklarınızdaki genişlemiş damarlara yani varise neden olur.
 • Varisli damarlar ilk kez yüzeye çıkabilir veya uterusunuz bacaklarınızdaki damarlar üzerinde daha fazla baskı uyguladığı zaman, geç gebelik sırasında kötüleşebilir. Hamilelik sırasında hormonlarınızdaki değişiklikler de rol oynayabilir. Gebelik sırasında gelişen varisli damarlar, doğumdan 3 ile 12 ay sonra genellikle medikal tedavi olmaksızın iyileşmektedir.

Varis için Risk Faktörleri 

Bu faktörler variköz venler geliştirme riskinizi artırır:

 • Variköz venlerin riski yaşla birlikte artmaktadır. Yaşlanma, damarlarınızdaki kan akışını düzenleyen valfler üzerinde aşınma ve yıpranmaya neden olur. Sonuç olarak, bu aşınma, valflerin, kanın toprağa akması yerine topladığı damarlara geri akmasına izin verir.
 • Kadınların durumu geliştirmesi daha olasıdır. Hamilelik, adet öncesi veya menopoz sırasında hormonal değişiklikler bir faktör olabilir, çünkü kadın hormonları damar duvarlarında gevşeme eğilimi gösterir.
 • Diğer aile bireyleri varisli damarlara sahip ise sizde de gelişme olasılığı yüksetir.
 • Fazla kilolu olmak damarlarınızda ek bir baskı oluşturur.
 • Uzun süre ayakta durmak ya da oturmak aynı pozisyondan kaynaklı kan akışında sıkıntıya neden olmaktadır.

Varis Olumsuz Etkileri 

Variköz venlerin  bazı durumlarda aşağıdakilere neden olmaktadır.

 • Son derece ağrılı ülserler, özellikle ayak bilekleri yakınında, varisli damarların yakınında ciltte oluşabilir. Ülserlere, etkilenen damarlardaki kan basıncının artmasının neden olduğu bu dokularda uzun süreli sıvı birikimi neden olur.
 • Bazen, bacakların derinlerindeki damarlar genişler. Bu gibi durumlarda, etkilenen bacak önemli ölçüde şişebilir. Herhangi bir ani bacak şişmesi, tromboflebit gibi tıbben bilinen bir durum olan bir kan pıhtısını gösterebileceğinden acil tıbbi müdahaleyi gerektirir.
 • Bazen, cilde çok yakın damarlar patlayabilir. Bu genellikle sadece küçük kanamalara neden olur. Ancak, herhangi bir kanama tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyar,  tekrar meydana gelebilecek yüksek bir risk vardır.

Varis Önleme 

Varisli damarları tamamen önlemenin hiçbir yolu yoktur. Fakat dolaşımınızı ve kas hacminizi geliştirmek, varisli damarlar geliştirme veya çıkma ihtimalini azaltmaktadır. Evdeki varisli damarlardan rahatsızlığı tedavi etmek için alabileceğiniz önlemler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere varislerin önlenmesine yardımcı olabilir:

 • Egzersiz
 • Fazla kiloları vermek ve kilo kontrolü sağlamak
 • Yüksek lifli, düşük tuzlu diyet yeme
 • Yüksek topuklar ve sıkı çoraplardan kaçınma
 • Bacaklarını yükseltmek
 • Oturma pozisyonunuzu veya ayakta durma pozisyonunuzu düzenli olarak değiştirmek, hareket halinde olmak

 

Varis ile ilgili vereceğimiz bilgiler bu yazımızda bu kadar umarım işinize yarayacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa