CarouselPopüler YazılarSağlıklı YaşamSon Eklenenler

Vücuttan Ödem Nasıl Atılır? Gereksiz Şişkinliklere Son!

Ödem Nedir? ,Ödem Nedenleri ,Ödemin Belirtileri ,Vücuttan Ödem Nasıl Atılır ? Bitkisel Kürler ,Ödem Atmak için Ne Yapılmalıdır ?

vücuttan ödem nasıl atılacağını aktaracağımız yazımızda sizlere öncelikle ödemin ne olduğundan bahsedeceğiz. Ödemin nedenleri ve belirtilerinden de bahsederek konuyu anlamanızı sağlayacağız ve bu sayede ödem oluşumlarının önüne geçeceğiz. Son olarak ödem atmanıza yarayacak bitkisel kürlerden bahsedeceğiz ve daha hızlı ödem atmanızı sağlayarak vücudunuzun şişliklerinden kurtulmanızı sağlayacağız. Daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Ödem Nedir? 

Ödem, vücudunuzun dokusunda sıkışan sıvının neden olduğu şişliktir. Ödem genellikle ayaklarda, ayak bileklerinde ve bacaklarda meydana gelir, ancak yüz, el ve karın gibi vücudun diğer kısımlarını etkileyebilir. Ayrıca tüm vücudu da kapsayabilir. Ödemin oluşma nedenleri farklıdır ve  bazı ödemler idrar yolları ile atılmaktadır.

Ödem   Nedenleri 

Ödemin birçok olası nedeni vardır:

 • Vücuttan Ödem Nasıl Atılır ?Ödem, yer çekiminin bir sonucu olarak, özellikle uzun süre tek bir yerde oturmak veya ayakta durmak suretiyle ortaya çıkabilir. Su doğal olarak bacaklarınıza ve ayaklarınıza toplanacaktır.
 • Bacaklardaki venlerin (venöz yetmezlik denilen bir durum) valflerindeki zayıflamadan kaynaklanabilir. Bu problem, damarların kanı kalbe doğru itmesi için zorlaştırır ve varisli damarlara ve bacaklarda sıvı birikmesine yol açar .
 • Bazı hastalıklar özellikle ; kalp yetmezliği ve akciğer, karaciğer , böbrek ve tiroid hastalıkları ödeme neden olabilir veya daha kötü hale getirebilir.
 • Kan basıncınızı kontrol altına almak veya ağrıyı kontrol altına almak için kullandığınız ilaçlar yan etki olarak ödeme neden olabilmektedir.
 • Bir alerjik reaksiyon , şiddetli iltihap, yanıklar, travma, pıhtı , ya da kötü beslenme da ödeme neden olabilir.
  Diyetinizden çok fazla tuz ödeminizi daha da kötüleştirebilir.
 • Hamile olmak , uterusun vücudun alt gövdesindeki kan damarlarına baskı uyguladığı için bacaklarda ödemlere neden olabilir.

Ödemin  Belirtileri

Ödemeniz olduğunda en belirgin belirti bölgede şişlik oluşmasıdır.  Şişmiş alandaki deri gergin ve parlak görünebilir.  Parmağınızla hafifçe şişen bölgeye en az 5 saniye boyunca bastırın ve ardından parmağınızı çıkardığınızda ciltte bir çukur kalacaktır. Bacakların şişmişse yürümeye zorlanabilirsiniz. Akciğerlerde ödem varsa öksürür ve nefes almakta güçlük çekersiniz.

Vücuttan Ödem Nasıl Atılır ? Bitkisel Kürler 

Ödemin kendisi zararlı değildir, ancak altta yatan bir durumun işareti olabileceğinden , doktora görünmeniz gerekmektedir. Nedeni ne olursa olsun, basit yaşam tarzı değişiklikleri ve kolay takip edilen bitkisel çözümler ile ödem semptomlarında biraz rahatlama sağlayabilir, ödeminizi geçirebilirsiniz.

1. Elma Sirkesi 

Elma sirkesi, ödem semptomlarını azaltmak için bilinen bir bitkisel kaynaktır. Potasyumda yüksek olmak, vücuttaki potasyum seviyelerini takviye etmeye ve sıvı tutulmasını tersine çevirmeye yardımcı olur . Ayrıca, anti-enflamatuar özelliği şişliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Bir bardak suya 1 veya 2 çay kaşığı  elma sirkesi atarak . Günde iki kez içmeniz yarar sağlar.

2. Epsom Tuz Banyosu 

Genelde ayakta meydana gelen ödemler için kullanılan epsom tuz banyosu, ödem nedeniyle şişlik, iltihap ve ağrılardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Vücudunuzdaki fazla sıvı ve toksinleri çıkarır.

Sıcak banyo suyuna 2 bardak Epsom tuzu karıştırın. 10 ile 15 dakika boyunca ayaklarınızı veya ödem olan alanlarınızı ıslatın. Haftada 3 defaya kadar tekrarlayın

3. Çay Ağacı Yağı 

Böcek ısırması veya sokması nedeniyle oluşan ödem veya iltihapları tedavi etmek için çay ağacı yağı kullanabilirsiniz. Anti-inflamatuar ve analjezik özellikleri ödem ve şişliği azaltabilmektedir.

Böcek sokması veya sokması nedeniyle ödem tedavisi için, pamuklu çubuk üzerine birkaç damla çay ağacı yağı koyun ve etkilenen bölgeye uygulayın. Birkaç dakika bekleyin, sonra ılık su ile durulayın. Gerektiği kadar tekrarlayın.

4. Masaj 

Düzenli masaj ödemden kaynaklanan şişliği ve ağrıyı azaltmanın başka etkili bir yoludur. Nazik masaj yapmak, etkilenen cilt ve kas bölgelerinde baskı oluşturur. Bu lenfatik sistemi harekete geçirir ve sıvı doğal olarak süzülür.

Biraz  zeytin yağı  veya hindistancevizi yağı ısıtın.  Etkilenen bölgeye ılık yağ ile hafifçe masaj yapın.
Bunu günde birkaç kez yapın.

5. Maydanoz 

Maydanoz, vücudunuzun fazla sıvıları çıkarmasına yardımcı olarak şişlik ve ağrıyı azaltmada da yardımcı olur. Maydanozun diüretik etkileri olduğu bulunmuştur. Sodyum ve potasyumun yeniden emilmesini bile engeller.

2 tatlı suya 1 tatlı kaşığı kuru maydanoz ekleyin. 10 dakika kaynatın, sonra süzün. Sabahları bir kez, sabahları kahvaltı yapmadan önce için.

6. Karahindiba 

Bitkisel karahindiba, doğal diüretik gibi davranır ve bu nedenle sıvının boşaltılmasını teşvik eder. Aynı zamanda vücutta sodyumun dengelenmesine yardımcı olan potasyum da vardır. Bu da ödem nedeniyle şişlik ve iltihaplanmaların azaltılmasına yardımcı olur.

Bir fincan sıcak suda 1 tatlı kaşığı taze veya kurutulmuş karahindiba yaprakları karıştırın.  5 ile 7 dakika boyunca kaynatın ve süzün.  Her gün 2 ile 3 bardak karahindiba çayı içer.

7. Kişniş Tohumları

Kişniş tohumları da ödem tedavisinde faydalıdır. Kişniş tohumlarının anti-enflamatuar özelliği şişliği ve ağrıyı azaltabilir. Ayrıca, bu tohumlar kan dolaşımını artırarak sağlığınıza olumlu etki sağlar.

 • 1 bardak su içinde 3 yemek kaşığı kişniş tohumu karıştırın.
 • Kaynayana kadar ısıtın, daha sonra su yarı yarıya azalıncaya kadar kaynatın.
 • Süzün ve soğumasını bekleyin.
 • Belirtiler bitene kadar günde 2 kez için.

8. Keten tohumu

Ayurveda’ya göre, keten tohumu ödem için etkili bir ilaçtır. Keten tohumlarının anti-enflamatuar özelliği şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, keten tohumu detoksifikasyona yardım eder , bu da zararlı toksinlerden kurtulmalarına yardımcı olur.

Bir bardak ılık suya ½ çay kaşığı toprak keten tohumu ekleyin. Günde 2 kez  tüketin.  Diğer bir seçenek de etkilenen bölgeye günde birkaç kez keten tohumu yağı sürülmesidir.

Ödem Atmak için Ne Yapılmalıdır ? 

 • Alt ekstremitelerde şişlik için, ayaklarınızı yaklaşık 5 dakika boyunca ılık suda ıslatın, ardından yaklaşık 30 saniye boyunca soğuk suda ıslatın. En iyi sonuç için günde 3 kez tekrarlayın.
 • Hamilelik nedeniyle ayaklardaki şişlikleri hafifletmek için soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Buz torbaları kullanabilirsiniz.
 • Ellerde veya kollarda ödem için, kollarınızı günde 3 kez, yaklaşık 30 dakika boyunca kalbinizin seviyesinin üzerinde tutun.  Bu sayede kan akışını düzenlersiniz.
 • Bacak ödemi için, bacaklarınızı 30 dakika boyunca günde birkaç kez kalbin seviyesinin üzerine çıkarmak için yastık kullanın. Ayaklarınızdaki ağrıyı dinlendirmeniz için de idealdir.
 • Ödemeyi önlemek için sigara içmeyi  bırakın.
 • Günde iki kez vitamin B6 takviyeleri (50 mg) alın. İlk önce doktorunuza danışın.
 • Magnezyum eksikliği ödem belirtilerini kötüleştirebilmektedir. Bu yüzden ek almak semptomların azalmasına yardımcı olabilir. Uygun dozaj için doktorunuza danışmadan kullanmayın.
 • Muz, kuru üzüm, domates salçası ve meyve suyu, beyaz fasulye, soya fasülyesi ve böbrek fasulyesi gibi potasyumlu yiyecekler tüketin. Potasyum vücuttaki fazla sıvıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Hızlı bir şekilde ödemi atmak için bolca su için . Su ile birlikte, su içeriği yüksek meyve ve sebze yiyin.
  Günde birkaç kez bitkisel çaylar gibi sıcak içecekler tüketin.
 • Etkilenen bölgeleri temiz tutmaya önem gösterin , nemlendirin ve yaralanmadan uzak tutun.
 • Kafeinli ve gazlı içecekler içmekten kaçının.
 • Koşulları kötüleştireceğinden, ani sıcaklık değişimlerinden kaçının.
 • Ayaklarınızdaki su toplamasına daha çok yatkın olduğu için  uzun süreli oturmayın veya  ayakta durmayın.

Ödem sonuç itibari ile bir sağlık sorunudur.  Yukarıdaki verdiğimiz bilgiler ışığından ödem belirtilerini azaltabilir hatta ödemi vücudunuzdan atabilirsiniz. Fakat yine de doktora görünmeniz önemlidir. Ödeme neden olan hastalık size başka sıkıntılara sebep olabilir. Yazımız umarım en azından size yardımcı olmuştur. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone Sosyal medya bayilik bebeklerde pişik tedavisi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone Sosyal medya bayilik bebeklerde pişik tedavisi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon