BloklarPopüler YazılarSağlıklı YaşamSon Eklenenler

Kan Şekeri Nedir? Kan Şekeri Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Kan Şekeri Nedir ? ,Kan Şekeri Ortaya Çıkma Belirtileri Nelerdir?, Kan Şekeri Değerleri ,Tokluk Kan Şekeri

Kan şekeri sağlık sorunlarını direk olarak yansıtmasa da , bazen kilo almanıza bazen de bazı hastalıkları geliştirmenize neden olmaktadır. Bizlerde sizlere kan şekeri hakkında bilgiler vererek bu konu hakkında merak ettiklerinize cevap olmaya çalışacağız.

Kan Şekeri Nedir ? 

Kan şekeri kan dolaşımının enerjiyi sağlamak için vücuttaki tüm hücrelere taşıdığı şekerdir. Kan şekeri ölçümleri bir anda kanda taşınan şeker miktarını temsil eder.  Şeker yediğimiz yemeklerden gelir. İnsan vücudu, kan glikoz seviyelerini, ne çok yüksek ne de çok düşük olacak şekilde düzenler. Vücudun çalışması için kanın iç ortamı sabit kalmalıdır. Bu denge, homeostaz olarak bilinir. Kandaki şeker, şeker kabındaki şeker sakarozla aynı değildir. Farklı şekerler vardır. Kandaki şeker glikoz olarak bilinir.  Kan şekerinin  seviyeleri gün boyunca değişir. Yemekten sonra, seviyeler yükselir ve yaklaşık bir saat sonra çöker.

Kan Şekeri Nedir?Gelişen teknolojiye rağmen bir türlü çözüm bulunamayan yüksek kan şekeri rahatsızlığının belirtileri görülmesi durumunda derhal müdahale edilmelidir. Bu daha sonradan komplikasyonların engellemesi açısından önem arz eder. Özellikle bu kan şekeri yükselmesine müdahale edilmemesi ve tedavisinin yapılmaması durumunda insanın can güvenliğinde hayati bir riskin meydana geleceği bilinmelidir. Elbette birçok insan tarafından şikayet edilen kan şekerinin belirli bir oranın üstüne çıkması ile ortaya hiperglisemi denilen şeker hastalığı meydana gelir. Bu hastalığa diyabet adı da verildiği biliniyor.

Kan Şekeri Ortaya Çıkma Belirtileri Nelerdir?

İnsanın bazı zamanlarda sağlıklı yaşamı bozmaya başlayan bu hastalığın ipuçları vücut üzerinde kendisine yer bulur. Bu durumların ortaya çıkması ile birlikte şeker hastalığı ciddiye alınması gereken bir hastalık olarak tespit edilmelidir. Tedbirlerin zamanında alınması ile bu hastalıktan kurtulmak mümkündür.

Ağız Kuruluğu

Gün içerisinde su tüketimi yeterli miktarda olmasına rağmen bazı zamanlarda ağız içerisinde kuruluk meydana gelmesi durumunda kandaki şeker dengesizliğinden bahsedilebilir ve gibi durumlarda gerekli olan tıbbi desteğin alınması büyük sorunların önlenmesinde yardımcı olabilir.

Aşırı Derecede Su Tüketimi

Normal bir insan mevsim şartlarına bağlı olarak da ortalama günde 2 litre su tüketimi yapması gerekir. Elbette bu durum mevsim şartlarına göre değişiklik gösterebilir. Belirli bir tüketimin ardından tüketimde süreklilik şeker hastalığının belirtilerinden birisi olarak ortaya çıkar.

İdrar Yollarında Sorun Olması ve Çok İhtiyacın Gelmesi

Kişinin gün içerisinde aşırı derecede idrar nedeniyle tuvalete gitmesi insanda şeker hastalığının habercisi olarak yorumlanabilir. Bu durumda tıbbi destek almak sorunu çözmek için bir etken olabilir.

Gün İçerisinde Uyku Hali veya Yorgunluğun Ortaya Çıkması

Kan şekerinde yükselme meydana gelmesi durumunda ilk belirtilerden birisi de yorgunluk ve uyku isteği olarak tespit edilmiştir. Bu gibi durumların ortaya çıkması ile en yakın uzman hekime şikayet hakkında başvurulmalı ve bir test yaptırarak bu sorunun çözüm yolları aranmalıdır.

Ayak Uzvunda Isı Yükselmesi

Birçok insanda ortaya çıkan ısı yükselmesi özellikle ayaklarda meydana gelmesi sonrasında şeker hastalığının meydana gelebilme olasılığı ile konu hakkında şüphelenilmesi gerekir. Bundan dolayı insanlar ayak bölgesinde meydana gelen yüksek ısıdan dolayı şeker hastalığı testinin yapılması önerilir.

Kan Şekeri Değerleri 

En az 8 saat boyunca yemekten sonra 100 mg / dL’den azdırlar. Ve yemekten 2 saat sonra 140 mg / dL’den daha azdırlar.  Gün boyunca, seviyeler yemeklerden hemen önce en düşük seviyede olma eğilimindedir. Diyabetsiz çoğu insan için, yemeklerden önce kan şekeri seviyeleri yaklaşık 70 ile 80 mg / dL civarında seyreder. Bazı insanlar için 60 normaldir.

Düşük şeker seviyesi  büyük ölçüde değişir. Birçok insanın glikozu, uzun süreli oruçla bile 60’ın altına düşmez. Diyet veya hızlı olduğunuzda karaciğer yağ ve kasları şekere çevirerek normal seviyenizi korur. Birkaç kişinin seviyesi biraz daha düşük olabilir. Kan şekeri seviyeleri aşağıda tabloda verilmiştir.

70 mmol / dL altında Düşük Kan Şekerleri (Hipoglisemi) : Kan şekeri bu seviyenin altına düştüğünde, açlık, titreme ya da kalbin atışı hissetmeye başlayabilirsiniz. Vücudunuz şeker (glukoz) için çok aç hissettirir.   .
70 mg / dL ila 140 mg / dL

 

Normal Kan Şekeri : Bu aralıkta, vücut normal çalışmaktadır.  Şeker hastalığı olmayan bir kişide, zamanın büyük çoğunluğu bu aralığın alt yarısında geçirilir.
140 mg / dL ila 180 mg / dL  Yüksek Kan Şekeri: Bu aralıkta, vücut nispeten normal çalışabilir. Bununla birlikte, bu aralıkta uzun süre kalma risk oluşturabilir.
180 mg / dL        Yüksek Kan Şekerleri:   Bu aralıkta, böbrek kanınızdaki tüm glikozu   ememez ve idrarınızda glikoz dökmeye başlarsınız. Vücudunuz enerji için yağa dönüşmeye ve idrarınızda ketonları salmaya başlayabilir.

Tokluk Kan Şekeri 

Tokluk kan şekeri diyabet olan hastalarda yemekten sonra 200 üzerine çıkmaktadır. Bu bazı uzmanlar tarafından normal karşılanmaktadır. Çünkü yemekten önce 150 civarında kan şekeri seviyesi vardır. Sağlıklı bir birey ise 150’ye anca çıkmaktadır.  Yediğiniz yemeğin ne olduğuna göre de değişmektedir.

Kan şekeri insanların kilo almasına neden olan bir durumdur bundan kaynaklı bu yazımız en azından bazı ön bilgileri size vererek bilgilenmenizi sağlayacaktır. Yazılarımızı yararlı buluyorsanız paylaşmayı ve yorum yazmayı unutmayınız.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa