ManşetSağlıklı BeslenmeSon Eklenenler

Yolculuk Esnasında Sağlıklı Yiyecek ve Yolda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Yolda Sağlıklı Beslenme, Dinlenme Tesislerinde Ne Yemelisiniz?,

Uzun süren yolculuklarda beden sağlığı ve beslenme tarzı büyük önem taşır. Öyle ki bedeni rahatsız etmeyecek ve yormayacak yiyecekler tüketerek sağlıklı bir yolculuk sürmek hedeflenmelidir. Ağır yiyeceklerden kaçınarak hafif yiyecekler tüketmeli, yolda sağlıklı beslenme ile sağlıklı bir mide ile yol almalısınız. Yolculuklarda sağlıklı beslenmek adına, genellikle çorba tarzı ve hafif yiyecekler tüketmeye özen göstermelisiniz.

Yolda Sağlıklı Beslenme

Midesi hassas olsun olmasın pek çok kişi yolculuk sırasında rahatsızlık duyar. Ağır yiyecekler tüketmek mideyi yorarken, kimi zaman da mide bulantısına sebebiyet veren durumlar olabilir. Bu yüzden siz de ‘Yolculuk boyunca ne yemeliyim?’ Diye düşünüyorsanız mutlaka önceliğinizi çorbaya vermelisiniz. Çorba yahut tavuk benzeri yiyeceklerden az miktarlarda ama sık sık tüketerek sağlıklı bir beslenme şekliyle yolculuk edebilirsiniz.

Yolda Sağlıklı BeslenmeAğır yemeklerle bir öğün gerçekleştirmiş iseniz ve arabayı da kendiniz kullanacaksanız, yolculuk esnasında yediğiniz yiyecekler ağır gelecek hatta uykunuzun gelmesine dahi sebep olabilecektir. Bu nedenle ağır yiyeceklerden kaçınarak direksiyon başında uyuklama felaketinden de uzak durmuş olursunuz. Uykusuzluğu ağır yemekler yemeye de bağlamamalı, uykunuzu iyi alarak yolunuza devam etmelisiniz.

Kan şekerinizi hızlı yükseltecek yahut düşürebilecek besinler yerine kuru meyveler yiyerek açlığınızı bastırabilir ve hafif ara öğünlerle beslenmiş olursunuz. Midenizin rahat olması ve bulanmaması yolculuğunuzda sizi rahat ettirecek olan en önemli etmendir. Ağır yağlı yiyeceklerin sizin midenizi bozma ihtimali olduğunu da unutmamalısınız. Taze sebze ve meyveler tüketmeniz yolda sağlıklı beslenme açısından sizin yararınıza olacaktır.

Dinlenme Tesislerinde Ne Yemelisiniz?

Uzun süren yolculuklarda ister otobüsle ister kendi özel aracınızla seyahat ederken mutlaka birkaç dinlenme tesisine uğrarsınız. Dinlenme tesislerinde et türü yiyecekler tüketmektense, sebze yemekleri tüketmelisiniz. Çiğ sebze yemeklerinden yahut salatalardan da kaçınmalısınız. Öğütülmesi kolay, mide ve bağırsakları yormayan yiyecekleri tercih etmelisiniz.

Dinlenme tesislerinde, yolda sağlıklı beslenme açısından yemek yediğiniz yerdeki tabak kaşık vb. eşyaların da temiz olmasına dikkat etmeli ve olası mikrop kapmalara karşı dikkatli olmalısınız.  Ayrıca uzun süren yolculuklarda gazlı içecekler ve çay, kahve tüketimini çok fazla gerçekleştirmemeli, bol su içmeye özen göstermelisiniz. Uzun yolda sağlıklı beslenme ile rahat ve hafif bir yolculuk sürmeniz de kaçınılmaz olacaktır.

Yolda Bozulmayan Yiyecekler 

Yolculuk yaparken hem seyahat esnasında koku yapmayan gıdaların tüketilmesi hem de zaten zor olan yolculukta hazımsızlık sorunları , mide ağrısı ile uğraşmamanız adına doğru seçenekler arasında sizlere bazı önerilerde bulunacağız.

Çikolata, Şekerleme Değil Meyve 

Seyahat ederken muhtemelen güvenilecek en iyi şeylerden biri de meyve olur. Bunlar kolayca elde edilebilir ve hemen hemen her yerden elde edilebilir. Ancak, tüm olarak tüketmediğinizden emin olmalısınız. Meyveler uzun süre kesildiklerinde ve düzgün bir şekilde saklanmadığında, kontamine olabilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek bakteriler taşıyabilir. Mevsimlik tüm meyveleri yanınızda taşıyabilir ve  yiyebilirsiniz. Midede hafiftir, kolayca sindirilebilir ve çok fazla anlık enerji sağlayabilirler. Kan şekerinizi dengede tutarlar.

Protein 

Yolculukta atıştırmalık olarak  sık sık karbonhidrat kullanılmaktadır. Çoğu zaman çok iyi kalitede karbonhidratlar bulunmaz. Bu yüzden bir sonraki dinlenme yerine gelmeden genelde kendinizi aç hissedersiniz. Sizlere yolculukta önereceğimiz proteinler aşağıdadır.

  • Yoğurt  en temiz tüketilecek yolculuk proteindir.
  • Atıştırmalık olarak badem tüketilmelidir.
  • Peynir bir tercih olabilir.
  • Çok haşlanmış yumurta koku yapacağı için özellikle yaz aylarında önermemekteyiz.
  • Leblebi sizleri tok tutacaktır.

Sandviç 

Vejetaryen sandviçler hazırlanabilir, sucuk , salam vb. gibi tost tarzı yiyecekler koku yapabilir. Bundan kaynaklı domates, biber, salatalık ve peynirden sandviç hazırlayabilirsiniz.

Yolculuğunuzun rahat geçmesi adına önerilerimiz umarım işinize yaramıştır. İyi yolculuklar dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa