Genel

Varis Tedavisi , Varis Nasıl Geçer

Varis Teşhisi ve Tanısı  , Varis Tedavisi Yöntemleri  ,Varis Çorapları, Skleroterapi ,Lazer Ameliyatı  ,Varis için Diğer Tedaviler ,Varis Nasıl Geçer

Varisin ne olduğu hakkında bilgileri önceki yazımızda vermiştik. Bu yazımızda ise sizlere varis tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz.

Varis Teşhisi ve Tanısı 

Varisli damarları teşhis etmek için, doktorunuz şişliği kontrol etmek için ayakta dururken bacaklarınıza bakmak da dahil olmak üzere fiziksel bir muayene yapar. Doktorunuz ayrıca bacaklarınızdaki ağrılar hakkında sizden bilgi isteyebilir.   Ayrıca, damarlarınızdaki vanaların normal olup olmadığını veya kan pıhtısı olduğuna dair bir kanıt olup olmadığını anlamak için bir ultrason testi deyapabilir. Ultrason testi  bir teknisyen kısa bir işlem yarapak bir top başlık ile krem sürerek varis bölgesinde gezdirir.  Ultrason bacaklarınızdaki damarların görüntülerini bir monitöre iletir, böylece doktorunuz bunları inceleyerek varis tedavisi için hangi yöntemi kullanacağına sizinle beraber karar verebilir.

Varis Tedavisi Yöntemleri 

Varis ÇoraplarıVaris tedavisi genelde hastanede uzun kalmayı gerektirmez ve kolay bir işlem olarak yapılır. Daha az invazif prosedürler sayesinde, varisli damarlar genel olarak ayaktan tedavi edilir.  Sigortanız tedavinizin maliyetini karşılamaktadır. Tamamen kozmetik nedenlerden dolayı yapılmışsa, muhtemelen varisli damarların tedavisi için ödeme yapmanız gerekecektir. Varis durumuna göre tedaviler aşağıdaki gibidir. Egzersiz yapmak, kilo vermek, sıkı kıyafet giymemek, bacaklarınızı yükseltmek, uzun süre ayakta durmak veya oturmak gibi öz bakımlar ağrıyı hafifletebilir ve varis damarlarının daha da kötüleşmesini önleyebilir.

Varis Çorapları

Tüm gün boyunca varis çorapları giymek genellikle diğer tedavilere geçmeden önce   ilk yaklaşımdır. Bacaklarınızı düzenli olarak sıkıştırırlar, damar ve bacak kaslarının kanı daha verimli bir şekilde hareket ettirmelerine yardımcı olurlar. Sıkıştırma miktarı, türe ve markaya göre değişir.  En çok satılan eczane ve tıbbi malzeme deposunda varis çorapları satın alabilirsiniz. Fiyatlar değişebilir. Reçeteli çoraplar da mevcuttur.

Kendi kendine bakım veya varis çoraplarına cevap vermezseniz veya durumunuz daha şiddetli ise, doktorunuz bu varisli damar tedavilerinden birini önerebilir:

Skleroterapi

 

Bu prosedürde, doktorunuz küçük ve orta büyüklükteki varisli damarları   kasıp kapatan bir çözelti ile enjekte eder. Birkaç hafta içinde, tedavi edilen varisli damarlar kaybolmalıdır.  Aynı venin birden fazla kez enjekte edilmesi gerekse de, doğru yapıldığında skleroterapi etkilidir. Skleroterapi anestezi gerektirmez ve doktorunuzun ofisinde yapılabilir.

Lazer Ameliyatı 

 

Doktorlar daha küçük varisli damarları ve örümcek damarlarını kapatmak için lazer tedavisi kullanabilir. Lazer ameliyatı, damarın yavaş yavaş solmasına ve kaybolmasına neden olan damar üzerine güçlü ışık patlamaları göndererek çalışır. Herhangi bir kesi veya iğne kullanılmaz.

Varis için Diğer Tedaviler 

Radyofrekans veya lazer enerjisi kullanarak kateter destekli prosedürler: Bu tedavilerden birinde, doktorunuz genişlemiş bir damara ince bir tüp (kateter) yerleştirir ve radyofrekans veya lazer enerjisi kullanarak kateterin ucunu ısıtır. Kateter dışarı çekilirken, ısı çökerek kapanın kapanmasına neden olarak damarları yok eder. Bu prosedür daha büyük varisli damarlar için tercih edilen tedavi yöntemidir.

Yüksek ligasyon ve ven sıyırma: Bu prosedür derin venlere katılmadan ve küçük insizyonlarla damarları çıkarmadan önce bir damarın bağlanmasını içerir. Bu çoğu insan için ayakta tedavi prosedürüdür. Damarın çıkarılması bacağınızdaki dolaşımını olumsuz etkilemez çünkü bacağın derinlerindeki damarlar daha büyük kan miktarlarına dikkat eder.

Ambulatuvar flebektomi:  Doktorunuz bir dizi küçük cilt delinmesiyle daha küçük varisli damarları çıkarır. Bu ayakta tedavi prosedüründe sadece bacağınızın kesilmiş kısımları uyuşturulur. Yara izi genellikle minimaldir.

Endoskopik ven cerrahisi:  Diğer teknikler başarısız olursa, bu operasyona sadece bacak ülserlerini içeren ileri bir vakada ihtiyacınız olabilir. Cerrahınız, varisli damarları görselleştirmek ve kapatmak için bacağınıza yerleştirilmiş ince bir video kamera kullanır ve daha sonra damarları küçük insizyonlarla çıkarır. Bu prosedür ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir.

Hamilelik sırasında gelişen varisli damarlar, doğumdan üç ile 12 ay sonra genellikle  varis tedavisi  olmaksızın gelişir.

Varis Nasıl Geçer

 

Varisli damarların neden olabileceği rahatsızlığı azaltmak için alabileceğiniz bazı ufak tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar arasında ;

  • Egzersiz ve yürüyüş, bacaklarınızdaki kan dolaşımını teşvik etmenin harika bir yoludur. Doktorunuz sizin için uygun bir aktivite seviyesi önerebilir.
  • Kilonuzu ve diyetinizi kontrol etmeniz önemlidir. Fazla kilo almak damarlarınızda gereksiz baskılar uygular.  Bundan kaynaklı diyetinizi kontrol etmeniz ve kilo kontrolü sağlamanız açısından önemlidir.
  • Yüksek topuklardan kaçının. Düşük topuklu ayakkabılar baldır kaslarını daha fazla çalıştırır, bu da damarlarınız için daha iyidir. Belinizin, bacaklarınızın veya kasıklarınızın etrafında sıkı kıyafetler giymeyin, çünkü bu giysiler kan akışını azaltabilir.
  • Bacaklarını yükseltin . Bacaklarınızdaki dolaşımı iyileştirmek için, bacaklarınızı kalbin seviyesinin üzerine çıkarmak için evde bacaklarınızın altına yastık koyabilirsiniz.
  • Uzun süre oturma veya ayakta durmaktan kaçının. Kan akışını teşvik etmek için sık sık pozisyonunuzu değiştirmeye dikkat edin.

 

Varis tedavisi yukarıdaki yöntemler ile giderilmektedir. Bu yöntemler sizin varis durumunuzun derecesine bağlı olarak seçilir. Yazımız bu açıdan umarım sizlere yararlı olmuştur. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa