Sağlıklı Besinler

Yağ Yakan Besinler, Yağ Yakan Yiyecekler

Yağ Yakan Besinler

Herkesin merak ettiği sorulardan bir tanesi de yağ yakan besinlerdir. Aslında doğrudan hiç bir besin yağ yakmaz. Yağ metobolizmanızı hızlandırır, sindirimi düzenler, sizi tok tutar .. ve daha bir nice şey. Aşağıda bu etkileri sağlayacağınız besinlerin listesi verilmektedir.

Yağ Yakan Besinler 

Gıdalar yağ yakabilir mi? Tabiki de doğru besinler yağ yakabilmektedir. Bazı gıdalar, termojenezi indükleyebilir ve yağları etkili ve hızlı bir şekilde yakmak için metabolik hızı arttırabilir. Yavaş metabolizma ile ilişkili tüm semptomları baskılayarak metabolik hızı dolaylı olarak arttırabilen başka besinler de vardır. Fakat bu yağ yakıcı gıdaların ne zaman tüketileceğini bilmek çok önemlidir. Sizlere sunacağımız yağ yakan besinler arasında ; sebzeler, et ve süt ürünleri, meyveler ve bitki çayları bulunmaktadır.

Yağ Yakan Besinler, Yağ Yakan YiyeceklerYağ Yakan Yiyecekler 

Yağ yakan yiyeceklere öncelikle herkesin yağ yakarken duyduğu yeşil çay ile başlayalım. Daha sonra et ve süt ürünleri, sebze ve meyvelerden de bahsedeceğiz.

Sabah Kahvaltısı için Yağ Yakan Yiyecek Önerileri 

Sabah kahvaltısını zengin yaparak daha hızlı yağ yakarsınız size önereceğimiz besinler sabah kahvaltısında tüketilebilir.

Yeşil  Çay

Yeşil çay, noradrenalinli kafein ve kateşin polifenolleri arasındaki etkileşim nedeniyle oldukça termojeniktir. Bu da kahverengi yağ dokusu termojenezini uyarır. Yeşil çay, antioksidanlar ile yüklendiği için detoks içeceği olarak da kullanılabilir. Sabahları detoksifikasyon ve yağın erimesi için bir fincan yeşil çay içilmelidir.

Fındık, Antep Fıstığı , Badem 

Fındıkların dolaylı bir termojenik etkisi vardır. Vitaminler, mineraller, diyet lifi ve sağlıklı yağlar bakımından zengindirler. Bu besinler, tokluğu arttırır, inflamasyonu azaltır ve hücreleri aktif tutan ve normal işleyişe yardımcı olan detoksifikasyona yardımcı olur.Hücreler işini iyi yaptığımızda, metabolik oranı artar. Kahvaltıda badem, ceviz, antep fıstığı, çam fıstığı tüketilebilir. Tabi kavrulmamış olarak.

Yumurta 

Yumurtalar yağda çözünen vitaminler, protein, esansiyel yağ asitleri ve mineraller açısından zengindir. Uzmanlar kahvaltıda yumurtaların uyuşukluğun azalmasında yardımcı olduğu ve yağ yakmaya yardımcı olduğunu söylemektedir.

Limon

Limon C vitamini, lif, mineral ve diğer bitkisel besinlerce zengindir. Limonda bulunan antioksidanlar zararlı oksijen radikallerini temizlemeye yardımcı olur ve böylece hücrelerin düzgün çalışmasına yardımcı olur, bu da tüm fizyolojik süreçlerin düzgün çalışmasını sağlar. Bu da,  metabolizmayı düzgün çalıştırır  ve yağ yakmaya yardımcı önlemeye yardımcı olur.

Chia Tohumları

Chia tohumları kan şekeri düzeylerini ve serum lipid seviyelerini düşürmede son derece etkilidir. Diyet lifi bakımından zengindirler ve tokluğun artmasına yardımcı olur ve yağ emilimini önler. Chia tohumları, inflamasyonu azaltarak ve insülin duyarlılığını artırarak metabolik hızı artırır . Bu sayede yağ yakan besinler arasına girer.

Kahve 

Yeşil çay gibi, kahve de termik etkiyi artırır. Çalışmalar, kahvenin katılımcılar arasında metabolik hız ve yağ oksidasyonunda artışa neden olduğunu bulmuştur.  Yağ yakmak için şeker ya da yapay tatlandırıcı olmadan bir fincan sade kahve içerbilirsiniz.

Yağ Yakan Meyve ve Sebzeler

Meyve ve sebzeler hem diyet lifi barındıramasından hem de içerisinde vitamin barındırmalarından kaynaklı oldukça etkili yağ yakıcıdırlar. Üstelik kalorileri çok düşüktür. Kan şekerini düzenlerler, metobolik hızı arttırırlar, hücrelerinizi ve sizi serbest radikallerden korurlar ve sindirim sistemi sağlığını olumlu yönde etkilerler. Yağ yakmak için aşağıdaki sebze ve meyveler tüketilebilir.

Greyfurt

Greyfurtlar, şekerlerin yağa dönüşmesini engelleyen önemli miktarda hidroksisitrik asit (HCA) içerirler. Greyfurtlar ayrıca doygunluğu artırmaya yardımcı olan diyet lifleri açısından da zengindir. Bir bardak greyfurt suyu içilebilir veya greyfurt direk tüketilebilir.

Brokoli

Brokoli, diyet lifi, A, C, K vitaminleri ve folat, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve omega-3-yağ asitleri gibi mineraller açısından zengindir. Brokoli ayrıca kandaki kötü kolesterol (LDL kolesterol) seviyelerini azaltmaya yardımcı olur ve antioksidanlar toksinlerin temizlenmesini sağlar. Zehirli birikim, hücre fonksiyonunu engelleyip metabolizmayı yavaşlattığı için, brokoli yemek, bu problemi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, kilo alımına karşı koruyan kuersetin adlı bir flavonoid içerir. Kuşkonmaz ayrıca, metabolizma genlerinin düzenlenmesini de iyileştirir ve dolayısıyla trigliserit ve kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.

Domates

Domatesler likopenleri metabolik sağlığı geliştirir, inflamasyonu azaltır ve kolesterol seviyelerini azaltır . Salata, marul, köri tavuk, haşlanmış nohut salatası veya domates suyu metabolizmanızı artırır ve yağ yakmak için ideal besinleri sağlar.

Ispanak

Uzmanlar,  thylakoid ve diyetsel lif bakımından zengin ıspanak yemeğinin, açlığın azaltılmasına ve tokluğun artmasına katkıda bulunabileceğini söylemektedir. Tok tutan yiyecekler arasında bulunan ıspanak, sonuçta metabolizma reaksiyonunda yer alan hücrelerin, enzimlerin ve ko-faktörlerin düzgün işleyişine yol açacak olan kontrollü kan glukoz seviyeleri anlamına gelecektir.

Sarımsak

Sarımsak, termojenezi indükler ve vücuttaki yağ hücrelerinin sayısını kontrol etmeye yardımcı olur. Çorbanızda, güveçte, salatada, körilerde vb. kullanılabilir. Sarımsak ile vücudunuzun metabolizma hızını artırın. Ayrıca güçlü antibiyotik özelliği olan sarımsak ; sizi kansere ve hastalıklara karşıda korur.

Biber 

Biber. özellikle kırmızı acı biber, metabolik hızı arttırarak termojenik bir etkiye neden olan kapsaisin içerir. Çorba, salata, köri veya makarnaya kırmızı biber atılabilir.

Fasulye ve Mercimek

Fasulye ve mercimek de karmaşık karbonhidratlar, diyet lifi, vitaminler ve mineraller açısından zengin protein kaynaklarıdır. Araştırmalar ile ;  fasulye ve mercimek tüketmenin tokluğu arttırabileceğini, obezite riskini azaltabildiğini ve postprandiyal glikoz seviyelerini azalttığını bulmuşlardır. Mercimek ve fasulyenin bu özellikleri, organların, hücrelerin ve enzimatik reaksiyonların iyi bir hızda gerçekleşmesine ve metabolik hızı olumlu etkilemesine yardımcı olur. Nohut, barbunya,çalı fasulyesi,  veya sebzeli mercimek çorbası ve küçük bir tam tahıllı porsiyon olabilir.

Tarçın

Tarçın etkili bir metabolizma güçlendiricidir. İnsülin duyarlılığını artırmaya, obezite riskini azaltmaya, hipertansiyonu engellemeye  yardımcı olur ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Yemeğinize tarçın eklenmesi, yiyeceğin lezzetini büyük ölçüde artırarak, daha lezzetli hale getirecek ve aynı zamanda kilo kaybına neden olacaktır.

Keten Tohumu

Keten tohumu, yağ emilimini önleyen, kötü kolesterolü azaltan, açlıktan kurtulmanızı sağlayan diyet lifleri ve sağlıklı yağlar açısından zengindir. Salataya öğütülmüş keten tohumu ekleyerek öğle yemeğinizin besin değerini artırın.

Patates

Tatlı patatesler, A ve C vitaminleri, kalsiyum magnezyum, fosfor, potasyum, antioksidanlar ve yağ hücresi bölünmesini baskılayan diğer fitoesterler barındırmaktadır.  Ayrıca sizi daha uzun süre tok tutar.

Zencefil ve Zerdeçal 

Uzmanlar zencefil tüketiminin termojenezi artırdığını, tok tuttuğunu ve anti-inflamatuar ve antioksidan etkilere sahip olduğunu tespit etmişlerdir. Yemeğinize ekstra bir lezzet vermek için salatalarınıza zencefil ekleyin.

Zerdeçal, parlak sarı renktedir ve  kurkumin içerir. Curcumin, doğada antienflamatuardır ve inflamasyonun neden olduğu kilo alımını önlemeye yardımcı olur .

Karpuz

Yağ yakan besinler arasında bulunan karpuzlar karbonhidrat, diyet lifi, vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengindir. Kan akışındaki şekeri tekrar doldurduğu, ancak kan şekeri düzeylerini yükseltmediği için en iyi egzersiz sonrası gıdalardan biridir. Antioksidanlar inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur ve bu nedenle inflamasyonun neden olduğu kilo alımını önler .

Elma 

Elmalar, A vitamini ve C vitamini, fosfor, magnezyum, diyet lifi, antioksidanlar ve zararlı oksijen radikallerini temizlemeye yardımcı olan, kolesterolü düşüren ve kilo veren diğer besinler bakımından zengindirler.

Yağ Yakan  Et Ürünleri 

Et ve tavuk ürünleri sizi tok tutar ve protein açısından zengin olmaları kaslarınızın gelişmesini sağlar. Ayrıca omega 3 yap asitleri bakımında zengindirler.

Balık 

Somon, ton balığı, morina balığı gibi balıklar, inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan, iyi kolesterolü (HDL kolesterol) arttıran ve serumdaki trigliserit seviyelerini azaltan omega-3-yağ asitleri açısından zengindir. Bu fizyolojik değişiklikler, genlerin ve hücre fonksiyonlarının düzgün çalışmasına yardımcı olur, böylelikle metabolik hızı arttırır.

Yağsız Et

Proteinler kolayca sindirilemez ve bu nedenle iyi bir protein kaynağı tüketmek vücudunuzun metabolik hızını artırabilir. Kilo kaybınızı engelleyebilecek hayvansal yağ tüketimini en aza indirmek için tavuk göğsü,  hindi eti ve yağsız kırımızı keçi ve dana eti gibi yağsız etler tüketmelisiniz. Maksimum fayda elde etmek için haşlanmış ya da ızgarada yapmalısınız.

Yağ Yakan Süt ve Süt Ürünleri 

Yağ yakan besinler arasında bulunan süt ve süt ürünleri özellikle kemik sağlığı açısından yararlıdır. Bunun dışın yağ asitleri ve yararlı bakteriler barındırmaktadırlar.

Yoğurt 

Yağ yakan besinler arasında bulunan yoğurt, sindirimi destekleyen iyi bağırsak bakterileriyle doldur. Yoğurt ayrıca, tok tutan bir gıdadır, yağ kaybını teşvik eder, glisemik indeksini azaltır ve insülin duyarlılığını dengeler. Bu sayede kilo kaybına da yardımcı olur.

Süt 

Yatmadan önce süt içmeniz daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir ve araştırmalar sütün metabolik bozuklukları da azaltabileceğini ortaya koymaktadır. Bu sayede yağ yakımınızı hızlandırabilir.

Tam Tahıllar 

Ekmek ülkemizde çok fazla tüketilmektedir buda insanları obeziteye doğru sürüklemektedir. Bizler sizlere  ekmek yerine tok tutan ve daha sağlıklı olan tam tahıllıları önermekteyiz. Tam tahıllar, sağlıklı yağlar, diyet lifi ve diğer besinler açısından zengindir. Bilim adamları, tam tahılların kandaki glukoz seviyelerini ve vücut yağ yüzdesini azaltmaya yardımcı olduğunu ve böylelikle metabolik hastalıkların önlendiğini bildirmektedirler. Kahverengi pirinç, kepekli ekmek, kepekli makarna, kırık pirinç, kahverengi pirinç, bulgur… tüketilebilir.

Bitter Çikolata 

Evet, bitter çikolata (% 80 veya daha fazla kakao) aynı zamanda yiyeceklerin termik etkisini artırmanıza ve metabolizmayı düzenlemenize yardımcı olabilir. Yağ asidi sentezini indükleyen genlerin ekspresyonunu azaltmaya yardımcı olur, karbonhidrat ve yağların sindirimini ve emilimini azaltır ve tok tutar. Atıştırmalıklarınızdan uzak durmak için bir parça bitter çikolata tüketilebilir

Devamını Gör

Benzer Yazılar

1 thought on “Yağ Yakan Besinler, Yağ Yakan Yiyecekler”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa