CarouselManşetPopüler YazılarSağlık RehberiSağlıklı Yaşam

Yüksek Kolesterol ile Gelen Hastalıklar ve Belirtileri Nelerdir?

Yüksek Kolesterol , Yüksek Kolesterol Belirtileri ve Nedenleri, Yüksek Kolesterol ile Gelen Hastalıklar , Koroner Kalp Hastalığı ,İnme ,Periferik Arter Hastalığı ,Tip 2 diyabet ,Yüksek Tansiyon

Yüksek kolesterol ile gelen hastalıkları sizlere aktarmadan önce yüksek kolesterolü hatırlatmak adına sizlere bazı bilgiler vereceğiz. Bu bilgiler kolesterolün ne olduğu , yüksek kolesterol belirtileri ve nedenleri hakkında olacak , daha sonra yüksek kolesterolün neden olduğu hastalıklardan bahsederek yazımızı bitireceğiz. İyi okumalar dileriz.

Yüksek Kolesterol 

Kolesterol, kanınızdaki yağlarda (lipitler) bulunan mumsu bir maddedir. Vücudunuzun sağlıklı hücreler oluşturmaya devam etmek için kolesterole ihtiyacı olsa da, yüksek kolesterolünüzün olması kalp hastalığı riskinizi artırabilir.Yüksek kolesterolünüz olduğunda, kan damarlarınızda yağ birikimi meydana gelmektedir. Sonunda, bu birikimler arterlerinizden yeterli kan akmasını zorlaştırır. Kalbin ihtiyaç duyduğu kadar oksijen bakımından zengin kan alamayabilir, bu da kalp krizi riskini artırır. Beyninize azalan kan akışı bir felce neden olabilir.

Yüksek kolesterol kalıtsal olabilir, ancak genellikle sağlıksız beslenme sonucu meydana gelmektedir ve bu nedenle önlenebilir ve tedavi edilebilir. Sağlıklı bir diyet, düzenli egzersiz ve bazen ilaç tedavisi yüksek kolesterolü azaltmaya yönelik uzun bir yol olabilir.

Yüksek Kolesterol Belirtileri ve Nedenleri

Yüksek Kolesterol Belirtileri ve NedenleriYüksek kolesterol belirtileri yoktur. Yüksek kolesterolü saptamanın tek yolu kan testi yaptırmaktadır. Belirtileri genelde etkisi olduğu hastalıklar ile meydana gelmektedir. Yüksek kolesterol testi yaptırmanız gerekirse doktorunuza danışın. İlk tarama yaşı için öneriler değişir. Yeniden test genellikle beş yılda bir yapılır.

Test sonuçlarınız istenen aralıklar içinde değilse, doktorunuz daha sık ölçüm önerebilir. Eğer yüksek kolesterol, kalp hastalığı veya sigara, diyabet veya yüksek tansiyon gibi diğer risk faktörlerine sahipseniz, doktorunuz daha sık test yaptırmanızı önerebilir.

Kolesterol, proteinlerinize bağlı olarak kanınızdan taşınır. Bu protein ve kolesterol kombinasyonu bir lipoprotein olarak adlandırılır. Lipoproteinin hangi tipte kolesterol taşıdığına bağlı olarak farklı kolesterol türlerini duymuş olabilirsiniz.

Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL);  LDL veya “kötü” kolesterol, vücudunuzdaki kolesterol parçacıklarını taşır. LDL kolesterol, atardamarlarınızın duvarlarında birikerek onları sert ve dar hale getirir.

Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) ; HDL veya “iyi” kolesterol aşırı kolesterolü alır ve karaciğere geri alır.
Kontrolünüzdeki faktörler – hareketsizlik, obezite ve sağlıksız beslenme gibi – yüksek LDL kolesterol ve düşük HDL kolesterolüne katkıda bulunur. Kontrolünüz dışındaki faktörler de rol oynayabilir. Örneğin, genetik yapınız, hücrelerin LDL kolesterolü kanınızdan verimli bir şekilde almasını engelleyebilir veya karaciğerinizde çok fazla kolesterol üretmesine neden olabilir.

Yüksek Kolesterol ile Gelen Hastalıklar 

Yüksek kolesterol, hangi kan damarlarının daraltıldığı veya bloke edildiğine bağlı olarak diğer hastalıklarında riskini artırır. Bu hastalıkların bazıları şunlardır:

Koroner Kalp Hastalığı 

Yüksek kolesterol ile ilişkili ana risk koroner kalp hastalığıdır (CHD). Kan kolesterol seviyeniz kalp hastalığı riskinizi arttırmaktadır. Kolesterolünüz çok yüksekse, atardamarlarınızın duvarlarında birikmektedir. Zamanla, bu birikim ateroskleroz olarak bilinir. Bu durum arterlerin daralmasına ve daralmış kan damarlarının kalbe giden kan akışını azaltmasına neden olur. Bu, kalbe giden yeterli kan akışından dolayı anjina (göğüs ağrısı) neden olabilir veya bir kan damarı tamamen tıkandığında ve kalp kası ölmeye başladığında kalp krizi ile sonuçlanabilir.

İnme 

Beynine oksijen ve besin taşıyan bir kan damarı tıkandığında veya patladığında bir felç meydana gelir. Beynin kan akımı azalırsa inme  oluşabilir. İnme gerçekleştiğinde, beynin bir kısmı ihtiyacı olan kanı ve oksijeni alamaz, dolayısıyla ölmeye başlar. Buda hayati tehlikesi olan bir durumdur.

Periferik Arter Hastalığı 

Yüksek kolesterol ayrıca kalbin ve beynin dışındaki kan damarlarının hastalıklarına işaret eden periferik arter hastalığına neden olmaktadır.  Periferik arter hastalığında yağ birikintileri arter duvarları boyunca birikmektedir ve özellikle bacak ve ayaklara giden arterlerde kan dolaşımını etkilemektedir. Böbreğin atardamarları da etkilenebilir.

Tip 2 diyabet 

Tip 2 diyabet, yüksek kolesterol ile bağlantılı başka bir hastalıktır, çünkü diyabet, farklı kolesterol seviyelerini etkileyebilir. Kan şekeri kontrolü iyi olsa bile, diyabetli kişiler trigliserit artışı, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) ve bazen de düşük dansiteli lipoprotein (LDL) artışı eğilimindedir. Bu gelişmekte olan ateroskleroz olasılığını artırır.

Yüksek Tansiyon 

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve yüksek kolesterol de bağlantılıdır. Arterler kolesterol plak ve kalsiyum (ateroskleroz) ile sertleştiğinde ve daraldığında, kalbin kanı pompalamak için çok daha fazla zorlanması gerekir. Sonuç olarak, kan basıncı anormal derecede yüksek olur.

Yüksek kolesterol anlaşıldığı üzere bir çok hastalığı beraberinde getirmektedir. Bundan kaynaklı yüksek kolesterol vakası ile karşılaşırsanız hemen bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Yazımız bu açından sizi korkutmak amacı ile yazılmamış olup sadece gerçekleri göstermek niyetindedir. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa