CarouselFaydalı BilgilerSağlık RehberiSon Eklenenler

Yüzücü Kulağı Hastalığı Nedir, Bu Hastalık Kimlerde Görülür?

Yüzücü Kulağı Nedir ? , Yüzücü Kulağı Belirtileri  ,Dış Kulak İltihabı Nedenleri  ,Yüzücü Kulağı Hastalığı Riskleri  ,Yüzücü Kulağı Önleme  ,Dış Kulak İltihabı Teşhisi  ,Yüzücü Kulağı Tedavisi 

Yüzücü kulağı hastalığı hakkındaki yazımızda ; hastalığın ne olduğunu, nasıl geliştiğini,belirtilerini,nedenlerini ve tedavisini aktaracağız.

Yüzücü Kulağı Nedir ?

Yüzücünün kulağı, kulak zarından başınızın dışına uzanan dış kulak kanalındaki bir enfeksiyondur. Genellikle yüzdükten sonra kulağınızda kalan suyla meydana gelmektedir, bu da bakteriyel büyümeye yardımcı olan nemli bir ortam yaratır. Bundan kaynaklı kulakta mantar enfeksiyonu oluşmaktadır.  Parmaklarınızı, pamuklu çubukları veya diğer nesneleri kulaklarınıza koymak, kulak kanalınızı kaplayan ince bir cilt tabakasına zarar vererek yüzücünün kulağına da yol açabilir.

Yüzücünün kulağı da otitis eksterna olarak bilinir. Bu enfeksiyonun en yaygın nedeni kulak kanalınızın içindeki deriyi işgal eden bakterilerdir. Genellikle yüzücünün kulağını kulak damarlarıyla tedavi edebilirsiniz. Hızlı tedavi, komplikasyonları ve daha ciddi enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Yüzücü Kulağı Belirtileri 

Yüzücü Kulağı HastalığıYüzücü kulağı hastalığının   belirtileri genellikle hafiftir, ancak enfeksiyonunuz tedavi edilmez veya yayılmazsa daha da kötüleşebilir. Doktorlar genellikle yüzücünün kulağını hafif, orta ve ilerlemiş ilerlemelere göre sınıflandırırlar.

 • Hafif belirtiler  arasında; kulak kanalınızda kaşıntı, kulağınızın içinde hafif kızarıklık, dış kulağınızı üzerinde    hafif rahatsızlık, temiz ve  kokusuz bir kulak akıntısı..
 • Orta hastalık belirtileri arasında  daha yoğun kaşıntı , artan ağrı, kulağınızda daha fazla kızarıklık,aşırı akışkan kulak akıntısı, irin boşalması , kulağınızın içinde dolgunluk hissi ve şişlik, sıvı ve döküntülerle kulak kanalınızın kısmi tıkanıklığı, kısık veya boğuk işitme
 • Gelişmiş hastalık belirtileri arasında ; yüzünüze, boynunuza ya da kafanızın kenarına yayabilecek şiddetli ağrı,  kulak kanalınızın  tıkanması, dış kulağınızın kızarıklığı veya şişmesi, boynundaki lenf düğümlerinde şişme , ateş bulunmaktadır.

Hafif olsa bile, yüzücü kulağının herhangi bir belirti veya semptomu yaşıyorsanız doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Dış Kulak İltihabı Nedenleri 

Yüzücünün kulağı, genellikle su ve toprakta yaygın olarak bulunan bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bir mantar veya virüsün neden olduğu enfeksiyonlar daha az yaygındır. Dış kulak kanallarınız, onları temiz tutmaya ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olan doğal savunmalara sahiptir. Koruyucu özellikler içim ;

Mumsu bir madde salgılayan bezler (serumen) barındırmaktadır. Bu sekresyonlar kulağınızın içindeki deride ince, su itici bir film oluşturur. Cerumen de hafif asidiktir, bu da bakteriyel büyümeyi daha da cesaretlendirmeye yardımcı olur. Ek olarak, cerumen kir, ölü deri hücreleri ve diğer kalıntıları toplar ve bu parçacıkları kulağınızdan çıkarmaya yardımcı olur. Bunun sonucunda ortaya çıkan balmumu, kulak kanalınızın açılmasında bulduğunuz tanıdık kulak burunudur.   Kulak kanalınız, orta kulağınızdan dış kulağınıza hafifçe inerek suyun tahliyesine yardımcı olur.
Yüzücünün kulağına sahipseniz, yukarıda anlatılan doğal savunmalarınızda bir sıkıntı var demektir ve enfeksiyon kulağınıza bulaşmıştır. Kulağınızın savunmasını zayıflatacak ve bakteriyel büyümeyi destekleyebilecek durumlar arasında :

 • Kulağınızda aşırı nem bulunması ve ağır terleme, uzun süreli nemli hava veya yüzme sonrasında kulağınızda kalan su, bakteriler için elverişli bir ortam yaratabilir.
 • Kulak kanalınızda çizikler veya sıyrıklara neden olacak pamuklu çubukla veya saç tokasıyla temizleyerek, kulağınızın içinde parmağınızla kaşıma veya kulaklık veya işitme cihazları takma- özellikle kulak içi-, bakterilerin büyümesine izin veren küçük kırılmalara neden olabilir.
 • Saç  ürünleri veya mücevherler, alerjilere ve enfeksiyonu teşvik eden cilt koşullarına neden olabilir.

Yüzücü Kulağı Hastalığı Riskleri 

Yüzücü kulağınızın riskini artırabilecek faktörler şunlardır:

 • Başlık takmadan yüzmek
 • Bakımlı bir havuz yerine göl gibi yüksek bakteri seviyeleri ile suda yüzmek
 • Dar bir kulak kanalı – örneğin bir çocukta – suyu daha kolay tutabilmesi
 • Pamuklu çubukla veya başka nesnelerle kulak kanalının agresif temizlenmesi
 • Kulaklık veya işitme cihazı gibi belirli cihazların kullanımı
 • Deri alerjileri veya takı, saç spreyi veya saç boyalarından kaynaklanan tahriş  bunların arasındadır.

Yüzücü Kulağı Önleme 

Yüzücü kulağını önlemek için aşağıda size önereceğimiz adımları atabilirsiniz.

 • Kulaklarını kuru tutmanız önemlidir.  Yüzmeden veya banyodan sonra kulak  neme maruz kalmaktadır bundan kaynaklı kurulama yapılmalıdır.  Sadece dış kulağınızı kurulayın, yumuşak bir havlu veya bezle yavaşça ve nazikçe silin. Kulak kanalınızdan su tahliyesine yardımcı olmak için başınızı yana doğru eğin. En düşük ayara  da  fön makinesiyle kulaklarınızı  kurutabilirsiniz.
 • Evde koruyucu tedaviler denenebilir.  1 birim beyaz sirke ile 1 parça sürtme alkolünün  karışımı, kurumaya yardımcı olur ve yüzücü kulağına neden olabilecek bakterilerin ve mantarların büyümesini önleyebilir. Çözeltinin 1 çay kaşığı (yaklaşık 5 mililitre) her bir kulağa dökün ve tekrar boşalmasına izin verin.
 • Yüzerken muhakkak başlık kullanın.  Kulağınıza yabancı cisimler koymaktan kaçının. Asla    pamuklu çubuk, ataş veya saç tokası gibi öğelerle kaşımayın. Bu öğeleri kullanarak malzemeyi kulak kanalınıza daha derinden sokabilir, kulağınızın içindeki ince deriyi tahriş edebilir veya kulak zarına zarar verebilirsiniz.
 • Kulaklarınızı tahriş edici maddelerden koruyun. Saç spreyleri ve saç boyaları gibi ürünleri uygularken pamuk toplarını kulaklarınıza koyun.
 • Bir kulak enfeksiyonu veya ameliyattan sonra dikkatli olun. Yakın zamanda bir kulak enfeksiyonu veya kulak ameliyatı geçirdiyseniz, yüzmeden önce doktorunuzla konuşun.

Dış Kulak İltihabı Teşhisi 

Doktorlar genellikle hastalığı çok rahat bir şekilde fiziki muayene ile teşhis edebilir.  Enfeksiyonunuz ileri aşamada ise veya devam ederse, daha fazla değerlendirmeye ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz kulak kanalınızın ışıklı bir alet  ile (otoskop) inceleyecektir.  Kulak kanalınız kırmızı, şişmiş ve pullu görünebilir. Kulak kanalında deri ve diğer birikintiler bulunabilir.Kulak zarınızın (timpanik membran) görüntülenmesi yırtılmadığından veya hasar görmediğinden emin olmak için bu gereklidir.  Eğer kulak zarınızın görünümü bloke edilirse, doktorunuz kulak kanalınızı küçük bir emiş cihazıyla veya ucunda küçük bir halka veya kepçe bulunan bir aletle (kulak kürü) temizleyecektir.

İlk değerlendirmeye, semptom şiddetine veya yüzücünüzün kulağının aşamasına bağlı olarak doktorunuz ek değerlendirme önerebilir.  Kulak zarınız hasarlı veya yırtılmışsa, doktorunuz sizi bir kulak, burun ve boğaz uzmanına (KBB) yönlendirecektir. Uzman, birincil enfeksiyon bölgesi olup olmadığını belirlemek için orta kulağınızın durumunu inceleyecektir. Bu muayene önemlidir çünkü dış kulak kanalında bir enfeksiyon için tasarlanan bazı tedaviler orta kulağın tedavisi için uygun değildir.  Enfeksiyonunuz tedaviye cevap vermiyorsa, doktorunuz daha sonra yapılacak bir randevuda kulağınızdan bir miktar   döküntü alabilir ve enfeksiyonunuza neden olan tam mikroorganizmayı tanımlamak için laboratuvara gönderebilir.

Yüzücü Kulağı Tedavisi 

Tedavinin amacı enfeksiyonu durdurmak ve kulak kanalınızın iyileşmesini sağlamaktır. Bunun için doktornuz;

Dış kulak yolunun temizlenmesi, kulak damarlarının tüm enfekte bölgelere akmasına yardımcı olmak için gereklidir. Doktorunuz herhangi bir deşarjı, kulak kiri, pullu deri ve diğer kalıntıları temizlemek için bir emme cihazı veya kulak kürü kullanacaktır. Enfeksiyon için ilaçlar reçete edebilir.  Yüzücü kulağının çoğu vakası için, doktorunuz, enfeksiyonunuzun türü ve ciddiyetine bağlı olarak  antibakteriyel ilaçlar reçete edecektir.   İnflamasyonu azaltmak için steroid önerecektir.  Bakteri mücadele etmek için antibiyotikler ve antifungal ilaçlar verebilir.

Kulak kanalınız şişlik, iltihap veya aşırı akıntı nedeniyle tamamen tıkanırsa, doktorunuz drenajı desteklemek ve kulak kanalınıza ilaç çekmeye yardımcı olmak için pamuk veya gazlı bezden bir fitil yerleştirebilir.  Enfeksiyonunuz daha ilerlemişse veya kulak arkası ile tedaviye cevap vermiyorsa, doktorunuz oral antibiyotikler reçete edebilir.   Ağrınız şiddetli ise veya yüzücünüzün kulağı daha ileri bir aşamadaysa, doktorunuz ağrı giderimi için daha güçlü bir ilaç reçete edebilir.

 

Tüm bunlar olası senaryolar olmak ile beraber herhangi bir tedavi kullanılabilir. Bunun için doktorunuza danışarak sizin için en uygun tedaviyi seçmelisiniz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa