Sağlıklı Besinler

Yeşil Çay Nedir ve Ballı Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir

Yeşil Çay , Yeşil Çay Faydaları , Ballı Yeşil Çay Tarifi

 

Yeşil çay sağlık yararları konusunda çokça duyduğunuz bitkisel bir kaynaktır. Sizlere yeşil çayın faydalarından ve ballı yeşil çay nasıl yapılır onu aktaracağız. Ama öncelikle yeşil çayın nereden geldiğine ve gerçekten ne olduğuna  bir bakalım.

Yeşil Çay 

Her çeşit çay, Camellia sinensis bitkisinden gelir. Yeşil çayın ismi ise  işlenmemiş, fermente edilmemiş çay yapraklarından gelen ve zümrüt yeşili renginden kaynaklanır. Kökenleri 5.000 yıl öncesine dayanan yeşil çay yaygın olarak Uzak Doğu’da yetiştirilmektedir ve kullanılmaktadır.

Yeşil ve siyah çay arasındaki fark, üretim sürecinden kaynaklanır. Siyah çay, rengini ve tadını değiştiren fermantasyona uğrarken, yeşil çaylar işlenmemiş olarak kalır ve rengini korur. Yeşil çay, daha yüksek rakımlarda, daha özel olarak Doğu Asya’nın dağlık bölgelerinde yetiştirilir. Yeşil çaylar hala el ile toplanır ve elle seçilmiş çayların daha az acı içerdiği ve daha tatlı, daha dayanıklı bir tada sahip olduğu düşünülür. İklim ve toprak gibi diğer faktörler de tadı etkileyebilir.

Sencha, Japonya’nın yeşil çaylarının en popüleridir.  Matcha, gölgede yetiştirilen yeşil çay yapraklarından yapılır.Taze yapraklar ya da çay poşetleri olarak bulunan yeşil çayın, sıklıkla limon, limon ya da zencefil gibi diğer lezzetlerle harmanlanır.

Ballı Yeşil ÇayYeşil Çay Faydaları 

Çin ve Hindistan’a özgü yeşil çayın, dünya çapında yüzyıllardır sağlık yararları için tüketilmektedir.
Suyun ardında dünyanın en çok tüketilen içeceği çaydır. Bununla birlikte, dünya çapında tüketilen çayın yüzde 78’i siyah ve sadece yüzde 20’si yeşil çaydana meydana gelmektedir. Çaya göre oranı az olan fakat son derece sağlıklı olan bu çayın sağlık açısından faydaları aşağıda yer almaktadır.

Yeşil Çay Biyoaktif Bileşiklere Sahiptir 

Çay yapraklarındaki bitki bileşimlerinin çoğu, büyük miktarlarda önemli besinler içeren yeşil çay , enflamasyonu azaltmak ve kansere karşı savaşmak gibi etkileri olan polifenoller açısından zengindir. Yeşil çayın içeriğinde, EGCG olarak adlandırılan büyük miktarda bir kateşin içeren ağırlıkça yaklaşık yüzde 30 polifenoldur. Kateşinler, hücre hasarını önlemeye ve diğer faydaları sağlamaya yardımcı olan doğal antioksidanlardır. Bu maddeler vücuttaki serbest radikallerin oluşumunu azaltabilir, hücreleri ve molekülleri hasara karşı korur. Bu serbest radikallerin, yaşlanma ve her türlü hastalıkta rol oynadığı bilinmektedir. EGCG (Epigallocatechin Gallate) yeşil çayda en güçlü bileşiklerden biridir. Çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılan bu bileşik tıbba yardımcı olmaktadır.

Yeşil Çay Beyin Sağlığına Yararlarıdır 

Yeşil çayın  sizi uyanık tutmanın ötesinde, sizi daha da akıllı hale getirebilir.  Anahtar aktif bileşen, bilinen bir uyarıcı olan kafeindir . Kahve kadar içermez ve kahvenin tüketim sınırı yeşil çayda daha fazla olduğu için kafein yeşil çaydan alınabilir.  Beyindeki kafein, Adenosin denilen bir inhibitör nörotransmitteri engellemektir. Bu şekilde, aslında nöronların ateşlenmesini ve dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmitterlerin konsantrasyonunu artırır .

Yeşil çayın içeriğinde sadece  kafein yoktur. Aynı zamanda kan-beyin bariyerini geçebilen amino asit L-teanine de sahiptir.  L-teanin, anti-anksiyete etkiye sahip olan inhibitör nörotransmitter GABA’nın aktivitesini arttırır . Ayrıca beyindeki dopamin ve alfa dalgalarının üretimini arttırır. Çalışmalar kafein ve L-teaninin sinerjistik etkilere sahip olabileceğini göstermektedir. Bu ikisinin kombinasyonu özellikle beyin fonksiyonlarını iyileştirmede güçlüdür.

Yeşil Çay Zayıflatır 

Yeşil çayın, insan kontrollü çalışmalarda yağ yakımını artırdığı ve metabolik hızı arttıracağı gösterilmiştir. 10 sağlıklı erkekte yapılan bir çalışmada, yeşil çay enerji harcamasını% 4 artırmıştır. Başka bir çalışma, yağ oksidasyonunun% 17 oranında arttığını ve yeşil çayın yağ yakımını selektif olarak arttırdığını göstermiştir.

Ancak, yeşil çayla ilgili bazı çalışmalar metabolizmada herhangi bir artış göstermez, bu nedenle etkiler bireye bağlı olabilir. Kafein, aynı zamanda, yağ asitlerini yağ dokularından harekete geçirerek ve onları enerji olarak kullanıma hazır hale getirerek fiziksel performansı geliştirdiği de gösterilmiştir.

Yeşil çayın metabolik hızı kısa vadede artırabileceğini göz önüne alarak, kilo vermenize yardımcı olabileceğini anlamış olduk. Ayrıca birçok çalışma, yeşil çayın özellikle abdominal bölgede vücut yağında azalmaya neden olduğunu göstermektedir

Yeşil Çay Kansere Karşı Koruma Sağlar

Kanser, kontrolsüz hücrelerin büyümesinden kaynaklanır. Dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.  Oksidatif hasarın kanserin gelişimine katkıda bulunduğu ve antioksidanların koruyucu etkisi olabileceği bilinmektedir.  Yeşil çayın içeriğinde bulunan  antioksidanlar mükemmel bir kaynaktır, bu yüzden kanser riskini azaltabileceği anlamına gelir. Meme kanseri , prostat kanseri ve kolorektal kanser üzerinde yapılan çalışmalar ile yeşil çayın bu kanser vakalarını büyük oranda engellediği bulunmuştur.

Yeşil Çay Alzheimer ve Parkinson Riskine Karşı Korur

Yeşil çay sadece kısa vadede beyin fonksiyonlarını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda beyninizi yaşlılıkta da koruyabilir. Alzheimer hastalığı, insanlarda en sık görülen nörodejeneratif hastalıktır ve bunamada önde gelen bir nedendir. Parkinson hastalığı en sık görülen ikinci nörodejeneratif hastalıktır ve beyindeki dopamin üreten nöronların ölümünü içerir.

Çoklu çalışmalar, yeşil çayda bulunan kateşin bileşiklerinin, test tüpleri ve hayvan modellerinde nöronlar üzerinde çeşitli koruyucu etkilere sahip olabileceğini ve potansiyel olarak Alzheimer ve Parkinson riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Yeşil Çay Diş Sağlığınızı Korur 

Yeşil çayın bakterileri öldürebildiği ve influenza virüsü gibi virüsleri önleyebileceğini, potansiyel olarak enfeksiyon riskini azaltabildiği bilinmektedir.  Streptococcus mutans ağızdaki başlıca zararlı bakterilerdir. Plak oluşumuna neden olur ve boşluklara ve diş çürümesine öncülük eden bir katkıdır. Çalışmalar yeşil çaydaki kateşinlerin Streptococcus mutans’ın büyümesini engelleyebileceğini göstermektedir.

Yeşil Çay Diyabete İyi Gelir

Diyabet insülin direnci veya insülin üretememe bağlamında yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olmayı içerir.  Çalışmalar yeşil çayın insülin duyarlılığını artırabildiğini ve kan şekeri düzeylerini düşürebildiğini göstermektedir.

Yeşil Çay Kalbi Korur 

Kalp hastalığı ve inme de dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklar dünyadaki en büyük ölüm nedenidir. Çalışmalar yeşil çayın bu hastalıklar için başlıca risk faktörlerini azaltabildiği göstermektedir.  Yeşil çayda kanın antioksidan kapasitesini önemli ölçüde artırır, bu da LDL partiküllerini kalp hastalığına doğru giden yolun bir parçası olan oksidasyondan korur.

Yeşil Çay Kemik Sağlığını Korur

Osteoporoz, çoğu insanın korktuğu önemli bir kemik sorunudur. Belli bir yaştan sonra bu kadınlarda kemik kuvveti azaldığı için yaşlı kadınlar  için özellikle sağlıklı bir çaydır. Yeşil çayın   kemiği daha güçlü ve sağlıklı hale getirir. Yeşil çayla, aktif olarak antioksidanlar ve anti-inflamatuar aktiviteler üretirken kemik kaybının azaldığını göreceksiniz.

Ballı Yeşil Çay Tarifi 

Ballı yeşil çay yapmak son derece kolaydır. Bunun için aşağıdaki malzemeleri kullanabilirsiniz.

  • Soğuk su
  • 4 poşet yeşil çay veya 8 tutam yeşil çay yaprağı
  • 1/2 fincan bal
  • İsteğe bağşı yarım limon

Bir çaydanlığa soğuk suyla doldurun ve buharlaşana kadar kaynatın, ardından  yeşil çay poşetleri veya yapraklarını  ısıya dayanıklı sürahi veya çaydanlık yerleştirin. Ardından kaynar suyu buraya alın. 5 dk demlenmesi için bekleyin ve balla karıştırarak için. Dilerseniz limon ile de içebilirsiniz.

Bir çok bitkisel kaynak gibi yeşil çayda son derece yararlıdır. Hatta yeşil çay içilebilir olması ve tadı itibari ile daha hızlı tüketilmektedir. Sizlerde sağlıklı kalmak için hazırladığımız bu  yazımızdan yararlanabilirsiniz. Yazılarımıza yorum yapabilir aklınızdaki soruları sorabilirsiniz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa